تبلیغات

امنيت/ نرم افزارهاي موبايل مي توانند عاملي براي افشاي اطلاعات شما باشند

امنيت/ نرم افزارهاي موبايل مي توانند عاملي براي افشاي اطلاعات شما باشند

براي يک کاربر گوشي هوشمند و اينترنت، هميشه امنيت اطلاعات يک موضوع اساسي بوده است به طوري که هم اکنون نيز دغدغه بسياري از کاربران مي باشد. اگر اهل بررسي مجلات و نشريات فناوري و اطلاعات باشيد، بدون شک خواهيد ديد که بسيار از سوالات کاربران درباره امنيت فضاي شخصي مي باشد.

آي بايت/ براي يک کاربر گوشي هوشمند و اينترنت، هميشه امنيت اطلاعات يک موضوع اساسي بوده است به طوري که هم اکنون نيز دغدغه بسياري از کاربران مي باشد. اگر اهل بررسي مجلات و نشريات فناوري و اطلاعات باشيد، بدون شک خواهيد ديد که بسيار از سوالات کاربران درباره امنيت فضاي شخصي مي باشد.

همان طور که مي دانيد بسياري از نرم افزارهاي گوشي براي دسترسي و انتشار اطلاعات از شما اجازه مي گيرند. در واقع آن ها براي ايجاد اکانت به آدرس ايميلتان و يا براي تگ کردن عکس ها به وضعيت مکاني احتياج دارند. طبق بررسي هاي يک تيم پژوهشي، مشخص شده است که تعدادي از اين برنامه ها، از آن چيزي که بيش تر تصورش را بکنيد، اطلاعات را منتشر مي کنند.

به طور متوسط ۱۱۰ نرم افزار اندرويد و iOS اطلاعات کاربران را به ۳ دامنه اينترنتي متفاوت ارسال مي کنند. اين قضيه الزاما مشکل به وجود نمي آورد، اما مشکل از آن جا شروع مي شود که اين اطلاعات به محلي که ما انتظار نداريم فرستاده مي شود. به علاوه گاهي اوقات اين اطلاعات به صورت ترکيبي ارسال مي شوند به طوري که به راحتي مي توان نام و وضعيت مکاني شما را دنبال کنند.

موضوع و نوع اطلاعات با توجه به نوع سيستم عاملي که استفاده مي کنيد، متفاوت مي باشد. در سيستم عامل iOS، دسترسي به وضعيت مکان (۴۷ درصد از برنامه هاي تست شده)، نام(۱۸ درصد) و آدرس ايميلتان(۱۶ درصد) مقدور مي باشد. اين آمار در سيستم عامل اندرويد بيش تر مي باشد؛ ۷۳ درصد برنامه ها آدرس ايميل را مي خواهند و ۴۹ درصد از آن ها اسم شما را مي پرسند و ۲۴ درصد از اين برنامه ها اطلاعات سخت افزار شما مانند شماره سريال گوشي را طلب مي کنند.

بايد به اين نکته نيز اشاره کنيم که در بيش تر مواقع خود شما به صورت ارادي اين اطلاعات را ارسال مي کنيد. اکثر نرم افزارها درباره آنچه که انجام مي دهند يا به صورت يک متن يا به صورت يک درخواست اجازه و دسترسي، توضيح مي دهند. نگراني که در اينجا به وجود مي آيد اين است که انتقال اين اطلاعات مشخص نيست. به عبارت ديگر نمي دانيم که اين اطلاعات به کجا ارسال مي شوند يا براي چه کاري استفاده مي شوند.

اگرچه بسياري از برنامه و نرم افزارها بي خطر به نظر مي رسند اما تا زماني که توليدکنندگان برنامه درباره ذخيره سازي اطلاعات شفاف و صريح نباشند، نمي توان به اين برنامه ها به طور کامل اعتماد کرد.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات