تبلیغات

جاسوسي که نيم قرن در سينماي جهان حضور دارد

سينماي نو/ «مردي 30 يا 40 ساله، قد بلند، ورزشکار و جذاب که علاقه‌ زيادي به سيگار، قمار و ماشين دارد.» اين توصيف خالق جيمز باند از اوست.
جيمز باند مامور مخفي سرويس اطلاعاتي بريتانيا با کد شناسايي 007 شخصيتي خيالي است که در سال 1952 به قلم روزنامه‌نگار و نويسنده بريتانيايي ايان فلمينگ خلق شد.

جذابيت اين شخصيت خيالي براي دنياي سينما به اندازه‌اي بود که از زمان ساخت نخستين فيلم جيمز باند در سال 1962 تا کنون هفت بازيگر در پنج دهه سنت بازي در نقش اين شخصيت بر پرده سينما را ادامه داده‌اند.

هنرپيشه آمريکايي بري نلسون نخستين فردي بود که در سال 1954 در يک اقتباس تلويزيوني از داستان «کازينو رويال» در نقش جيمز باند ظاهر شد.
پس از آن در سال 1961 شرکت EON کار ساخت نخستين اقتباس سينمايي از داستان «دکتر نو» را آغاز کرد. کري گرانت و ديويد نيون گزينه‌هايي نخست براي بازي در نقش نخستين جيمز باند بودند، اما در نهايت سکه نخستين بازيگر سري فيلم‌هاي جيمز باند به نام شان کانري ضرب شد.

ديويد نيون، جرج لازنبي، راجر مور، تيموتي دالتون، پيرس برازنان و دنيل کريگ شش بازيگري هستند که پس از شان کانري در نقش جيمز باند بازي کرده‌اند.

هر چند تمامي اين بازيگران يک نقش يعني جيمزباند را برعهده گرفته‌اند، اما تفاوت‌هاي آشکاري در شيوه نمايش اين شخصيت از سوي هرکدام از اين بازيگران وجود دارد و اين مسئله در کنار تغييراتي که به مرور زمان در خصوصيات جيمز باند روي داده (خصوصياتي مانند نژادپرستي و علاقه به سيگار در جيمزباندهاي جديد ديده نمي‌شوند) همواره اين شخصيت را تازه نگاه داشته است.

«دکتر نو»

نخستين فيلم از سري فيلم‌هاي جيمز باند به نام «دکتر نو» سال 1962 به سينما آمد. کارگردان اين فيلم ترنس يانگ بود و شان کانري، ارسلا اندرس و جک لرد در آن به ايفاي نقش پرداختند.

«از روسيه با عشق»

شان کانري براي دومين بار در اين فيلم به کارگرداني ترنس يانگ در نقش جيمز باد ظاهر شد. اين فيلم سال 1963 به بازار سينما عرضه شد.

«پنجه طلايي»

يک سال پس از «از روسيه باعشق» شان کانري در فيلم ديگري از اين مجموعه به نام «پنجه طلايي» با يک کارگردان جديد به نام گاي هميلتون کار کرد. اين فيلم سال 1964 به سينما آمد.

«گلوله آتشين»

باز هم شان کانري در نقش جيمز باند ظاهر شد. «گلوله آتشين» به کارگرداني ترنس يانگ سال 1965 چهارمين حضور کانري در نقش جيمز باند بود.

«شما تنها دوبار زندگي مي‌کنيد»

حاصل همکاري شان کانري با کارگرداني به نام لوئيس گيلبرت پنجمين فيلم از سري فيلم‌هاي جيمز باند به نام «تنها دو بار زندگي مي‌کنيد» بود که سال 1967 به سينما آمد.

«در خدمت سرويس مخفي علياحضرت»

در اين فيلم به کارگرداني پيتر هانت، جرج لازنبي به جاي شان کانري نقش جيمز باند را بازي کرد. اين فيلم سال 1969 اکران شد.

«الماس‌ها ابديند»

شان کانري به فيلم‌هاي جيمز باند بازگشت. کانري در اين فيلم به کارگرداني گاي هميلتون، در سال 1971 ششمين جيمز باند شد.

«زنده بمان و بگذار بميرد»

شان کانري براي آخرين بار سال 1973 در اين فيلم جيمز باند شد. کارگرداني فيلم را نيز گاي هميلتون برعهده داشت.

«مردي با تپانچه طلايي»

حال نوبت راجر مور بود که جاي شان کانري را در فيلم‌هاي جيمز باند بگيرد. او سال 1974 در فيلم «مردي با تپانچه طلايي» به کارگرداني گاي هميلتون براي نخستين بار جيمز باند شد.

«جاسوسي که عاشقم بود»

باز هم راجر مور اين بار در فيلمي به کارگرداني لوئيس گيلبرت، بازيگر جيمزباند شد. اين فيلم محصول 1977 بود.

«مون‌ريکر»

سومين باري که راجر مور جيمز باند مي‌شود، سال 1979 در فيلم «مون ريکر» به کارگرداني لوئيس گيلبرت است.

«فقط به خاطر چشمان تو»

«فقط به خاطر چشمان تو» به کارگرداني جان گلن سال 1981 به سينما آمد. راجر مور هنوز هم در اين فيلم بازيگر نقش جيمز باند است.

«اختاپوس»

همکاري مجدد جان گلن با راجر مور در فيلم «اختاپوس» در سال 1983 شکل گرفت. اين پنجمين باري بود که راجر مور جيمزباند شد.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات