تبلیغات

پنج بازي مخصوص کودکان باهوش

ني ني سايت/ کشف طبيعت يکي از فعاليت هاي بدون هزينه است که مي تواند براي کودکان پرهوش جالب باشد. گردش در طبيعت راه آساني براي کشف رازها و رمزهاي آن است.

1. در طبيعت گردش کنيد و گياهان را بررسي کنيد

کشف طبيعت يکي از فعاليت هاي بدون هزينه است که مي تواند براي کودکان پرهوش جالب باشد. گردش در طبيعت راه آساني براي کشف رازها و رمزهاي آن است. در حالي که با کودک قدم مي زنيد درباره انواع مختلف گل هايي که ديده ايد، صحبت کنيد.

از کودک سوال کنيد. براي مثال؛ چرا گل ها رنگ هاي گوناگوني دارند؟ گلبرگ گل هاي مختلف چگونه است؟ چرا گلبرگ گل ها با هم فرق دارند؟ گل ها چه شباهتي باهم دارند؟ تفاوت گل ها در چيست؟

اين کار را در مورد انواع مختلف گياهان انجام دهيد. مثلا در برگ ها و پوسته درختان را مقايسه کنيد. اگر خودتان در اين خصوص اطلاعات کافي نداريد، بهتر است به يک کتابخانه مراجعه کنيد تا پاسخ اين سوالات را پيدا کنيد.

2. مورچه هاي حياط را بررسي کنيد.

اگر کودک شما نسبت به زندگي مورچه ها علاقه نشان نمي دهد، مي توانيد همراه او به حياط برويد و حشرات مختلفي را که آنجا زندگي مي کنند به کودک جستجو کنيد. براي پيدا کردن اين حشرات بايد هوا، زمين و حتي زيرزمين يا زير سنگ ها و روي گياهان را وارسي کنيد.

از کودک بخواهيد مورچه ها را با يکديگر مقايسه کند. براي مثال؛ حشراتي که پرواز مي کنند چگونه هستند؟ حشرات مختلف چه تفاوت هايي دارند؟ به پرسيدن سوال ادامه بدهيد. حشراتي که زير زمين زندگي مي کنند چگونه هستند؟

تفاوت اين حشرات با حشراتي که روي زمين زندگي مي کنند، چيست؟ حشراتي که روي درخت ها يا گياهان ديگر زندگي مي کنند، چه خصوصياتي دارند و چرا با انواع ديگر متفاوت است؟ اين حشرات چگونه خانه هايشان را در طبيعت مي سازند.

3. با يخ آزمايش کنيد.

همه چيزي که براي اين فعاليت نياز داريد، دو قطعه يخ است. يکي از يخ ها را در آفتاب بگذاريد و قطعه ديگر را در سايه قرار دهيد. از کودک بخواهيد به يخ ها دقت کند و ببيند کدام يک زودتر آب مي شوند.

براي کودکان بزرگتر از تعداد بيشتري يخ استفاده کنيد و آنها را روي سطوح مختلف قرار دهيد. يکي از يخ ها را در معرض آفتاب غيرمستقيم قرار دهيد، يکي را روي چمن ها بگذاريد و يکي را مستقيما زير آفتاب بگذاريد. اگر دوست داريد مي توانيد خلاقيت بيشتري به خرج دهيد و از سطوح ديگر هم استفاده کنيد.

4. موسيقي طبيعي بسازيد.

براي کودکاني که به موسيقي علاقه دارند، مي توانيد نوعي ابزار موسيقي بسازيد که کودک بتواند آن را با کنترل جريان آب شلنگ حياط بنوازد.

انواع وسايلي را جمع آوري کنيد که امکان اسپري کردن آب روي آنها وجود داشته باشد، مثلا مي توانيد از قوطي هاي خالي، قالب شيريني، کاسه هاي پلاستيکي يا فلزي ويا هر چيز ديگري که شکستني نيست و آب به آن آسيبي نمي رساند، استفاده کنيد.

وسايل جمع آوري شده را در يک خط و کنار هم کنار ديوار يا در باغچه قرار دهيد، ترجيحا بهتر است آنها را با يک طناب به هم وصل کنيد تا وقتي به آنها آب مي پاشيد به اين طرف و آن طرف پرتاب نشوند. کودکان با ضربه به اشيا مختلف و با تغيير نوع پاشيدن آب به آنها، نت هاي مختلفي را مي نوازند.

5. عکاسي يا نقاشي کنيد.

براي کودکان هنرمند، ابزار و وسايل ساده هنري تهيه کنيد تا بتوانند با استفاده از آنها هر چيزي را در طبيعت مي بينند، نقاشي کنند. کاغذ ساده و مداد يا گچ رنگي براي شروع مناسب هستند.

بهتر است ابزاري که براي کودک تهيه مي کنيد متناسب با ميزان علاقه، توانايي و استعداد کودک باشد. کودکاني که توانايي و علاقه بيشتري در اين زمنيه دارند احتمالا به آب رنگ و کاغذ بهتر براي کار کردن نياز خواهند داشت.

شما مي توانيد بسته هاي ساده مخصوص نقاشي کودکان را از کتاب فروشي ها و ابزار حرفه اي تر را از فروشگاه هاي هنري تهيه کنيد.

کودکاني که عکاسي را ترجيح مي دهند مي توانند از دوربين هايي که در دسترس داريد، استفاده کنند. اگر امکان خريد دوربين عکاسي ديجيتال ساده ارزان قيمت را داريد، بهتر است آن را براي کودک تهيه کنيد.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات