تبلیغات

جهان نما/ روستايي ساخته شده از بمب

  X  
  

تاریخ خبر : جمعه 1394.08.15 - 12:02

جهان نما/ روستايي ساخته شده از بمب

کجارو/ جنگ در طول سال‌ها صدمات زيادي به بشريت زده‌ و شهرها و روستاها خسارات زياد و گاهي غيرقابل جبراني را متحمل شدند. براي بازسازي شهرها زمان و بودجه‌هاي زيادي صرف شده، اما امروزه هم مي‌توان آثار تکان دهنده‌ي جنگ را در برخي نقاط مشاهده کرد. با کجارو همراه باشيد تا با روستايي آشنا شويد که از بمب‌هاي جنگي ساخته شده است.
جنگ در جهان جز ترس و وحشت چيزي از خود باقي نگذاشته است و جوامع در تلاش‌اند تا دوباره براي خود زندگي را بازسازي کنند. در برخي از مواقع استفاده از بقاياي جنگ در فرآيند اين پروسه قرار مي‌گيرد.
عکاسي به نام مارک واتسون اين عکس‌ها را از يک روستا در لائوس و در طول يک تور دوچرخه‌سواري از آسيا تا اندونزي که نه ماه طول کشيده، گرفته است. واتسون مي‌گويد اين کار را به خاطر کنجکاوي خود در مورد ميراث‌هاي مخفي جنگ کرده‌ام.
اين روستا که در لائوس قرار دارد، سال‌ها آماج حملات بمبي و موشکي آمريکا بوده، به طوريکه بين سال‌هاي ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۳ و در جريان جنگ ويتنام، آمريکا بيش از ۲ تن مواد منفجره را طي ۵۸۰ هزار حمله‌ي هوايي بر لائوس انداخت که برابر هر ۸ دقيقه و در طول ۲۴ ساعت روز و طي ۹ سال است. به طوريکه که کشور لائوس را به عنوان کشوري مي‌شناسند که در طول تاريخ بيشتر حملات هوايي را متحمل شده است.

اين عکس نشان‌دهنده‌ي قايقي است که از ضايعات باقي‌مانده‌ي جنگ ساخته شده است. واتسون مي‌گويد من آن‌ها را رنگ کردم و تا بالاي پل با دوچرخه رفتم و به پايين رفتم و مشغول بررسي شدم. آن‌جا پر از مخازن سوخت بمب‌افکن‌هاي آمريکايي بود.
همه‌جا پر از ضايعات جنگي بود، گلوله‌هاي انفجاري، پوشش بمب‌ها، سيلندر بمب‌هاي خوشه‌اي و قوطي‌هاي سوخت در اطراف پراکنده بود.
به گفته‌ي واتسون ضايعاتي که از انفجارهاي عظيم در خانه‌هاي مردم و روستاها ديده مي‌شود. همه‌چيز يافت مي‌شود از جعبه‌ي سيب‌زميني و فنجان گرفته زنگوله‌ي حيوانات در رسطح روستا پراکنده است.
ضايعات بمب‌ها هم‌چنين صنعت آهن‌هاي قراضه را به وجود آورده بود که در حال حاضر رو به کاهش است، واتسون مي‌گويد اين ضايعات مسئول مرگ‌ومير بسياري از روستائيان بوده است که حالا با تبادل اين منابع خطرناک آن‌ها را به پول تبديل مي‌کنند.
امروزه تعدادي از سازمان‌هاي غير دولتي که براي از بين بردن اين بمب‌ها از لائوس کار مي‌کنند. اما بنا بر آمارگيري‌ها اين کار بيش از ۱۰۰ سال طول مي‌کشد. در اين ميان افراد بايد باقي عمرشان را در کنار اين ضايعات جنگي بگذرانند.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات