تبلیغات

چرا پيگيري مزاحمت‌هاي تلفني بي‌نتيجه مي‌ماند؟

باشگاه خبرنگاران/ مشترکان با برخورد با مزاحم هاي تلفني براي پيگيري اقدام مي کنند اما کمي براي دست يافتن به مزاحم تلفني مراحلي را بايد طي کند که اغلب مشترکان در نهايت پشيمان مي شوند .

تلفن، وسيله ارتباطي که اين روزها خانگي وهمراه در دستان و منازل شهروندان تمام دنيا وجود دارد بنابراين احتمالا با مشکلات مزاحمت هاي تلفني مواجه شده ايد.اين مشکل براي هر سني وجنسيتي به وجود آمده و معمولا هم واکنش افراد نسبت به اين مشکل متفاوت است.

گروهي بي توجه به مزاحم تلفني هستند و اصلا برايشان اهميتي ندارد که چه کسي مزاحم شده است و برخي از افراد هم سعي دارند مزاحم تلفني خود را بيابند اما وقتي اقدام مي کنند با توجه به اينکه بايد مراحل زيادي را پيگيري ورديابي کنند درنهايت از پيدا کردن مزاحم منصرف مي شوند واين در حالي است که اين مزاحمت ها براي تلفن هاي ضروري يا اورژانسي کشور از جمله 110،125 و...نيز وجود دارد وبه نظر راه حلي براي خلاص شدن از دست مزاحمان تلفني وجود ندارد؟

**بهترين روش برخورد با مزاحمت تلفني

مخابراتي ها يکي از توصيه هايي که به مشترکان کرده اند اين است که با مزاحمت گفت‌وگو و پرخاش نکرده و فقط گوشي را بروي تلفن بگذاريد و ارتباط را قطع کنيد.

از آنجايي که تشخيص مزاحمت با شرکت مخابرات است، لذا مشاهده شماره مخاطب در نمايشگر تلفن به معني کشف مزاحمت تلقي نمي‌شود.

در صورت وجود مزاحمت تلفني به هيچ وجه با آن شماره تماس نگيريد و ضمن مراجعه به مرکز مخابراتي محل خود و يا يکي از چند مکان درج شده در گزارش زير، با ارائه آخرين قبض پرداختي تلفن يا کارت شناسايي معتبر، درخواست کشف مزاحمت کنيد.

اما در قانون مجازات‌ها براي افراد که مزاحمت تلفني براي مشترکان ديگر ايجاد مي‌کنند، مواردي نيز پيش بيني شده است:

براساس قانون اصلاح تبصره دو ماده 14 قانون تاسيس شرکت مخابرات ايران، هر کس وسيله مخابراتي در اختيار خود را وسيله مزاحمت ديگري قرار دهد، يا به عمد و سوء نيت ارتباط ديگري را مختل کند، براي بار اول پس از کشف، ارتباط تلفني او به مدت يک هفته همراه با اخطار کتبي قطع و تجديد ارتباط مستلزم پرداخت هزينه‌هاي مربوط خواهد بود.

براي بار دوم پس از کشف، ارتباط تلفني او به مدت سه ماه همراه با اخطار کتبي قطع و تجديد ارتباط مستلزم سپردن تعهد از سوي مشترک و پرداخت هزينه‌هاي مربوط خواهد بود و براي بارسوم شرکت ارتباطي تلفني وي را به طور دائم قطع و اقدام به جمع آوري منصوبات تلفني کرده و وديعه مربوط به مشترک را پس از تسويه حساب مسترد خواهد کرد.

طبق ماده 641 قانون مجازات اسلامي هر گاه کسي به وسيله تلفن يا دستگاه‌هاي مخابراتي ديگر براي اشخاص ايجاد مزاحمت کند، بنا به راي مراجع قضايي علاوه بر اجراي مقررات خاص شرکت مخابرات، مرتکب، به حبس از يک تا شش ماه محکوم خواهد شد.

اما در ارتباط با مزاحمتهاي تلفن همراه نيز مشترکان اپراتور اول مي توانند درباره مزاحمت‌هاي تلفني خود از داخل شبکه همراه اول با 9990 و خارج از شبکه همراه ول و تلفن ثابت با 09129990 واحد ارتباط مردمي شرکت مخابرات ايران تماس بگيرند.

کليه مشترکين شرکت ايرانسل هم مي‌توانند جهت طرح شکايت مزاحمت تلفني و يا شکايت از پيامک‌هاي کلاهبرداري از روش‌هاي زير اقدام کنند:

1.در صورتي که سيم‌کارت مشترک و سيم‌کارتي که از طريق آن ايجاد مزاحمت شده و يا پيامک کلاهبرداري ارسال شده است هر دو متعلق به ايرانسل باشند، مشترک مي‌تواند حسب مورد پس از تکميل اصل فرم مربوط به مزاحمت تلفني و يا فرم مربوط به پيامک کلاهبرداري که امضاء و اثر انگشت خود را بر آن ثبت کرده ، به يکي از نمايندگان حقوقي اين شرکت در سراسر کشور مراجعه کند.

2.در صورتي که سيم‌کارت مشترک متعلق به ايرانسل باشد اما شماره‌اي که از طريق آن ايجاد مزاحمت شده و يا پيامک کلاهبرداي ارسال شده است اعم از (شماره تلفن همراه و يا تلفن ثابت) متعلق به اپراتوري ديگر باشد، مانند مورد اول، ضرورت دارد تا مشترک پس از تکميل اصل فرم مربوط که امضاء و اثرانگشت خود را بر آن ثبت کرده، به يکي از نمايندگان حقوقي اين شرکت در سراسر کشور مراجعه کند.

در صورتي که مشترک تلفن ثابت و يا تلفن همراه اپراتوري به غير از ايرانسل قصد شکايت از يکي از شماره‌هاي متعلق به ايرانسل تحت عنوان مزاحمت تلفني را داشته باشد، ضرورت دارد موضوع را از طريق دفاتر حقوقي اپراتور مربوط به خود پيگيري کند. در اين صورت موضوع از طريق همکاري دفتر حقوقي اپراتور مذکور و شرکت ايرانسل پيگيري خواهد شد.

گفتني است مشترکاني که با مزاحمت هاي تلفني مواجه مي شوند و خواستار پيگيري مزاحم خود هستند با طي کردن مراحل بالا و يا شايد در اواسط انجام اقدامات پيگيري مزاحمت تلفني پشيمان مي شوند ودر نهايت اين تعداد مزاحمان هست که زياد مي شود و همچنان آنها به فعاليت خود ادامه مي دهند و به نظر مي رسد قانون محکمي براي مقابله با اين مشکل مشترکان تلفن همراه يا تلفن هاي خانگي انديشيده نشده است.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات