تبلیغات

سازمان انتقال خون: واردات خون نداريم

فارس/ مديرعامل سازمان انتقال خون با بيان اينکه واردات خون و فرآورده‌هاي خوني به کشور نداريم، گفت: نگاه اقتصادي فرانسوي‌ها به مسئله خون سبب پيدايش فاجعه در اين کشور شد ولي پس از آن تجربه خود را در اين زمينه مديريت کرد.

علي اکبر پورفتح‌الله در رابطه با انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان انتقال خون فرانسه، اظهار داشت: اين تفاهم‌نامه مبني بر انتقال تجربيات ميان ما و کشور فرانسه بود چرا که فرانسوي‌ها تجربه بسيار خوبي در زمينه مديريت خون و جلوگيري از انتشار بيماري‌هاي منتقله از طريق خون دارند.

وي با اشاره به اينکه فرانسه به دنبال پيدايش HIV و هپاتيت B يکي از کشورهايي بود که بيشترين آلودگي در آن به وقوع پيوست چرا که صنعت پلاسما و انتقال خون اين کشور ساماندهي نداشت و هر کسي مي‌توانست وارد صنعت پلاسما و انتقال خون آنها شود.

مديرعامل سازمان انتقال خون ادامه داد: نگاه اقتصادي به مسئله خون سبب پيدايش فاجعه در اين کشور شد ولي پس از آن فرانسه تجربه خود را در اين زمينه مديريت کرد و بعد از آن انتقال خون فرانسه ملي شد.

پورفتح‌الله با بيان اينکه فرانسه با تجربه بالا از سازمان‌هاي پيش رو در انتقال خون است، بيان کرد: در حال حاضر فرانسه يک آموزش عالي را در رابطه با طب انتقال خون ساماندهي کرده و وضعيت پلاسمايي آنها ملي شده است، بنابر اين انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان انتقال خون اين کشور در زمينه انتقال تجربيات مفيد واقع مي‌شود.

وي افزود: سازمان انتقال خون ايراني سابقه 40 ساله داشته و در ميان کشورهاي در حال توسعه بي‌نظير است، لذا مي‌توانيم نقش رهبري در کشورهاي منطقه براي آموزش انتقال خون داشته باشيم، بنابر اين فرانسه نيز علاقه‌مند به تبادل اطلاعات و تجربيات بود.

مديرعامل سازمان انتقال خون با تأکيد بر اينکه در حال حاضر به هيچ وجه واردات خون و فرآورده‌هاي خوني کشور نداريم، تصريح کرد: 100 درصد خون و فرآورده‌هاي آن در کشور تأمين مي‌شود ولي در حوزه داروهاي مشتق از پلاسما واردات انجام مي‌گيرد.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات