تبلیغات

تروريست‌ها در سوريه از «گاز خردل» استفاده کرده‌اند

تسنيم/ سازمان منع استفاده از تسليحات شيميايي، روز پنجشنبه از کاربرد گاز خردل در درگيري‌هاي ماه آگوست بين گروه‌هاي تروريستي مسلح در سوريه، خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، منابعي در سازمان منع استفاده از تسليحات شيميايي اعلام کردند کارشناسان اين سازمان در گزارشي تاييد کرده‌اند که گاز خردل در درگيري‌هاي ماه آگوست گذشته بين گروه‌هاي معارض در سوريه، استفاده شده است.

اين منابع افزودند، اين سلاح شيميايي روز 21 آگوست گذشته در شهر «مارع» واقع در استان حلب در شمال سوريه به‌کار گرفته شده است.

براي نخستين بار است که سازمان منع استفاده از تسليحات شيمايي استفاده از گاز سمي در درگيري‌هاي سوريه را تاييد مي‌کند.

يک منبع ديگر در سازمان نام برده گفت: «ما اين حوادث را تاييد مي‌کنيم ولي مسوولان آن را مشخص نمي‌کنيم.»

سازمان منع استفاده از سلاح‌هاي شيميايي گزارش محرمانه کارشناسان درباره کاربرد جنگ‌افزارهاي شيميايي در درگيري‌هاي سوريه را در نشستي که اواخر ماه جاري ميلادي در «لاهه» برگزار مي‌شود، بررسي خواهد کرد.

پيش از اين در اواخر ماه آگوست، فعالان و نهادهاي غيردولتي اعلام کرده بودند که در پي حمله شيميايي در شهر مارع ده‍ها تن مصدوم شده‌اند. همزمان، سازمان پزشکان بدون مرز از درمان 4 تن از اعضاي يک خانواده خبر داده بود که در معرض اين حمله قرار داشتند.

از سوي ديگر، فعالان محلي در زمان وقوع اين حمله شيميايي اعلام کردند که گروه تروريستي داعش در همان روز بيش از 50 خمپاره هاون به شهر مارع در استان حلب شليک کرد.

گاز خردل گازي است که براي نخستين بار، آلماني‌ها در بلژيک در سال 1917 از آن استفاده کردند.

گروه تندروي داعش بارها به استفاده از سلاح‌هاي شيميايي در سوريه و عراق متهم شده است و حتي موارد استفاده آن از اين جنگ‌افزارها رو به افزايش است.

با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات