تبلیغات

سريال «نارکوها»، پابلو اسکوبارجاني دوست داشتني

سريال «نارکوها»، پابلو اسکوبارجاني دوست داشتني

برترين ها/ شر مطلق، اين شخصيت را فقط مي توان در فيلم هاي هاليوودي و آن هم در کنار ابرقهرمان ها ديد. کساني که نماد بدي هستند و حتي حکومت ها هم نمي توانند از پس شان بربيايند؛ «ژوکر»اند در برابر «بتمن». در دنياي واقعي چه طور؟ از اين ابرشرها وجود دارد؟ سريال «نارکوها» داستان يکي از همين ابرشرهاي مهم دنياي واقعي را روايت مي کند.

کسي که انگار از دنياي قصه ها بيرون آمده و هيچ کس قدرت رويارويي را با او را ندارد. مردي که پليس و ارتش کلمبيا با همراهي سازمان اطلاعات مرکزي (سيا) و ستاد مبارزه با مواد مخدر (DEA) از کشور آمريکا، حدود يک دهه به دنبالش بودند. فردي که با گروگان گيري و اخذي رسمي از دولت کلمبيا، توانست خوش و خرم در خانه اي که خود ساخته بود در کمال آرامش و امنيت در اين کشور زندگي کند. «پابلو اسکوبار» را مي توان يکي از مهم ترين جنايت کاران قرن بيستم دانست. نابغه اي در شر، که در دهه هاي 70 و 80 ميلادي، به نوعي سردمدار تشکيلات بزرگ مواد مخدر در کلمبيا بود و «ميامي» آمريکا را حياط خلوت خود کرده بود.

کسي که در اوج شهرت، نه تنها هم چنان به کاسبي غيرقانوني پررونقش ادامه مي داد، بلکه از قتل و خون ريزي علني هم ابايي نداشت. احتمالا شما هم درباره اين پديده منحصر به فرد چيزهايي خوانده يا ديده ايد شبکه هاي بين المللي معروف هم چون «سي ان ان» و «بي بي سي»، بارها مستندهاي درخشاني درباره او ساخته اند و از همه مهم تر، «گابريل گارسيا مارکز» شرح مفصلي از گروگان گيري و روش کار او در قاچاق کوکايين را در داستان «گزارش ها يک آدم ربايي» آورده است. اما نکته هايي که سريال «نارکوها» (Narcos) براي مخاطبان رو مي کند، تازه و شگفت انگيز است. سريال «نارکوها»، داستان زندگي اين مرد را از زاويه ديد پليسي تعريف مي کند که مامور دستگيري او بوده است و سازندگان سريال در اين راه داستان جذاب اسکوبار را چنان زيبا پيش چشم مخاطب به تصوير درآورده اند که دل کندن از آن براي مخاطب غيرممکن مي آيد.

مردي که يک کشور را گروگان گرفت
اسکوبار، دلال و قاچاقچي خرده پايي بود که توسعه کارش را در اواسط دهه 1970 ميلادي شروع کرد. يعني زماني که بزرگ ترين معضل جنوب آمريکا در زمينه مواد مخدر، قاچاق حشيش و علف بود. اسکوبار با همراهي قاچاقچيان بزرگ ديگري در شهر «مدلين» (محل زندگي شان در کلمبيا) قاچاق کوکايين را به آمريکا آغاز کردند و در عرض حدود 10 سال به يکي از بزرگ ترين دشمنان خارجي ايالت متحده تبديل شدند.

اين اشخاص را در کلمبيا «نارکو» مي ناميدند، نامي اسپانياي براي مواد مخدر که به رهبران قاچاق در اين کشور اختصاص داشت. نارکوهاي کلمبيا با استفاده از بلبشوهاي سياسي و فساد گسترده در پليس اين کشور موفق شدند تا نه تنها مدلين، بلکه کل کلمبيا را تابع خواسته هاي خود کنند. کم تر سياست مداري حاضر مي شد تا با يکي از اين نارکوها دربيفتد و به جاي آن سعي مي کردند با آن ها مراورده داشته باشند. اسکوبار اما به نارکو بودن راضي نبود؛ او مي خواست رييس جمهور کلمبيا شود به گفته برادر اسکوبار، درآمد پابلو به هفته اي 420 ميليون دلار هم رسيده بود و آن طور که اسناد نشان مي دهد، او شبکه گسترده اي از جنايت کاران بين المللي را با خود همراه و مدلين را به سرزمين پادشاهي خود بدل کرده بود.

تصميم اول او براي ورود به سياست، از انتخابات مجلس اين کشور آغاز شد. ورود او به مجلس کلمبيا، آغاز کار سياسي و در عين حال آغاز پايان او بود. همين جاست که اسکوبار براي اولين بار به طور رسمي متهم به قاچاق مواد مخدر مي شود و از همين جا هم نبرد سخت او با دولت و پليس کلمبيا شکل مي گيرد. نبردي که در طي حدود يک دهه، منجر به قتل هزاران فرد بي گناه، صدها مامور پليس، ده ها روزنامه نگار، تيمي از قضات عالي دادگاه و چندين و چند سياست مدار برجسته کلمبيا شد.

سريال «ناکورها»، پابلو اسکوبارجاني دوست داشتني

شخصيتي که اسکوبار از خود براي تاريخ جا گذاشت، کم از ژوکر تخيلي سري فيلم هاي بتمن ندارد و قاتلان شناخته شده عالم سينما و ادبيات، در برابر او حقير جلوه مي کنند. سريال «نارکوها» هم سعي کرده تا به اين شخصيت نزديک شود؛ شخصيتي که هنوز هم در ميان بخري از اهالي کلمبيا محبوب است و اداره مبارزه با مواد مخدر آمريکا نقشي اساسي در به دام انداختن او داشته است.

براي همين منظور هر سريال «نارکوها» با دو زبان انگليسي و اسپانيايي ساخته شده تا مخاطبان اسپانيايي زبان کلمبيا هم پاي آن بنشينند و با شخصيت بي رحم اسکوبار آشنا شوند و از طرفي دستاوردها و تلاش دولت آمريکا براي گيرانداختن او را بدانند. اين نکته را مي توان از نقش برجسته اي که پليسي آمريکا در اين سريال به تصوير کشيده و هم چنين دوزبانه بودن «نارکوها» دريافت.

موضوع دوزبانه بودن اين سريال وقتي بيش تر اهميت مي يابد که بدانيم فيلم هاي غيرانگليسي زبان و با زيرنويس، در آمريکا طرف داران بسيار کمي دارد و شرکت هاي آمريکايي ترجيح مي دهند و به جاي نمايش يک فيلم پرطرف دار خارجي با زيرنويس، در صورت موافقت تهيه کنندگان، آن فيلم را به زبان انگليسي آمريکايي بازسازي کنند. اين طور که به نظر مي آيد، براي سازندگان اين سريال، مخاطب اسپانيايي زبان کلمبيا از اهميت ويژه اي برخوردار بوده اند.

سريال «ناکورها» گرچه بازسازي هيچ فيلم يا سريالي نيست، اما قصه مشهوري را براي روايت انتخاب کرده. براي همين هم سازندگان بايد راهي تازه براي نمايش اين قصه در نظر گرفته مي گرفتند. تازگي ديدن زندگي اسکوبار در اين سريال به اين است که راوي آن افسر دوم پيگيري اسکوبار در اين سريال به اين است که راوي آن افسر دوم پيگيري اسکوبار بوده و ما «خاوير پنيا» يعني شخصيت اصلي اداره مبارزه با مواد مخدر در ردگيري اسکوبار را نيز از ديد او مي بينيم.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات