تبلیغات

بازتاب حضور ايران در نشست وين/ وقتي جهانيان به پيروزي ايران اعتراف مي کنند

بازتاب حضور ايران در نشست وين/ وقتي جهانيان به پيروزي ايران اعتراف مي کنند

خبرآنلاين/ حضور ايران در نشست وين براي حل بحران سوريه با واکنش هاي مختلف رسانه هاي بين المللي همراه بود. عموم اين تحليل ها از پيروزي ايران در مقابل عربستان و آمريکا در منازعه سوريه حکايت مي کردند.

حضور ايران در نشست وين نشان از تغييراتي بزرگ در معادلات ديپلماتيک دارد. اين تيتر يادداشت روزنامه لوفيگارو فرانسه درباره تاثير حضور ايران در جلسه بررسي بحران سوريه در وين است. اين روزنامه در يادداشت خود اشاره مي کند .

در نشست روز جمعه دولت سوريه و مخالفانش حضور نداشتند. حضور ايران به عنوان متحد رژيم سوريه به منزله يک تغيير ديپلماتيک بزرگ است. همچنين حضور ايران نشانه بازگشت اين کشور به جامعه بين الملل چند ماه پس از امضاي توافق هسته اي است.

اما اين تنها تحليل بين المللي نبود که بر نقش و پيروزي ايران در معادله سوريه مهر تاييد مي زد. دعوت از ايران براي حضور در نشست وين رسانه هايي چون فارن پالسي و آيريش تايمز را هم بر آن داشت که به اين دست آورد ديپلماتيک جمهوري اسلامي ايران اشاره کنند. آيريش تايمز در اين رابطه نوشت: نشست وين پايان يافت اما دعوت از ايران براي شرکت در مذاکرات در خصوص اوضاع سوريه نشان از شکست اساسي رقباي سرسخت ايران از جمله عربستان سعودي و بلند پروازي هاي آن در منطقه داشت.
فارن پالسي در گزارشي به قلم کولوم لينچ و جان هادسون نوشت: آمريکا با وجود مخالفت هاي قبلي با مشارکت ايران در مذاکرات سياسي درباره سوريه، در نهايت تمايل خود را براي نشستن پاي يک ميز با مقامات ايراني در مذاکرات درباره سوريه اعلام کرد.

پس از نشست فشرده و دو روزه وين که با حضور کشورهاي منطقه و قدرت هاي بين المللي در پايتخت اتريش برگزار شد وزير خارجه کشورمان روز شنبه به تهران باز گشت. وزارت خارجه آلمان هم از ان برگزاري اين نشست ابراز خرسندي کرد و وزير امور خارجه آلمان در چند پيام توئيتري از توافق براي شروع روند سياسي در سوريه خبر داد.
انتشار اخباري مبني بر پذيرش ايران با کنار رفتن اسد باعث شد تا معاون عربي و خاورميانه اين وزارتخانه به شدت اين احتمال را رد کند. آقاي اميرعبدالهيان در اين رابطه تاکيد کرد بيانيه 9 بندي توافق شده در نشست وين درباره سوريه چارچوب و پايه و اساس گفت‌وگوهاي بعدي است. وي در خصوص تلاش برخي کشورها براي برکناري بشار اسد،‌ خاطرنشان کرد: در طرح آمريکا جدول زمان‌بندي براي پروسه انتقالي پيش‌بيني شده بود که با تلاش آقاي ظريف قرار شد هيچ جدول زماني در اين بيانيه نداشته باشيم و با چانه‌زني زياد تصويب شد که يکي از بندهاي اين بيانيه اين باشد که مردم سوريه بايد سرنوشت خود را تعيين کنند.
خانم موگريني هم از برگزاري اين نشست و نتايج آن ابراز خرسندي کرد. مسؤول سياست خارجي اتحاديه اروپا مي‌گويد: ""اين اميدواري وجود دارد که فرآيند سياسي تحت نظر سازمان ملل آغاز شود و همه ما بار ديگر دور هم آييم."

سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه در پايان نشست گفتگوهاي سوريه در وين اعلام کرد: «ما به توافق هاي مهمي دست پيدا کرده ايم.»

همه اين مباحث حول بيانيه ۹ بندي نشست وين طرح شد. بيانيه اي که اصلي ترين محورهاي گفتگو براي آينده سوريه را توافق کشورهاي طرف مقابل اين بحران تبيين مي کرد. بيانيه اي که نقش ايران در حصول و نهايي کردنش بسيار مهم و پررنگ بوده است. فريدون مجلسي ديپلمات پيشين کشورمان در اين رابطه در گفتگو با خبرآنلاين تاکيد کرد: حل پرونده هسته اي، ايران را به اين نشست و نقش آفريني موثرتر در بحران هاي بين المللي کشاند.

با تمام اين تفاسير بايد منتظر و ماند ادوار بعدي اين گفتگوها برگزار خواهد شد يا خير و آيا سايه سنگين جنگ و بي ثباتي از سر مردم سوريه برداشته خواهد شد يا خير؟

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات