تبلیغات

عالي نبودن هم خوب است

سپيده دانايي/ «من احساس خوبي نسبت به خودم ندارم. خواهش مي کنم اينقدر به من گوشزد نکنيد که باهوش و موفق و فوق العاده هستم! لطفا من را گول نزنيد. گوشم از اين حرف ها پر است. من مي توانستم خيلي بهتر از اينها باشم، آن تصويري که من از خودم در ذهنم دارم، بسيار عالي تر از اين حرف هاست اما چه فايده که من آنطور نيستم. من به اندازه کافي خوب نيستم.»
اين حرف ها به گوش تان آشنا نيست؟ کمالگرايي يکي از شايع ترين پديده هايي است که شما مي توانيد در اطراف خودتان مشاهده کنيد. کمالگرايي باعث مي شود طعم شيرين موفقيت هاي خود را احساس نکنيد، به ارزشمند بودن خودتان اعتقادي نداشته باشيد و حتي از لحاظ سلامتي دچار مشکل شويد. اما چرا اينطور مي شويم؟ براي اين شرايط چه کاري بايد انجام دهيم؟
پيش از هر چيز بايستي براي تان اين نکته را بگويم که از ديد بعضي روانشناسان، مي شود کمالگرايي را نوعي الگوي ناسازگار دانست که ما به دلايل مختلف از کودکي آن را کسب کرده ايم و در واقع آنرا بخشي از هويت و شخصيت خودمان مي دانيم. متاسفانه مشکل اصلي اينجاست که بخشي از ذهن ما، کمالگرايي را نوعي افتخار براي خودش تلقي مي کند. اين بخش از ذهن ما استدلالي مي آورد که به سختي مي شود آن را نقض کرد: من براي تو بهترين ها را مي خواهم!
اين بخش از ذهن، شما را قانع مي کند که اگر به آنچه او مي گويد عمل کنيد، بهترين مي شويد و آن وقت است که مورد قبول و تحسين برانگيز خواهيد شد. حتي اگر اعتراض کنيد که اين معيارها خيلي سختگيرانه هستند و به سختي مي شود به آنها رسيد، اين جواب را خواهيد شنيد که در عوض آن شرايط عالي هستند و تنها همان شرايط هستند که ارزش کافي براي تحسين شدن دارند و اين که شما به يک حالت بخور و نمير راضي نمي شويد و بهترين ها را مي خواهيد در واقع نشانه بزرگمنشي و والا بودن شماست.**کمال گرايي انواع و اقسام
افراد مختلف ممکن است به اين شرايط با حالت هاي گوناگوني واکنش نشان دهند:


دسته اول: تلاشگرهاي ناراضيتمام تلاش خودشان را به خرج مي دهند تا کامل و بي عيب و نقص باشند (که البته معمولا هم اينطور نخواهد شد)؛ آنها بايد و نبايدهاي زيادي در زندگي دارند و با دقت تمام اين بايد و نبايدها را رعايت مي کنند. ممکن است ارائه يک پايان نامه ساده، به اين دليل که فرد مي خواهد عالي باشد، چندين ترم طول بکشد؛ ممکن است سال ها براي رسيدن به يک همسر ايده آل صبر کند و در نهايت فرصت هاي بسيار خوبي را از دست بدهد (به اين دليل که مشکلات کوچکي داشته اند و ايده آل نبوده اند)؛ ممکن است در روابط خود به شکست برخورد کند زيرا ديگران بايد شرايط و ضوابطي را رعايت مي کردند و از آن قصور کرده اند. به عبارتي چنين افرادي بايد و نبايدهاي سختگيرانه خودشان را به خودشان، ديگران و دنيا تحميل مي کنند (يا حداقل تلاش مي کنند که تحميل کنند).


دسته دوم: تنبل هاي کمالگرااين دسته از افراد ممکن است از ديد بيروني، تنبل، کند يا عجيب به نظر برسند. ديگران هميشه ممکن است از اين موضوع شکايت داشته باشند که او چرا کار مهمي در زندگي اش انجام نمي دهد يا براي بهتر شدن زندگي اش قدمي برنمي دارد. اگر پاي درد دل اين افراد بنشينيد به شما خواهند گفت که «اگر کاري را نتواني به بهترين شکل ممکن انجام بدهي، پس بهتر است که اصلا آن را انجام ندهي. من هم همين تصميم را انتخاب کرده ام، کاري را که مطمئنم به اندازه دلخواهم خوب نمي شود، اصلا انجام نمي دهم.»


دسته سوم: کمالگراهاي بي خيالاين افراد ممکن است هميشه ته دل شان از اين که بهترين ها و کامل ترين ها را مي خواهند، آگاه باشند اما در ظاهر اهميتي به بايدها و نبايدها نمي دهند و کارهايشان را بدون در نظر گرفتن زمان و به صورت کاملا شتابزده انجام مي دهند. گويي که مي خواهند عمدا در برابر ملاک هاي سختگيرانه ذهن شان بايستند.**با کمالگرايي چه کنيم؟!شايد شما هم در خودتان بخش هايي از اين رفتارها را شناسايي کرده باشيد و با خودتان بگوييد که «خوب، فرض کنيم من اينطوري هستم، چه اشکالي دارد که بخواهم همه چيز در ايده آل ترين حالت ممکن باشد؟»
اشکال کار اينجاست که در چنين حالتي زمين و زمان و مردم دست به يکي مي کنند تا شما را حرص بدهند. متاسفانه ديگران و جهان به اندازه شما به کامل، ايده آل و اصولي بودن همه چيز اهميت نمي دهند.
خوب تا حدودي قانع شديد؟ حالا براي بهتر شدن ماجرا چه کار بايد بکنيد؟
*خودتان را زير نظر بگيريدآيا بر سر کاري که بايد انجام بدهيد، زياد مته به خشخاش مي گذاريد يا خير؟ آيا بخش کمال گراي ذهن شما دستش را به چانه اش زده و با نگاهي قضاوت گرانه شما را تماشا مي کند؟ در چنين شرايطي دست نگه داريد و از خودتان بپرسيد که آيا دارم براي رسيدن به استانداردهاي خيلي بالا، خودم را آزار مي دهم؟
در صورتي که کار شما به خوبي پيش رفته ولي هنوز ايده آل نيست، توصيه مي کنم عمدا آن را کنار بگذاريد يا تحويل بدهيد. ممکن است در ابتدا احساس بدي پيدا کنيد اما به راحتي اش مي ارزد.*اشکالي ندارد که عالي نباشييکي از دوستان بسيار هوشمند من که به خاطر کمالگرايي بيش از حدش، به قدري مضطرب شده بود که نمي توانست براي يک امتحان سرنوشت ساز درس بخواند، اين جمله را روي يک کاغذ بزرگ نوشت و روي ديوار اتاقش چسباند، با اين کار، هر بار که ذهنش مي گفت يا بايد بهترين نمره را بياوري يا هيچ ارزشي نداري! اين يادداشت را نگاه مي کرد و آرام مي شد. شما هم اگر لازم مي دانيد چنين يادداشتي براي خودتان بنويسيد تا به شما يادآوري کند که همينطور که هستيد، به اندازه کافي خوب هستيد.*سود و زيانش را حساب کنيدهنوز ازدواج نکرده ايد يا خيلي دير ازدواج کرديد؟ خيلي دير فارغ التحصيل شديد؟ مدام از کارهاي تان عقب مي مانيد و نمي توانيد کارهاي تان را تحويل بدهيد چون دل تان نمي آيد اثر بدي از شما به جا بماند؟
کمال گرايي به جز اين که احساس خوبي مثل برتر بودن نسبت به ديگران در شما ايجاد کند، چه سودهايي براي زندگي تان داشته است؟ در زندگي تان بگرديد و صادقانه بررسي کنيد که کمالگرايي چه تاثيري روي زندگي تان گذاشته است.*گاهي کمي خرابکاري کنيدگاهي براي اين که بتوانيد راحت تر پديده هاي غيرکامل محيط اطراف تان را تحمل کنيد، کمي خرابکاري کنيد و بعد احساسات و افکاري را که از ذهن تان مي گذرد، بررسي کنيد.
مثلا يک بخش از ميز کار يا گوشه اي از اتاق تان را کثيف و نامرتب باقي بگذاريد و سعي کنيد که اين شرايط را تحمل کنيد. مي توانيد ظرف هاي غذا را براي مدتي نشسته باقي بگذاريد و در مقابل ميل به شستن آنها مقاومت کنيد.
تحمل کردن اين شرايط مثل ورزش کردن، به مرور زمان قدرت و توانايي شما را براي تحمل چيزهايي که در زندگي کامل نيستند (يعني تقريبا همه چيز) بالاتر مي برد.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات