تبلیغات

بازوي فلزي، دست سوم جراحان

  X  

تاریخ خبر : جمعه 1394.08.15 - 12:46

بازوي فلزي، دست سوم جراحان

ايرنا/ اين بازوي فلزي امکان کنترل موثرتر جنبه هاي مختلف عمل جراحي را براي جراح فراهم مي کند و به گونه اي طراحي شده است که توانايي نگهداري ابزارهاي متداول در جراحي را دارد. براي مثال مي تواند يک آندوسکوپ را که براي تصويربرداري از اندام هاي دروني بيماران به کار گرفته مي شود، با دقت و ظرافت يک پزشک ماهر نگه دارد.
اين دستگاه مي تواند پس از برش سطح پوست توسط پزشک، آندوسکوپ را بدون هرگونه آسيبي به زخم و اندام هاي دروني، از محل برش به بدن بيمار وارد کند و تصاوير مورد نياز پزشک را در اختيار وي قرار دهد.
در حال حاضر حرکات اين دستگاه توسط حرکات دست پزشک کنترل مي شود و در نتيجه هنگام کار با آن، لازم است دستکش هاي استريل خاصي پوشيده شود. يک صفحه نمايشگر نيز حرکات دست جراح را شبيه سازي مي کند و محل قرارگرفتن ابزارهاي جراحي را نيز با استفاده از يک نقطه نشان مي دهد. براي انتخاب و جابه جايي ابزارها کافي است جراح عمل گرفتن و حرکت دادن ابزار را با دست خود اجرا کند.
البته اين فرآيند داراي يک مشکل بزرگ است. معمولا پزشک جراح براي انجام عمل بايد از هر دو دست خود استفاده کند. محققان براي رفع اين مشکل در حال توسعه يک سيستم کنترل صوتي هستند. انجام اين کار مستلزم برقراري ارتباط بين تعدادي از حرکت هاي موردنياز دستگاه با دستورات صوتي مربوطه است تا زماني که پزشک دستوري را اعلام مي کند، حرکت موردنظر به درستي توسط بازوي روباتيک اجرا شود.
عملکرد نمونه هاي اوليه اين بازوي روباتيک کارآيي بالاي اين ابزار را به اثبات رسانده است.
نمونه نمايشي اين روبات به همراه طرح اوليه رابط کاربر آن، در تاريخ 16 نوامبر در نمايشگاه MEDICA در شهر دوسلدورف رونمايي مي شود.

نظر شما

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات