تبلیغات

پيشروي‌هاي ارتش سوريه در لاذقيه و کنترل تروريست‌ها بر شهر استراتژيک مورک

پيشروي‌هاي ارتش سوريه در لاذقيه و کنترل تروريست‌ها بر شهر استراتژيک مورک

تسنيم/ نيروهاي ارتش سوريه در ادامه عمليات خود عليه گروههاي تروريستي موفق شدند به پيشروي هاي مهمي در حومه لاذقيه در شمال غرب سوريه دست يابند و اين در حالي است که شهر استراتژيک مورک واقع در نزديکي جاده بين المللي حلب - دمشق به دست تروريستها سقوط کرد.

به گزارش  الأخبار، ارتش سوريه به پيشروي مهمي در حومه لاذقه در شمال غرب سوريه دست يافت که اين پيشروي به ادامه عمليات ارتش سوريه در منطقه "سهل الغاب" کمک مي کند.

پيچيده شدن چشم انداز ميداني حومه شمالي حماه

اما چشم‌انداز ميداني در حومه شمالي حماه در مرکز سوريه بعد از پيشروي گروههاي مسلح همپيمان جبهه تروريستي النصره که برجسته ترين آن "جند الاقصي» است از طريق کنترل بر شهر استراتژيک مورک در نزديکي جاده بين المللي حلب - دمشق پيچيده شد.

گروه تروريستي "جند الاقصي" با کمک گروه تروريستي موسوم به جيش النصر حملات خود به مواضع ارتش سوريه در اطراف شهر مورک در شمال حماه را گسترده تر کرد و موفق شد بر اين شهر استراتژيک تسلط يابد. اين در حالي است که جند الاقصي پيش از اين به تنهايي در تلاش براي نفوذ به شهر مورک شکست خورده بود.

جزئيات نبردهاي شديد ارتش سوريه و تروريستها در مورک

يک منبع ميداني به روزنامه الاخبار گفت که نيروهاي ارتش سوريه در ساعات اوليه صبح حملات تروريستها به مواضع خود در مورک را دفع کردند، اما آنها حملات خود را گسترده تر کرده و بيش از 1000 خمپاره و موشک طي 3 ساعت به سمت نيروهاي سوري شليک کردند که اين امر موجب شد اين نيروها به اطراف شهر مورک عقب نشيني و به تقويت نيروهاي خود در منطقه "کتيبه الدبابات" در شمال شرق مورک بپردازند، اما تروريستها آنجا را هم شديدا بمباران کردند و نيروهاي ارتش سوريه به سمت شهر صوران حرکت کردند.

مورک نقطه اتکاي عمليات ارتش سوريه بر جاده بين المللي دمشق حلب بود

اين منبع با اشاره به اهميت شهر مورک گفت: مورک نقطه اتکاي عمليات ارتش سوريه بر جاده بين المللي دمشق بود و نيروهاي ارتش سوريه از آنجا به سمت خان شيخون در جنوب ادلب و ساير روستاهاي حومه شمالي حماه حرکت مي کردند.

ادامه درگيريهاي شديد در 5 کيلومتري مورک

نيروهاي ارتش سوريه بعد از اين درگيريها به سمت پل مورک واقع در 5 کيلومتري اين شهر و گذرگاه العبود مستقر شدند. هم اکنون اين دو منطقه صحنه درگيري هاي شديد بين نيروهاي ارتش سوريه و تروريستها است. ارتش سوريه قواي نظامي خود در اين مناطق را براي آغاز ضد حمله که پيشروي تروريستها به سمت صوران را متوقف کند تقويت کرده است.

تروريستها پيشروي خود را از طريق انجام يک سلسله حملات همزمان به مواضع ارتش سوريه در تپه هاي "سکيک"، "عطشان" و "البانه" کامل کردند، که اين امر منجر به عقب نشيني ارتش سوريه از شهرک "البانه" واقع در نزديکي تل عثمان در غرب شهرک "کفر نبوذه واقع در شمال حماه و نيز عقب نشيني از تپه هاي سکيک بعد از مواجه شدن با حملات شديد تروريستها شد. هم اکنون نبردها در اطراف دو شهرک "عطشان" و "ام حارتين" در جريان است و تروريستها سعي دارند اين دو منطقه را به کنترل خود در بياورند.

جزئيات پيشروي ارتش سوريه در حومه لاذقيه

اما نيروهاي ارتش سوريه در حومه لاذقيه جايگاههاي خود در ارتفاعات و مناطق حومه شمالي اين شهر را که قبلا به کنترل خود در آورده بودند، تثبيت و قواي نظامي خود را براي ادامه پيشروي با هدف گسترده کردن جغرافيايي که عقبه آتش عمليات آن در محورهاي جب الاحمر و سلمي و غمام در حومه لاذقيه و السرمانيه در سهل الغاب در شمال غرب حماه تامين کند تقويت کرده است.

يک منبع ميداني در گفتگو با الاخبار به جزئيات اين عمليات اشاره کرد و محورهايي که ارتش سوريه حملات خود را از آنجا آغاز مي کرد، بسيار مهم توصيف کرد. وي افزود: ارتش سوريه عمليات خود را از محورهاي "سکري"، "جب الغار"، و ارتفاعات تحت کنترلش در اطراف "جب الاحمر" آغاز کرد و تحت پوشش آتش توپخانه و نيروي هوايي خود موفق شد بر منطقه اي در "جبل الفرک" کنترل يابد. اين با پيشروي نيروهاي ارتش سوريه در غرب "سهل الغاب" به سمت "خربه جب الزعرور" در حومه شمالي لاذقيه همزمان شد و نيروهاي ارتش سوريه موفق شدند ضمن کنترل بر اين منطقه و تثبيت جايگاه خود از آنجا به سمت "غرفه زراعه السرمانيه" که بر آنجا نيز کنترل دارند پيشروي کنند.

اهميت مناطقي در لاذقيه به کنترل ارتش سوريه در آمده است

نيروهاي ارتش سوريه با انجام عملياتي از محور ارتفاعات تحت کنترلش در اطراف "جب الاحمر" موفق شد کنترل تقاطع "ابوريشه" را در دست بگيرد. يک منبع ميداني درباره اهميت اين مناطقي که به کنترل ارتش سوريه در آمده است به روزنامه الاخبار گفت: "جبل الفرک" بر ارتفاعات مشرف به شهرک السرمانيه در سهل الغاب و همچنين بر برخي ارتفاعات اطراف جب الاحمر مشرف است و حلقه آتشين ارتش سوريه بعد از کنترلش بر تقاطع ابوريشه را تشيل مي دهد و مانع از ورود مجدد تروريستها به روستاي جب الاحمر مي شود. اين منبع گفت که عمليات نظامي ارتش سوريه براي بازپس گيري شهرک السرمانيه در سهل الغاب تا قبل از آغاز پيشروي زميني ادامه دارد.

ادامه عمليات ارتش سوريه در حومه لاذقيه

عمليات ارتش سوريه در داخل "ضاحيه سلمي" در حومه لاذقيه همچنان ادامه دارد. بازپس گيري ضاحيه سلمي توسط ارتش سوريه از تروريستها نياز به کنترل يافتن آنها بر ارتفاعات "کفردلبه"، "کتف الغدر"، و "کتف الغنمه"

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات