تبلیغات

اگر با هم ازدواج کنيم، خوشبخت مي شوم؟!

  X  

تاریخ خبر : جمعه 1394.08.15 - 11:26

اگر با هم ازدواج کنيم، خوشبخت مي شوم؟!

خراسان/ پسري ٢۴ ساله هستم. به دختري علاقه مند شدم که ٣سال از خودم بزرگ تر است، ۵ سال است همديگر را مي شناسيم و او هم به من علاقه دارد! مي خواهيم ازدواج کنيم، اما مانده ام بر سر دوراهي که آيا خوشبخت مي شويم يا نه؟
به نظر مي رسد آنچه بيشتر ذهن شما را به خود مشغول کرده و شما را بر سر دوراهي قرار داده است، موضوع سن دختر مورد علاقه تان است. براي همين لازم مي دانم موضوع تفاوت سني بين دختر و پسر در زمان ازدواج را با هم بررسي کنيم.
تفاوت سني دختر و پسر
معمولاً يکي از مسائلي که در زمان ازدواج بين افراد و خانواده مورد بحث است، موضوع تفاوت بين دختر و پسر است. نظر رايج اين است که پسر بايد چند سال از دختر بزرگ تر باشد. اين نظر در واقع تاکيد بر سن شناسنامه اي افراد دارد. از نظر علمي هر فردي که به بلوغ جنسي، جسمي، هوشي و کفايت هاي عقلاني، تعادل عاطفي و رواني رسيده باشد و ناراحتي رواني و اختلال شخصيت نداشته و قدرت و تعهد مسئوليت پذيري اجتماعي و توان آرامش بخشي به همسر را داشته باشد، آمادگي لازم براي ازدواج را دارد و مي تواند به موضوع ازدواج فکر و اقدام کند. اين شرايط و پختگي فرد در بعضي از افراد در حدود 18 تا 20 سالگي و در بعضي افراد ممکن است در 25 سالگي يا بالاتر به وجود آيد؛ پس براي ازدواج صرفاً در نظر گرفتن سن کافي نيست.
سنجش تناسب سني با سه مؤلفه
شما براي سنجش تناسب سني خود و فرد مورد نظرتان لازم است سن حقيقي خود را با توجه به سه مؤلفه به دست آوريد. اولين مؤلفه سن شناسنامه اي يا تاريخ تولد، مؤلفه دوم سن زيستي يا بيولوژيکي و مؤلفه سوم سن رواني و عقلاني است. سن شناسنامه اي با توجه به تاريخ تولد فرد حاصل مي شود؛ اما افرادي که حتي در يک روز به دنيا مي آيند با توجه به عواملي چون ارث، ژنتيک، رشد قبل و بعد از تولد و مسائلي از اين قبيل از نظر سن زيستي با هم متفاوت هستند؛ به همين دليل است که مثلاً فردي در 25 سالگي موهاي سفيد زيادي دارد يا فردي چهره شکسته تري نسبت به همسالان خود دارد يا بالعکس فردي در 50 سالگي به نظر جوان تر از سن شناسنامه اي خود به نظر مي رسد. از طرفي ميزان نشاط، سرزندگي، پويايي فکر، بلوغ عقلاني، قابليت مطلوب همسري، قدرت ابراز احساسات، نگرش ها، انگيزه هاي تلاش، مهارت هاي کلامي و ارتباطات اجتماعي نيز نشانگر ميزان انرژي حياتي و سن رواني و بلوغ عقلاني افراد هستند.
همواره بين اين سه مؤلفه سن، ارتباط معناداري وجود دارد. لذا گاهي اوقات پيش مي آيد که دختري به لحاظ سن شناسنامه اي از پسر بزرگ تر است ولي به لحاظ سن زيستي جوان تر از پسر به نظر مي رسد و از نظر رواني و عقلاني نيز فوق العاده مثبت انديش، با نشاط و پر انرژي تر است. با توجه به اين توضيحات، به سوال شما نمي توان صرفاً با يک کلمه و به صورت بله يا خير پاسخ گفت، بلکه با توجه به مطالب ذکر شده، شما بايد ارزيابي کلي در اين باره داشته باشيد؛ چرا که ممکن است اين فاصله سني در دو زوج مختلف، دو نتيجه متفاوت داشته باشد. علاوه بر اين اگر احساس مي کنيد به جز تفاوت سني مسائل ديگري هم هست که شما را دچار ترديد کرده است، آن ها را ناديده نگيريد و به اين حس خود اهميت دهيد و کمک هاي تخصصي بگيريد. به شما توصيه مي کنم مشاوره هاي پيش از ازدواج را در برنامه خود قرار دهيد. همچنين براي کسب اطلاعات بيشتر در اين زمينه مي توانيد کتاب «روان شناسي ازدواج و شکوه همسري» را نيز مطالعه کنيد.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات