تبلیغات

کجا مي‌روي آقاي کي‌روش

  X  

تاریخ خبر : جمعه 1394.08.15 - 09:56

کجا مي‌روي آقاي کي‌روش

آي اسپورت/ هنريک سينکويچ نويسنده لهستاني تبار که در سال 1904 برنده جايزه نوبل در رمان خود که در ايران تحت عنوان" هوس هاي امپراتور" منتشر گرديد و فيلمي هم از روي آن ساخته شد، به دوره اي خاص از امپراتوري نرون اشاره مي کند. عنوان کتاب براي من وسوسه کننده بود. قرار شد مطلبي در مورد آقاي کي روش بنويسم و نام کتاب با حال و احوال اينروزهاي سرمربي محترم تيم ملي ايران همخواني عجيبي دارد و به همين دليل براي اين نوشته، انتخاب شد و اصلا قصد ندارم از دل تاريخ شخصيت منفوري را انتخاب کنم و در قياس با آقاي کي روش که در بين مردم ايران، محبوبيت زيادي دارد، اقدام به مقايسه اي که آن را از ريشه و اساس غلط مي دانم، نمايم.
اينروزها مخالفين و آقاي کي روش و همکارانشان جبهه هاي جديدي را عليه هم گشوده اند که بازنده آن تيم ملي و هواداران ميليوني اين تيم خواهد بود.
آقاي کي روش، اجازه مي خواهم براي تبيين نظراتم، از يک ضرب المثل پرتغالي استفاده کنم: در ظرفي که غذا مي خورم، آب دهان نمي اندازم
لطف کنيد اين رويه را ادامه دهيد و آب دهان به ظرف غذاي خويش نيندازيد که مردم ايران بر اساس تعهد خود آن را آراسته و پر و پيمان در مقابل شما قرار دادند.
شما در هيچ يک از سطور اين نوشته، از مباحث فني اشاره اي نخواهيد يافت. آنچه که موجب رنج من شده نوع ادبيات شفاهي و کتبي شماست که از يک مربي بزرگ بين المللي با آن پيشينه درخشان و آن سياهه افتخار آميز، بسيار بعيد است.
مي دانيد من طرفدار شما هستم اگر نگوييد که نيازي به طرفداري من که فرد گمنام و بي افتخاري هستم، نداريد.
اگر به کتاب نويسنده هموطن نامدار خود ژوره ساراماگو يعني " نت بوک" مراجعه کنيد، مي بينيد که هموطن فقيد شما در يادداشتهاي روزانه خود هرگز قلم شگفت انگيز خود را که سرريز از جملات انساني است بر سر مردمان بدون افتخار و عادي و معمولي آوار نمي کند. او سعي نمي کند از واژه هاي نامناسب جهت تحقير هيچ کس استفاده کند آن هم مردي که برنده جايزه نوبل و از مفاخر کشور شماست.
چگونه است که جنابعالي افتخارات و گذشته درخشان خود را که بر هيچ کس پوشيده نيست تبديل به سلاحي مي کنيد براي شليک به مرداني که از منظر شما افتخاري در عرصه هاي بين المللي ندارد.
شما بايد به وقار فهرست افتخارات خود و وزانت نيمکتهاي بزرگي باشيد که روي آن نشسته ايد. چيزي نگوييد که از ارزشهاي خود بکاهيد. گفتن مهم است اما مهم تر از آن چگونه گفتن است. آيا به چگونه گفتن خود توجه کرده ايد؟
در گوشه و کنار اين جهان پهناور، مردان گمنام و زحمتکشي براي اين فوتبال کار مي کنند که در طول عمرشان شايد کسي نام آنها را نشنيده باشد اما اين گمنامان آبروي زمين هستند.
نوشتن آنچه که شما در جهان فوتبال کرده ايد، طولاني و خارج از توان اين نوشته است. همين جا يادآوري مي کنم آنچه که مخالفين شما هم نوشته اند دردآور و قابل سرزنش است. لطف کنيد معلم باشيد و فروتن
به اينجا آمديد تا از دانش و تجربه و شهرت جهاني تان سودي به فوتبال ما برسانيد. ما هم در همه شرايط سخت و بحراني و زير تحريم هاي ناجوانمردانه که حتي دارو را از مردم ما دريغ کردند، دستمزد شما را پرداختيم.
بديهي است که ما از قدرتهاي فوتبال جهان فاصله داريم. اين را به ما يادآوري نکنيد اما ريشه هاي انساني در اين کشور بسيار مستحکم است و جزو قلل سر به فلک کشيده جهان انساني است. مي خواهم شعري را به شما تقديم کنم. به کارلوس کي روش 62 ساله و متولد موزامبيک
به حرمت نان و نمکي که با هم خورديم، نان را تو ببر که راهت بلند است و طاقتت کوتاه. نمک را بگذار براي من. مي خواهم اين زخم تا هميشه تازه باقي بماند.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات