تبلیغات

حس بويايي براي کامپيوترها

دوربين و ميکروفون، گوش و چشم کامپيوترها هستند. صفحه لمسي هم نقش حس لامسه را دارد.

آي تي ايران/ دوربين و ميکروفون، گوش و چشم کامپيوترها هستند. صفحه لمسي هم نقش حس لامسه را دارد.

يک کمپاني در ماساچوست به نام C2Sense يک چيپست کوچک اختراع کرده که به کامپيوترها حس بويايي مي‌بخشد. به گفته مدير اين شرکت، هدف اصلي آنها فهميدن بوي خوراکي در حال خراب شدن است.

جالب اينکه خراب شدن خوراکي ها مسري است. يعني يک سيب خراب کل جعبه خراب مي‌کند. در واقع سيب خراب از خود گاز اتيلن آزاد مي‌کند و اين گاز زماني که به سيب‌هاي سالم مي‌رسد، شروع به خراب کردن آنها مي‌کند و سيب‌هاي سالم هم اتيلن آزاد مي‌کنند. اين روند مانند بازي دومينو ادامه پيدا مي‌کند و به همه سيب‌ها مي‌رسد.

تکنولوژي C2Sense مي‌تواند گاز اتيلن را تشخيص دهد حتي اگر مقدار آن به قدري کم باشد که انسان متوجه آن نشود. اين موضوع مي‌تواند به ميوه فروشان کمک کند تا سريع‌تر ميوه خراب را پيدا کرده و از بقيه جدا کنند.

شايد برخي از ما در خانه نمونه ابتدايي اين سنسور را داشته باشيم که به آن سنسور دود مي‌گوييم. البته اين دستگاه‌ها فقط مي‌توانند مونواکسيد کربن را تشخيص بدهند که فقط زمان آتش سوزي کاربرد دارند.

سال‌ها است که سنسورها مي‌توانند اتيلن را تشخيص بدهند اما يا قيمت آنها بسيار بالا است و يا خارج از محيط آزمايشگاه درست کار نمي‌کنند. کاري که اين کمپاني انجام داده اين است که اين سنسورها را با قيمت مناسب و دقت بسيار بالا ساخته است که حتي مقدار کمي از اين گاز را تشخيص بدهد و محيط واقعي هم هيچ خطايي نداشته باشد.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات