تبلیغات

ترودو: کانادا تا پيش از اول ژانويه 25 هزار آواره سوري را مي پذيرد

نخست وزير کانادا: تا پيش از اول ژانويه 25 هزار آواره سوري را مي پذيريم

خبرگزاري صدا و سيما/ جاستين ترودو نخست وزير کانادا پنجشنبه شب اعلام کرد به وعده انتخاباتي خود عمل خواهد کرد و کشورش تا پيش از اول ژانويه 25 هزار آواره سوري را خواهد پذيرفت.

ترودو که در نخستين مصاحبه‌اش پس از برعهده گرفتن سمت نخست وزيري (روز چهارشنبه) با راديو کانادا گفتگو مي کرد، خاطر نشان کرد: «هدف همچنان پذيرش 25 هزار آواره سوري در کانادا تا پيش از اول ژانويه است».
وي افزود براي رسيدن به اين هدف در زماني بسيار کوتاه، «چند وزارتخانه بسيج شده‌اند و به همکاري استان‌ها و شهرداري‌ها نيز نياز داريم».

وي خاطر نشان کرد: «مردم کانادا مي خواهند که ما به نحوي مسئولانه و فکر شده عمل کنيم. آنها به گشايش و مسئوليت‌پذيري رأي دادند تا کشورشان دوباره با قدرت به عرصه بين المللي بازگردد».
به گزارش خبرگزاري فرانسه از اوتاوا، ترودو گفت پذيرش 25 هزار آواره سخت‌ترين کار نيست. بايد زمينه موفقيت را براي خانواده‌ اين آوارگان فراهم کرد تا آنها براي جامعه و کشور کانادا مفيد واقع شوند همانطور که موج مهاجران و آوارگان قبلي توانستند اين کار را انجام دهند.

وي همچنين از هارگيت ساجان وزير دفاع خود خواست براي توقف حملات هوايي نيروهاي کانادايي به داعش در چارچوب ائتلاف بين المللي وارد عمل شود.
نخست وزير کانادا گفت: «خروج جنگنده‌هاي کانادايي (از ائتلاف ضد داعش) که به سرعت صورت خواهد گرفت، بايد به نحوي مسئولانه و با احترام به متحدانمان انجام شود».
وي افزود وزير دفاع گزينه‌هاي مختلف را براي اطمينان دادن به اينکه ما به وعده خود براي متوقف کردن حملات به داعش عمل مي کنيم، بررسي مي کند.
ترودو خاطر نشان کرد: «متحدان ما به خوبي درک مي کنند که اين دولت با مأموريت بسيار روشن پايان دادن به اين حملات انتخاب شد».
وي در عين حال اطمينان داد کانادا مبارزه با داعش را رها نخواهد کرد.

ترودو تصريح کرد کانادا علاوه بر پذيرش آوارگان سوري، «قصد دارد کمک بشردوستانه به سوريه بفرستد و نيروهاي مسلح خود را بيشتر در نقش آموزشي به کار خواهد گرفت تا رزمي».
106/138

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات