تبلیغات

فيسبوک روزانه بيش از ۸ ميليارد بار ويديو پخش مي‌کند

فيسبوک روزانه بيش از ۸ ميليارد بار ويديو پخش مي‌کند

فيسبوک سال‌ها است که سردمدار ميدان جامعه‌هاي مجازي است و حالا اين شبکه‌ي اجتماعي تمرکز خود را بر روي ويديوها متمرکز کرده است، بخشي که سال‌ها است حکمران آن يوتيوب گوگل است. فيسبوک اعلام کرده است که به طور روزانه در حدود ۸ ميليارد بار ويديو در اين شبکه اجتماعي تماشا مي‌شود که آماري خيره کننده است.

زوميت/ فيسبوک سال‌ها است که سردمدار ميدان جامعه‌هاي مجازي است و حالا اين شبکه‌ي اجتماعي تمرکز خود را بر روي ويديوها متمرکز کرده است، بخشي که سال‌ها است حکمران آن يوتيوب گوگل است. فيسبوک اعلام کرده است که به طور روزانه در حدود ۸ ميليارد بار ويديو در اين شبکه اجتماعي تماشا مي‌شود که آماري خيره کننده است.

مارک زاکربرگ، مديرعامل فيسبوک در جريان کنفرانس خود براي سرمايه‌گذاران، علاوه بر اعلام درآمد ۴.۵ ميليارد دلاري، بيان کرد که تعداد کاربران اين سرويس به ۱.۵۵ ميليارد نفر يعني ۲۲.۱ درصد از جمعيت کره‌ي زمين رسيده است و اين تعداد کاربر به طور روزانه بيش از ۸ ميليارد بار به تماشاي ويديو مي‌پردازند. اهميت اين عدد زماني مشخص مي‌شود که بدانيم تنها يک سال قبل تعداد تماشاي ويديو ۱ ميليارد بار و شش ماه قبل ۴ ميليارد بار بوده است.

البته بايد در اين اعداد اندکي تفکر کرد. براي مثال يوتيوب زماني يک ويديو را تماشا شده حساب مي‌کند که کاربر ۳۰ ثانيه از آن را ديده باشد اما اين عدد براي فيسبوک ۳ ثانيه است. تعداد زيادي از تماشاي ويديوها نيز در اثر ويژگي پخش خودکار فيسبوک ديده مي‌شوند، ويژگي که غيرفعال کردن آن کار آساني نيست. به هر حال فيسبوک سرمايه‌گذاري زيادي بر روي بخش ويديو انجام داده و به نظر مي‌رسد تلاش‌هاي اين شرکت جوابگو بوده است.

در حال حاضر يوتيوب سرويس برتر در زمينه‌ي ويديو است چرا که امکانات بسيار بيشتري را در اختيار کاربران قرار مي‌دهد. به علاوه جستجوي ويديو در يوتيوب بسيار ساده‌تر از فيسبوک است.

به هر حال سرويس ويديو فيسبوک عملکرد خوبي داشته و به نظر مي‌رسد به حيات خود ادامه خواهد داد. غول شبکه‌هاي اجتماعي خود را براي رقابت با يوتيوب آماده مي‌کند و گوگل نيز در تلاش است تا با ايجاد تغييرات در سرويس خود همچنان حرف اول را در زمينه‌ي ويديو‌هاي آنلاين بزند.

با اين که يوتيوب بيش از يک ميليارد کاربر دارد اما با گذشت هر روز فيسبوک تماشاي ويديو در شبکه‌ي اجتماعي خود را تسهيل مي‌کند تا کاربران بيشتري را جذب کند.

نظر شما چيست؟ آيا فيسبوک مي‌تواند جايگاه يوتيوب را دچار خطر کند؟

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات