تبلیغات

تغذيه/ چند توصيه تغذيه‌اي براي سلامت قلب

ايسنا/ يک متخصص تغذيه گفت: تغذيه مناسب در کنار سبک زندگي سالم همراه با فعاليت بدني کافي در پيشگيري و درمان بيماري‌هاي قلبي و عروقي بسيار مهم است.
دکتر مجيد کارانديش اظهار کرد: بيماري‌هاي قلب و عروق از جمله شايع‌ترين بيماري‌ها در تمام کشورهاي جهان و از مهمترين علل مرگ و مير بين بزرگسالان است.

وي افزود: مجموعه‌اي از بيماري‌هايي که قلب و سيستم خون‌رساني به بدن را در بر مي‌گيرند، بيماري‌هاي قلب و عروق ناميده مي‌شوند و شايع‌ترين بيماري‌هايي که اين سيستم را درگير مي‌کنند، فشارخون بالا و تصلب شرايين يا تنگ شدن سرخرگ‌ها هستند.
اين متخصص تغذيه ادامه داد: به وجود آمدن وقفه‌اي در سيستم خون‌رساني، اگر محل وقفه در قلب باشد موجب سکته قلبي و اگر در مغز باشد موجب سکته مغزي در فرد خواهد شد.

وي عنوان کرد: ريشه اين بيماري‌ها بسيار طولاني است و مي‌توان گفت از دوره کودکي آغاز مي‌شود که در اين روند، جدار داخلي عروق به تدريج ضخيم شده و به دليل افزايش فشار، دچار پارگي مي‌شود.

کارانديش با اشاره به اهميت تغذيه مناسب و سالم در سلامت قلب گفت: تغذيه مناسب در کنار سبک زندگي سالم همراه با فعاليت بدني کافي در پيشگيري و درمان بيماري‌هاي قلبي و عروقي بسيار مهم است. پيشگيري از اين بيماري‌ها به معناي به تاخير انداختن ابتلا به آنها است.

وي بيان کرد: در تغذيه، رعايت کميت و کيفيت بسيار مهم است. کميت يعني مقدار غذايي که خورده شده براي تامين نيازهاي فرد کافي باشد و انرژي مورد نياز فرد را تامين کند به نحوي که فرد نه به خاطر اضافه دريافت انرژي دچار چاقي و نه به دليل کمبود دريافت انرژي لاغر شود.

کارانديش افزود: از نظر کيفيت نيز، بايد مواد مغذي مورد نياز فرد به وي برسد تا نيازهاي بدن تامين شود که در اين زمينه رعايت چند نکته مهم ضروري است.
اين متخصص تغذيه با اشاره به نکات ضروري در تغذيه مناسب براي سلامت قلب گفت: يکي از نکات مهم که بايد رعايت شود، کيفيت چربي‌ها است؛ توصيه مي‌شود چربي‌هاي اشباع کمتر دريافت شود؛ چربي‌هاي اشباع، چربي‌هاي موجود در روغن‌هاي حيواني و در غذاهاي حيواني مانند پوست مرغ که حاوي چربي مرئي است و در بيشتر محصولات قنادي و شيريني‌پزي هستند.

کارانديش عنوان کرد: توصيه مي‌شود از لبنيات و گوشت‌هاي حيواني قرمز و سفيد کم‌چرب استفاده شود و از فست‌فودها و غذاهاي ناسالم پرهيز شود.
وي گفت: در تغذيه انسان هيچ نيازي به مصرف قندهاي ساده نيست و توصيه شده هر فردي بيشتر از 10 درصد انرژي روزانه‌اش را از قندهاي ساده مانند شکلات، کيک‌ها و کلوچه‌ها تامين نکند.

اين متخصص تغذيه بيان کرد: نياز انسان به نمک صفر است و مقدار نيازمندي به کلر و سديم در انسان بدون مصرف نمک از طريق آب و غذا تامين مي‌شود. به همين دليل توصيه مي‌شود در کل مصرف نمک به حداقل برسد و در صورت استفاده نيز حتما از نمک‌هاي مصرفي يددار استفاده شود.
کارانديش افزود: ميوه‌ها و سبزيجات، ويتامين‌ها و املاح معدني مورد نياز بدن را تامين مي‌کنند و توصيه مي‌شود هر فرد بزرگسال روزانه سه تا پنج واحد از ميوه‌ها و دو تا چهار واحد از سبزيجات مصرف کند.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات