تبلیغات

شکست استراتژي آمريکا در سوريه؛ غرب بايد به توافق با روسيه روي آورد

شکست استراتژي آمريکا در سوريه؛ غرب بايد به توافق با روسيه روي آورد

تسنيم/ متن پيش رو در تسنيم منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

يکي از اعضاي ارشد مؤسسه علم و سياست برلين با اشاره به شکست استراتژي آمريکا در سوريه سياست رويارويي با روسيه را نادرست ارزيابي کرده خواستار توافق و تفاهم غرب با اين کشور شد.

"مارکوس کايم"، از اعضاي ارشد گروه تحقيقات سياست امنيت در مؤسسه علم و سياست برلين و از اساتيد دانشگاه اين کشور در گفتگو با روزنامه آلماني "تاگس اشپيگل" درباره اهداف روسيه از اقدامات و حملات اخيرش به شورشيان سوري در اين کشور اظهار داشت: يک خط پيوسته در سياست روسيه وجود دارد مبني بر: "ما از يک دولت به‌اعتقاد خود مشروع در سوريه حمايت مي‌کنيم و بر يک فرآيند انتقال سياسي تأکيد داريم، در اين ميان لزوماً شخص اسد براي روسيه مطرح نيست".

روسيه خواهان در نظر گرفتن خواست مردم سوريه است

اين استاد دانشگاه افزود: مسکو مانند قبل بر مشروعيت قدرت در سوريه تأکيد دارد، اين بدين مفهوم است که بر انتخابات تأکيد دارد؛ روسيه بر در نظر گرفتن اراده و خواست ملت سوريه تأکيد دارد و به اين ترتيب کرملين مي‌خواهد از اين مسئله جلوگيري کند که يک تغيير رژيم هدايت شده از طرف غرب در سوريه صورت گيرد. از ديد روسيه اتفاقات مشابه اوکراين، گرجستان يا ليبي نبايد در سوريه دوباره تکرار شود.

کايم در ادامه با تصريح بر اينکه روسيه رويکرد جديد خود براي حمله به شورشيان سوري را مناسب مي‌داند، گفت: به‌اعتقاد روسيه به اين ترتيب از طريق مداخله نظامي روند سياسي براي حل و فصل درگيري‌ها در سوريه حرکت جديدي مي‌گيرد.

اين کارشناس برجسته آلماني در ادامه با اشاره به برگزاري کنفرانس وين براي حل بحران سوريه گفت: اخيراً براي اولين بار در وين اتريش با همه بازيگران که روي احزاب درگير در سوريه نفوذ دارند درباره پايان خونريزي‌هاي طولاني‌مدت در سوريه مذاکره شد.

وي در عين حال برگزاري يک انتخابات آزاد و عادلانه در سوريه را با توجه به شرايط وخيم و بحراني در اين کشور يک توهم ارزيابي کرد.

سياست رويارويي با روسيه اشتباه است

"مارکوس کايم" در بخش ديگري از اين مطلب سياست رويارويي و مخالفت با روسيه را اشتباه ارزيابي کرده گفت: ما بايد بيشتر با مسکو به توافق و تفاهم برسيم. براي اين منظور بايد اولويت‌ها در نظر گفته شود. مبارزه با تروريسم داعش در اولويت قرار دارد. از طرف روسيه هم هيچ مخالفتي با اين مسئله وجود ندارد، بنابراين مسئله اين است که يک فاجعه انساني را تحت کنترل درآوريم که اين شامل آتش‌بس و مراقبت و تأمين پناهندگان مي‌شود، تازه در جايگاه سوم يک فرآيند سياسي براي سوريه قرار مي‌گيرد، اينکه اين امر چگونه بايد شکل گيرد و به نظر برسد مسئله‌اي است که البته درباره آن بين غرب و روسيه اختلاف واقعي و اساسي وجود دارد.

وي در بخش ديگري از اين گفتگو تصميم آمريکا براي اعزام نيروهاي ويژه زميني به مناطق تحت کنترل کردها در سوريه را حداقل نشانگر اين دانست که استراتژي پيشين آمريکا در سوريه شکست خورده است و اين کشور نه موفق شده بر داعش غلبه کند و نه بشار اسد را کنار بزند، پس تقريباً به‌صورت اجباري ايالات متحده حالا بايد با روسيه و ايران مذاکره کند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات