تبلیغات

ماهنامه ويژه ارتش آمريکا: سپاه پاسداران ايران پهپادهايي با برد ۳۰۰۰ کيلومتر دارد/ صنايع موشکي ايران توسعه سريع نگران کننده دارد

ماهنامه ويژه ارتش آمريکا: سپاه پاسداران ايران پهپادهايي با برد ۳۰۰۰ کيلومتر دارد/ صنايع موشکي ايران توسعه سريع نگران کننده دارد

فارس/ ماهنامه ويژه ارتش آمريکا در گزارشي نوشت: اعلام مداوم برنامه‌هاي پهپادي جمهوري اسلامي مبين اين نکته است که سپاه پاسداران ايران توسعه اين تجهيزات را ادامه داده و خواهان برابري با قدرت‌هاي ديگر است.

«ماهنامه ارتش امريکا» در تازه‌ترين گزارش خود پيرامون «توانمندي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران در ساخت و توسعه پهپادها» نوشت: شايد هيچ بخشي چون برنامه توسعه پهپادها در زرادخانه ايران پيشرفت سريعي نداشته است. شايد ايراني‌ها درباره مهندسي معکوس خود در زمينه پهپاد آمريکايي «آرکيو 170» مبالغه کنند اما تلويزيون و رسانه‌هاي اين کشور تصاوير پهپادهاي مختلفي را به نمايش مي‌گذارند.

بر اساس اين گزارش، ايران در سال 2010 پهپاد برد بلند «کرار» را رونمايي کرد و 2 سال بعد پهپاد «شاهد» 129 با قابليت پروازهاي طولاني و ماندگاري در آسمان را به نمايش گذاشت و در سال 2013 پهپاد «فطروس» با قابليت شليک موشک‌هاي هوا به سطح و پرواز 25000 پايي و بردي برابر با 1300 مايل را به نمايش گذاشت.

در همان سال ايران توليد انبوه پهپاد تجسسي «ياسر» که سقف پروازش 15000 هزار پا است و بردي معادل 120 مايل دارد را آغاز کرد. اينک پهپادهاي ايران با بردي نزديک به 2000 مايل اسرائيل و شرق مديترانه را به خوبي زير حملات خود دارند.

ماهنامه مذکور در ادامه نوشت: سخنان سردار سرتيپ «حسين سلامي» جانشين فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي درباره توسعه موشکي ايران و پهپادهاي پيشرفته بسيار نگران کننده است. سلامي در سخنان اخير خود بدون اشاره به نمونه ويژه به انواعي از اين پهپادها اشاره کرد که بردي نزديک به 2000 مايل دارند و قادرند به اسرائيل و شرق مديترانه حمله کنند. اين ماهنامه همچنين به ذکر گزيده اي از سخنان سردار سلامي پرداخت که گفته بود, موشک‌هاي بالستيک و هواپيماهاي بدون سرنشين جمهوري اسلامي همه پايگاه‌هاي آمريکا که هواپيماهايش به حريم هوايي ايران دسترسي دارند و نيز ناوهاي هواپيمابر آمريکا را به راحتي در پوشش حملات خود دارند و ايران همچنين پهپادي جديد با برد 3 هزار کيلومتر (1864 مايل) با قابليت رفت و برگشت دارد که هم‌زمان قادر به عمليات تجسسي و جنگي است.

ماهنامه ارتش آمريکا با انتشار تصويري از پهپاد «ابابيل» نوشت: اعلام مداوم هر چند ماه برنامه‌هاي پهپادي ايران مبين اين نکته است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بر توسعه اين تجهيزات تاکيد داشته و آن را ادامه مي‌دهد و خواهان برابري با قدرت‌هاي ديگر در اين مقوله است.

در انتهاي اين گزارش آمده است: تخصص بودجه و فن‌آوري بيشتر به بدنه سپاه پاسداران همزمان با کاهش انزواي اين کشور احتمالا مبين اين نکته است که سپاه پاسداران ايران تحقيقات کنوني قدرتمند خود در زمينه پهپادها و توسعه آن‌هارا در آينده حتي با شتاب بيشتر ادامه خواهد داد.

با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد telegram.me/akharinkhabar

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات