تبلیغات

ايران VPN دارد؟

صبحانه آنلاين/ سه سال پيش زماني که بحث ايجاد VPN بومي رسانه‌اي شد، جنجال و هياهوي زيادي برپا شد اما پس از مدتي اعلام شد که اين طرح با شکست اقتصادي مواجه شده است.


طي سال‌هاي اخير تاکيد بر بومي‌سازي محصولات و فناوري‌ها همواره مورد توجه و تاکيد قرار داشته است. در اين ميان براي مدتي نيز بحثي با عنوان طراحي و استفاده از VPN بومي مطرح شد.

شايد طرح اين موضوع براي اولين بار را بتوان به سردار جلالي - رئيس سازمان پدافند غيرعامل - نسبت داد. نکته جالب اينکه پس از اعلام اين مطلب وزير وقت ارتباطات در اين خصوص تاکيد کرد: VPN بومي و غير بومي ندارد.

رضا تقي‌پور در آن دوره در توضيح بيشتر اين مطلب گفت: اگر بحث VPN را به مفهوم اساسي آن در نظر بگيريم، کارکردهاي مختلفي دارد که بعضي از آن‌ها حتي براي امنيت شبکه لازم هستند اما آنچه اين روزها در اصطلاح عمومي رايج شده آن است که VPN نرم‌افزاري است که با استفاده از روش تغيير آدرس براي دور زدن سامانه پالايش (فيلترينگ) مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

وي اظهار کرد: طبيعتا اين مفهوم امکان داخلي شدن ندارد و اقدامي خلاف قانون محسوب مي‌شود که در اين زمينه کارگروه تعيين مصاديق جرايم رايانه‌يي نيز توضيحاتي ارائه کرده است.

او همچنين يادآور شد: نوع ديگري از VPN کاربردي مثبت دارد و درحال حاضر بعضي بانک‌ها و شبکه‌هاي اجرايي نيز از آن بهره برده‌اند؛ اين شبکه خلاف قانون نيست اما همان طور که گفتيم اگر مفهوم VPN را به معناي دور زدن قانون براي دسترسي به بعضي پايگاههاي اينترنتي‌ پالايش شده در نظر بگيريند، استفاده از آن خلاف مقررات خواهد بود.

سايتي براي VPN

اما اظهارنظرهاي تقي پور پايان بخش اين بحث نبود و چندي بعد مهدي اخوان بهابادي - دبير وقت شوراي عالي فضاي مجازي - از لزوم اجراي اين طرح از سوي شرکت ارتباطات زيرساخت که از زيرمجموعه هاي وزارت ارتباطات به شمار مي‌رود، خبر داد.

رييس مرکز ملي فضاي مجازي در عين حال يادآور شد: در حال حاضر شرکت ارتباطات زيرساخت از نظر فني با محدوديت‌هايي مواجه است و ما منتظريم با دسترسي به توانمندي‌ها در آينده‌اي نزديک ثبت‌نام براي درخواست VPN حقيقي آغاز شود.

البته پس از اين اظهارات، شرکت ارتباطات زيرساخت در قالب خبري کوتاه برروي سايت خود اين‌گونه اعلام کرد که اين شرکت، بستر‌هاي واگذاري VPN را فراهم کرده است.

در اين خبر آمده بود: شرکت ارتباطات زيرساخت متولي ساماندهي و اختصاص شبکه اختصاصي مجازي (VPN) در کشور است و انتقال اطلاعات و داده‌هاي با اهميت سازمان‌ها و نهادهاي کشوري براي تبادل در فضاي مجازي با استفاده از VPN از امنيت نسبي برخوردار خواهد شد.

شرکت ارتباطات زيرساخت در بخش پاياني اين خبر از کليه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، بانک‌ها و شرکت‌ها نيز دعوت کرده بود که جهت ثبت‌نام در شبکه‌ اختصاصي مجازي VPN به سايت www. VPN.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند.

بر همين اساس سامانه‌اي هم با آدرس VPN.IR در دسترس علاقمندان قرار گرفت و اينگونه اعلام شد که از طريق اين سامانه امکان ثبت نام در دو فاز براي کاربران حقوقي و پس از آن حقيقي در نظر گرفته شده است اما بعدها مسير حرکت اين طرح با دشواري‌هايي همراه شده و در نهايت هيچگاه زمان ثبت نام کاربران حقيقي اين خدمت اعلام نشد.

وقتي کسي vpn نمي خواهد

چندي پس از طرح اين بحث‌ها در نهايت مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت با اشاره به عدم استقبال از VPN بومي آن را طرحي شکست خورده دانسته و از ضررهاي مختلفي که به واسطه اجراي اين طرح ايجاد شده خبر داد.

محمود خسروي شهريور ماه سال 1392 در اين باره گفت:‌ با وجودآمادگي شرکت ارتباطات زيرساخت براي ارائه VPN بومي قرار بر آن شده است که در آينده‌اي نزديک ارائه VPN به شکل قبلي خود بازگردد.

وي در توضيح بيشتر اين مطلب متذکر شد: قرار بر آن بود که براساس مصوبه شوراي عالي فضاي مجازي به واگذاري VPN بومي بپردازيم به همين دليل ما زيرساخت‌هاي لازم را فراهم کرديم و به تمام وزارتخانه‌ها، بانک‌ها و نهادهاي حقوقي اين موضوع را اعلام کرديم اما استقبال چنداني نشد که شايد اين موضوع به مسائل امنيتي بازگردد اما در نهايت حدود 30 مراجعه بيشتر نداشتيم.

خسروي ادامه داد:‌ در زمينه اشخاص حقيقي هم از آنجاکه لازم است تشکيلاتي در اين زمينه وجود داشته باشد و مجوزها را ارائه کند، ما همه چيز را آماده کرده و اطلاع‌رساني کرديم اما اکنون اين بحث مطرح است که چطور ارائه VPN به سبک سابق آن بازگردد. به هر صورت ما آماده خدمت‌رساني در اين زمينه هستيم.

نبش قبر نکنيد

اما طي روزهاي گذشته به دنبال حضور سردار جلالي در يکي از برنامه‌هاي وزارت ارتباطات بار ديگر سئوالي درخصوص سرنوشت VPN بومي مطرح شد که رئيس سازمان پدافند غير عامل پاسخ آن را به مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت محول کرد.

مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت نيز از فعاليت VPN بومي در کشور خبر داده و در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر سرنوشت اين طرح، اظهار کرد: اين موضوع به حدود دو سال و نيم قبل برمي‌گردد و قاعدتا هر حرکتي که به شکل سلبي و فوري باشد قطعا بدون ايجاد زمينه‌سازي‌هاي مختلف با شکست مواجه خواهد شد.

وي ادامه داد:‌ در آن دوره مصوبه‌اي وجود داشت که بر اساس آن VPNها بسته شود و ما در شرکت ارتباطات زيرساخت يک VPN سرور ايجاد کنيم. ما نيز اين سرور را ايجاد کرديم و اکنون هم در حال سرويس‌دهي در اين بخش هستيم.

مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت همچنين عنوان کرد: در آن زمان برخي بانک‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز اقتصادي و امنيتي و ... استفاده بالايي از VPNها داشتند اما استفاده از VPN به شکل صحيح نسبت به استفاده‌هاي نادرست آن نسبت يک به صد داشت.

خسروي ادامه داد: اما به هر حال قرار بر آن شد که VPN بومي براي استفاده‌هاي مفيد سازمان‌هاي مختلف ارائه شود که البته همچنان برخي سفارتخانه‌ها در استفاده از VPN بومي دچار ترديد هستند و ترجيح مي‌دهند از VPNهايي غير از آنچه از سوي شرکت‌ ارتباطات زيرساخت ارائه شده استفاده کنند اما به هر حال نمي‌دانم چرا موضوعي که مربوط به دو سال و نيم پيش است را نبش قبر کرديد؟

معاون وزير ارتباطات در بخش پاياني صحبت‌هاي خود در پاسخ به سوال ديگر مبني بر اينکه در دوره‌اي اعلام شده بود اجراي اين طرح از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نيست، تصريح کرد: به عنوان بخش دولتي متولي انجام اين کار هستيم و ارائه VPN بومي تکليفي بود که به ما واگذار شد. بر همين اساس ما بحث مسائل مالي را نداريم و اجراي اين طرح را تکليفي برعهده خود مي‌دانيم.

VPN چيست؟

طبق تعاريف ارائه شده اصولا VPN به يک شبکه اختصاصي اطلاق مي‌شود که از يک شبکه عمومي مانند اينترنت براي ايجاد يک کانال ارتباطي مخصوص بين چندين کاربر و دسترسي به اطلاعات بهره مي‌برد؛ بهره بردن VPN از شبکه‌هاي عمومي مسافت را بي‌معني مي‌سازد و دردسر‌هاي استفاده از پروتکل‌هاي مختلف را کاهش مي‌دهد.

حال بسته به اينکه از چه نوع VPN استفاده‌ شود، به برخي عناصر و تجهيزات مثل نرم‌افزار، سخت‌افزار، سرور اختصاصي براي سرويس‌هاي dial up و سرور دسترسي شبکه که براي کاربران راه دور از طرف خدمات‌دهنده ارائه مي‌شود، نياز وجود دارد.

پيش از اين سرويس VPN به منظور ايجاد يک شبکه تلفن داخلي بدون نياز به نصب تجهيزات مخابراتي در برخي شرکت‌ها، سازمان‌ها يا نهادها مورد استفاده قرار مي‌گرفت و به اين ترتيب مثلا کليه پرسنل يک شرکت مي‌توانستند با يکديگر و با پرسنل شرکت‌هاي تابع در يک شهر يا ساير شهرستان‌ها و با شماره‌گيري کوتاه‌تر به صورت يک شبکه در ارتباط باشند. اما اکنون پورت PPTP در اينترنت ايران مسدود شد که در پي اين اتفاق، VPNها در سراسر کشور قطع شدند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات