تبلیغات

گفتگو با «شقايق فراهاني» را از دست ندهيد

برترين ها/ شقايق فراهاني از يک خانواده کاملا هنري پاي به عرصه بازيگري گذاشت و اولين بار مخاطبان با چهره معصوم و غم زده اش با چشمان درشت و زيبا در فيلم «ليلا»ي داريوش مهرجويي آشنا شدند.
شقايق فراهاني از يک خانواده کاملا هنري پاي به عرصه بازيگري گذاشت و اولين بار مخاطبان با چهره معصوم و غم زده اش با چشمان درشت و زيبا در فيلم «ليلا»ي داريوش مهرجويي آشنا شدند که قرار بود همسر دوم مردي بشود که زن اولش عقيم و نازاست. با حضور در اين فيلم توجه کارگردان ها به سمت اين بازيگر مستعد و خوش چهره جلب شد و در سال هاي بعد توانست با اغلب بزرگان سينما از قبيل بهرام بيضايي، ايرج قادري، مهدي فخيم زاده، داريوش فرهنگ و احمد اميني همکاري کند.

فراهاني طي سال هاي فعاليتش توانسته با تسلط کامل انواع و اقسام شخصيت هاي زن سينمايي و تلويزيوني از قبيل زن معصوم، روستايي، شهري، روشنفکر، سنتي، وکيل، دکتر، مهندس و غيره را بازي کند. فراهاني فارغ التحصيل رشته نقاشي از دانشگاه آزاد اسلامي است و از دوران کودکي همراه پدر و مادرش بهزاد فراهاني و فهيمه رحيمي نيا به بازي در تئاتر پرداخته است.

«ليلا»، «کلاشينکف»، «شب هاي تهران»، «پروانه اي در باد»، «عاشقانه هاي تجريش»، «خانه پدر»، «مهمان»، و سريال هاي «انقلاب زيبا»، «کلاه پهلوي» و «فوق سري» از جمله کارهاي ماندگار کارنامه کاري فراهاني محسوب مي شوند. با شقايق فراهاني که اين روزها مثل هميشه پرکار است درباره فعاليت هاي مختلفش و نقش هايي که ايفا کرده است گفت و گو کرده ايم.

بازيگر قابل احترام و درجه يکي هستيد. ضمن اينکه حضورتان در کارهاي خيريه و زيست محيطي به شما وجهه متفاوتي مي دهد. چقدر اين نوع فعاليت ها برايتان در حکم يک دغدغه محسوب مي شود؟

از بيست سال پيش مشارکت و حضور در اين نوع فعاليت هاي اجتماعي جزو دغدغه هاي مهم زندگيم بوده است و گرم شدن کره زمين و تبعات زيست محيطش که متاسفانه سال به سال بدتر هم مي شود هميشه به عنوان يک معضل فراگير جهاني برايم مطرح بوده و اينکه بتوانم به آدم ها اين آگاهي را بدهم که بايد بيشتر از اينها به فکر نجات و حفظ کره زمين باشند و چه کارهايي بايد براي حفظ کره زمين انجام بدهيم برايم اهميت داشته است. در هر جايي که در اين حوزه ها کوچکترين کاري از دستم برآمده حضور داشته ام. براي آدم ها شرايط زندگي بهتر را فراهم مي کند و تک تک ملزميم به آگاهي بخشي در اين زمينه.

در بخش حمايت از حيات وحش هم حضوري جدي داريد و در چند مستند در اين باره حضور داشتيد؟

حيات وحش هم جزئي از زندگي و محيط زيست کره زمين است و بايد در اين زمينه فرهنگ سازي هم انجام داد. چه خوب که تجربيات بازيگري من هم مجالي براي حمايت از اين حيطه شود.

با توجه به اينکه بازيگر محبوب و شناخته شده اي هستيد آيا تا به حال تلاش کرده ايد از محبوبيت خود در جهت آگاهي رساني به مردمي که از اين نوع فعاليت ها اطلاعي ندارند استفاده کنيد؟

به دفعات چنين کاري را انجام داده ام.

بنابراين خيلي ها را از کارهاي اشتباهشان در زمينه تخريب محيط زيست و کشتن حيوانات، آگاه کرده ايد؟

من اسمش را اشتباه نمي دانم بلکه بيشتر عدم آگاهي است. الان سر صحنه هر فيلمي که بازي مي کنم سعي مي کنم با همکاري سايرين بعد از خوردن و عده هاي غذايي به تفکيک زباله ها بپردازيم و ظروف پلاستيکي جدا و شيشه ها نيز جدا در کيسه ديگري قرار گيرد و حتي المقدور کمتر از ظروف يکبار مصرف استفاده کنيم. همين ته سيگارهايي که عابران بي توجه کف خيابان مي اندازند مدت ها زمان صرف مي شود که اثرش از بين برود و منشا آلودگي است.

در زندگي خانوادگي چطور آدمي هستيد؟ بخصوص در رابطه با فرزندتان. به نظر مي رسد به دليل فاصله کم سني ميان شما و پسرتان رابطه تان متفاوت تر باشد.

اعتراف مي کنم هرچقدر که سنم بالاتر مي رود بيشتر از قبل به اشتباهاتم در رابطه با بزرگ کردن پسرم پي مي برم. البته فکر مي کنم همه پدر و مادرها در زندگي به چنين ديدگاهي مي رسند. خدا را شکر در سال 94 رابطه بهتري با پسرم داشته ام و فکر مي کنم بچه ها واقعا به وجود پدر و مادر نيازمند هستند و چون دوست دور و برشان زياد دارند بايد والدين وقت بيشتري را براي هدايت و حمايت آنها صرف کنند. اعتراف مي کنم بايد ياد مي گرفتم که بيشتر براي پسرم مادري کنم.

آيا دليل اين مسئله که کمتر براي پسرتان وقت گذاشته ايد شرايط کاريتان بوده است؟

کار هم جزئي از اين مسئله است اما به هر حال چنين اتفاقي افتاده است و مهم اين است که از حالا به بعد از آن درس بگيرم و جور ديگري رفتار کنم.

آيا تا به حال در رابطه با پسرتان دچار چالش جدي شده ايد؟

کدام مادري است که با فرزندش درگير اين چالش هاي جدي نشده باشد. هر کسي بگويد که چنين اتفاقي برايش رخ نداده است واقعيت را کتمان کرده است. با گذر از اين چالش ها است که مهر و عشق مادر و فرزندي محکم تر مي شود.

اين شانس و موهبت را داشتيد در خانواده اي رشد کنيد که پدرتان بهزاد فراهاني نازنين و فرهيخته و مادرتان فهيمه رحيم نيا صبور و مهربان باشد. چقدر اين خاستگاه خانوادگي به شما کمک کرد که انسان موفقي باشيد؟

پدر و مادرم دو بال پرواز من در زندگيم هستند. در زندگي هر کسي پدر و مادر نقش مهم و کليدي دارند و قطعا در زندگي من هم همين طور بوده است و طبيعي است که اگر در خانواده ديگري بودم سرنوشت ديگري پيدا مي کردم.

جزو معدود بازيگراني هستيد که اين توانايي را داريد که هم در نقش زنان پايين شهري مثل کاراکترتان در سريال «فوق سري» و يا زنان پولدار و متشخص مانند کاراکترتان در «کلاه پهلوي» بازي کنيد. چقدر اين تنوع نقشي برايتان داراي اهميت است؟

دوست دارم نقش هاي متفاوتي بازي کنم که بازيم براي مخاطب باورپذير باشد و البته همواره سعي مي کنم در نقش غرق شوم و دوري کنم از اينکه مخاطب دستم را بخواند. اگر مخاطب متوجه شود که من دارم نقش بازي مي کنم اين برايم شکست محسوب مي شود.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات