تبلیغات

گزارشي از انتقال تاکتيکي "راکت‌اندازهاي روسي" به "تدمر"

گزارشي از انتقال تاکتيکي "راکت‌اندازهاي روسي" به "تدمر"

باشگاه خبرنگاران/ اخيرا "راکت اندازها" و "نفربرهاي زرهي" روسيه به نزديکي‌ "تدمر" انتقال داده شدند.

به گزارش خبرنگار دفاعي امنيتي گروه سياسي باشگاه خبرنگاران جوان؛ در يک ماهه اخير وضعيت ميداني ارتش و نيروهاي دفاع وطني سوريه به يک ثبات نسبي در مواضع رسيده و اين کشور به صورت تدريجي اهداف مورد نظر را از اشغال تروريست‌ها خارج کرده و پاکسازي مي کند.

اخيرا زمزمه‌هايي مبني بر تلاش ارتش و نيروهاي دفاع وطني سوريه با کمک فدراسيون روسيه براي آزادسازي شهر باستاني "تدمر" مطرح شده و منابع رسانه‌اي مطرح کردند که ارتش روسيه تعدادي موشک‌انداز "بي ام 21 گراد" و خودروهاي زره‌اي "بي‌تي آر" را به نزديکي "تدمر" انتقال داده و در اطراف اين شهر مستقر کرده است.

**"تدمر" کجاست؟

"تدمر" يکي از شهرهاي سوريه است که در فاصله 210 کيلومتري پايتخت (دمشق) قرار دارد. اين شهر در استان "حمص" بوده و ساکنان آن از اقليت‌هاي مختلف هستند. "تدمر" با نام "پالميرا" نيز شناخته مي‌شود. اين شهر داراي آثار باستاني مهمي بوده و قبل از بحران سوريه پتانسيل‌هاي بسياري براي گردشگري داشته است."پالميرا" در ارديبهشت سال جاري از سوي تروريست‌هاي تکفيري داعش اشغال شد و اثار باستاني آن يا به يغما رفت و يا تروريست‌ها آن را منهدم کردند.

** چرا فدراسيون روسيه راکت‌انداز و نفربرهايش را به "تدمر" منتقل مي کند؟

فدراسيون روسيه در ماههاي اخير حملات هوايي انبوهي را به کمک جنگنده پيشرفته "سوخو" خود انجام داده و توانسته صدها پست فرمانده‌اي تروريست‌ها از جمله داعش را منهدم کند؛ البته لازم به ذکر است که اين حملات راه نيروهاي سطحي را براي آزادسازي شهر راهبردي "پالميرا" باز مي‌کند.

به نظر مي‌رسد "مسکو" با انجام "دکترين تحميل خواسته" (حمله هوايي با تاکتيک باز کردن مسير نيروهاي سطحي) مواضع مهم داعش همچون "تدمر" را بمباران کرده و هم‌اکنون با انتقال تجهيرات نظامي راهبردي همچون راکت اندازهاي برد کوتاه مناسب با جنگ شهري و نفربرهاي زره‌اي تلاش مي‌کند تا مسير را براي ازادسازي "پالميرا" هموار کند.

کمي قبل از انتقال تجهيزات فدراسيون روسيه به "تدمر" اطراف اين شهر ميزبان تانک‌هاي ارتش سوريه بود. به نظر مي‌رسد اتاق جنگ "مسکو – دمشق" در چيدمان تاکتيک جنگ سطحي تشکيل شده و اين اتفاق همزمان (يعني استقرار تانک‌هاي ارتش سوريه و زره‌پوش‌ها و راکت اندازهاي فدراسيون روسيه) اميدها را براي آزادسازي "تدمر" افزايش مي‌دهد.

وزارت دفاع روسيه اخيرا اعلام کرد جنگنده‌هاي روسيه يک موضع دفاعي و سامانه ضد هوايي گروه داعش را در منطقه تدمر ويران کردند. که نشان مي‌دهد روسيه و سوريه در حال انجام پيش زمينه براي حمله به اين شهر در استان "حمص" هستند.

آزادسازي "تدمر" باعث امن‌تر شدن "دمشق" پايتخت سوريه خواهد شد و ضمنا خطوط اوليه مواصلاتي به تروريست‌ها در کمک رساني به اطراف پايتخت همچون شهر "جوبر" را با اختلال مواجه خواهد کرد و لذا ارتش و نيروهاي دفاع وطني سوريه تصميمي جدي براي آزادسازي "پالميرا" گرفته‌اند.

**تجهيزات روسي در "تدمر" چه ويژگي هايي دارد؟

"ب‌ام-۲۱ گراد" (به روسي: БМ-۲۱ "Град") نوعي راکت‌انداز چندگانه ۱۲۲ ميلي‌متري است که در اوايل دهه ۱۹۶۰ در شوروي طراحي و توليد شد. گراد از ۴۰ لوله پرتابگر تشکيل مي‌شود که بر روي يک کاميون نصب شده‌اند. اولين انواع گراد در سال ۱۹۶۳ به عنوان جايگزيني براي "راکت‌انداز ب‌ام-۱۴ " وارد ارتش اتحاد جماهير شوروي سابق شده و بر روي کاميون شش‌چرخه "اورال-۳۷۵دي " سوار شده بودند.

گراد از معروف‌ترين و رايج‌ترين انواع راکت‌اندازهاي خانوادهٔ کاتيوشاست و در چندين کشور ديگر هم مدل‌هاي مختلف آن توليد شده و راکت‌اندازهاي ديگري نيز بر اساس آن طراحي شده‌اند. زمان آماده‌سازي اين راکت‌انداز (مدل اصلي توليد شوروي) براي آتش با خدمه پنج نفري حداقل ۳ دقيقه است. امکان شليک هر ۴۰ راکت در مدت ۲۰ ثانيه ميسر است. اما مي‌توان راکت‌ها را به صورت تک‌تک يا در گروه‌هاي چندتايي با وقفه‌هاي چند ثانيه‌اي شليک کرد. شليک از صندلي راننده يا با ماشه‌اي که بر روي کابلي به طول ۶۴ متر نصب شده، انجام مي‌شود. بارگذاري مجدد راکت‌ها نيز به صورت دستي انجام شده و حدود ۱۰ دقيقه طول مي‌کشد.

*چه کشورهايي "راکت انداز گراد" دارند؟

راکت اندازهاي کلاس گراد را کشورهايي همچون فدراسيون روسيه، ارمنستان، آذربايجان، ويتنام، کره شمالي، پاکستان، نيکاراگوئه، مغولستان ، لهستان، تاجيکستان، ترکمنستان، ازبکستان، برخي از کشورهاي آفريقايي و ... از اين "راکت انداز" برخوردارند.

**نفربر چرخ‌دار "بي‌تي‌آر"

نفربر زرهي "بي تي آر" ساخت اتحاد جماهير شوروي سابق است که نمونه هاي جديد تر آن کارايي بسياري در رزم سطحي دارند. قطعات بکار رفته در نفربر ، سيستم کنترل آتش TKN-4GA و مسافت ياب هاي ليزري جديد تنها بخشي از ارتقا گسترده ي انجام شده روي اين خودروي زرهي است که کارايي آن را به شکل محسوسي افزايش داده و در "بي‌تي‌آر" برجک نفربر داراي طراحي جديد نسبت به قبل بوده و يک قبضه توپ 30 ميليمتري داشته که برد درگيري آن معادل 2.5 کيلومتر با اهداف زميني و هوايي است. سامانه ي تثبيت کننده ي دو محوره ي توپ براي اولين بار به نفربر "بي‌تي‌آر" قابليت شليک دقيق توپ در حال حرکت (Shoot on Move) را فراهم کرده است .

"بي‌تي‌آر" مجهز به تيربار موازي 7.62 ميليمتري نيز بوده و قابليت استفاده از موشک ضد تانک "کورنت (Kornet -E Antitank Guided Missile) براي درگير شدن با تهديدات زرهي سنگين تا فاصله 4 کيلومتر را نيز داراست‌.

نفربر زرهي "بي تي آر" داراي سرعت تا 80 کيلومتر بر ساعت و برد قريب به 600 کيلومتر بوده که در جنگ زميني مي‌تواند به عنوان يک وزنه قابل اتکا از آن استفاده کرد که شايد در آينده آزموني سخت همچون ميدان سوريه را در مقابل داشته باشد.

آزادسازي شهر "تدمر" يک نقطه عطف راهبردي در استان "حمص" به حساب مي آيد و در صورت پاکسازي اين شهر، اميدها براي آزادسازي باقي مناطق اطراف "پالميرا" افزايش خواهد يافت. به نظر مي‌رسد ارتش و نيروهاي دفاع وطني سوريه مسير بسيار خوبي را طي مي‌کنند و پيشروي هاي جدي ادامه دارد.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات