تبلیغات

چرا استقلال با بقيه تيم‌هاي ايراني تفاوت دارد؟

  X  

تاریخ خبر : جمعه 1394.08.15 - 12:35

چرا استقلال با بقيه تيم‌هاي ايراني تفاوت دارد؟

ورزش 3/ تيم فوتبال استقلال با تساوي 1-1 هفته گذشته مقابل پرسپوليس، همچنان در صدر جدول ليگ ايران باقي مانده است.
آبي‌ها با 8 قهرماني در ليگ ايران و دو قهرماني در آسيا، به عنوان يکي از بزرگترين تيم‌هاي اين قاره شناخته مي‌شوند. آنها در مقابل پرسپوليس، بزرگترين رقيبشان، که تيم محبوب‌تري محسوب مي‌شود، تاريخ غني تري دارند. ESPN پنج نقطه عطف تاريخ اين باشگاه را بررسي مي‌کند.
5- فرستادن اولين بازيکن ايراني به اروپا
همه ي ما اسطوره‌هايي مثل پارک جي سونگ، ناکاتا و علي دايي که براي فوتبال آسيا در اروپا اعتبار کسب کردند را مي‌شناسيم. با اين حال، بيوک جديکار، اولين بازيکن ايراني بود که پيش از به دنيا امدن ستاره‌هاي نام برده در اروپا بازي مي‌کرد. مهاجم چپ پا، سال 1957 ايران را به مقصد آلمان ترک کرد تا براي تيم برلين ويکتوريا بازي کند. البته او براي مدتي طولاني در اين تيم توپ نزد و تنها 9 بازي انجام داد و موفق به زدن گلي هم نشد. با اين حال، جديکار يک پيشگام بود، نه فقط براي ايران، بلکه براي تمام آسيا. او بايد بيش از اين شناخته شده باشد.
4- پيروزي در دربي تهران در سال 2005
پنجاه و هشتمين دربي ، بازي فراموش نشدني بود که حتي پرسپوليسي ها هم به سختي بتوانند آن را فراموش کنند.
هر دو تيم براي قهرماني مي‌جنگيدند. پرسپوليس در رده ي سوم قرار داشت و استقلال 10 بازي پياپي شکست نخورده بود و همچنين رضا عنايتي بسيار آماده بود. او در 5 بازي قبل از دربي، 7 گل به ثمر رسانده بود. طبق انتظارات، او تيمش را مقابل پرسپوليس پيش انداخت ولي قرمزها عقب ننشستند و 2 گل به ثمر رساندند و پيش افتادند. در حالي که قسمت قرمزپوش استاديوم در حال شادي و خوشحالي بود، محمود فکري در حالي که تنها چند دقيقه به پايان بازي باقي مانده بود، کار را به تساوي کشاند. در ادامه، پيروز قرباني در وقت‌هاي تلف شده گل پيروزي بخش استقلال را به ثمر رساند.
3- يک استقلالي اولين گل ايران در جام جهاني را به ثمر رسانده است
ايرج دانايي فر، اولين ايراني نبود که نامش در گلزنان جام جهاني ثبت شد ولي اولين ايراني بود که در جام جهاني توپ را وارد دروازه حريف کرد.
جام جهاني 1978 ، ايران که براي اولين بار در جام جهاني حضور پيدا مي‌کرد، در گروه بسيار سختي قرار گرفت. آنها مقابل هلند 3-0 شکست خورده بودند و مقابل اسکاتلند قرار گرفته بودند که آندرانيک اسکندريان، توپ را وارد دروازه خودي کرد تا اسکاتلندي ها را پيش بيندازد. با اين حال، در حالي که 30 دقيقه به پايان باقي مانده بود، دانايي فر تاريخ ساز شد. در سمت چپ محوطه جريمه، او به خوبي از آرچي گمل عبور کرد و با يک ضربه زيبا به گوشه دروازه، اولين گل ايران در تاريخ جام جهاني را به ثمر رساند. بازي در نهايت با تساوي 1-1 به پايان رسيد تا روياي تيم پرستاره اسکاتلند به پايان برسد.
2- قهرماني در روز پاياني ليگ ايران در سال 2009
فابيو جانواريو، هافبک برزيلي شايد کارنامه فوتبالي درخشاني نداشته باشد ولي يک فصل در استقلال، او در سطحي فوق‌العاده توپ مي‌زد و روند خوبش را تا روز آخر ليگ حفظ کرد.
استقلال در روز پاياني ليگ، 3 امتياز با ذوب آهن صدرنشين فاصله داشت. همه چيز روشن بود و تنها راه براي شاگردان امير قلعه نويي، کسب پيروزي در ديدار مقابل پيام مشهد و شکست ذوب آهن مقابل فولاد بود.
استقلال در مشهد به مصاف پيام مشهد رفت، تيمي که براي ماندن در ليگ، يک امتياز نياز داشت. با اين حال، 50 هزار نفر از تهران به مشهد رفتند تا ورزشگاه را پرکرده و آبي‌‌ها را براي رسيدن به قهرماني تشويق کنند. در اواسط بازي ، استقلالي ها مي‌دانستند که ذوب آهن يک گل عقب است و بايد فشار حملات خود را بيشتر کنند ولي درست وقتي داور مي‌خواست سوت پايان نيمه اول را بزند، جانواريو يک توپ خوب را با سينه استپ کرد و با يک شوت ديدني، توپ را به گوشه دروازه پيام فرستاد. هزاران هوادار استقلال که به مشهد سفر کرده بودند ،سر از پا نمي‌شناختند.وقتي ذوب آهن کار را به تساوي کشاند، استرس در بين استقلالي ها به اوج رسيده بود ولي فولاد، بار ديگر موفق به گلزني شد تا استقلال در يک نبرد بسيار نزديک به قهرماني ليگ برسد.
1- قهرماني آسيا در سال 1991
قهرماني در آسيا، هسته هويت استقلال است. به جز افتخار قهرماني، اين عنوان از اين جهت براي استقلالي ها اهميت دارد که پرسپوليس موفق به کسب آن نشده است.
اولين قهرماني استقلال در آسيا در سال 1967 به دست آمد، وقتي که بيشتر قاره از برگزاري چنين رقابتي مطلع نبود. دو دهه بعد که استقلال دوباره موفق به قهرماني شد، همه چيز تغيير کرده بود.
استقلال شکست ناپذير در فينال مقابل ليائونينگ چين قرار گرفته بود. رضا حسن زاده‌ موفق شد روي ارسال از يک ضربه ايستگاهي، گل اول را وارد دروازه تيم چيني کند ولي زو هوي موفق شد در اوايل نيمه دوم، کار را به تساوي بکشاند. در دقايق پاياني بازي، صمد مرفاوي موفق شد گل پيروزي بخش تيمش را به ثمر رسانده و استقلال را به دومين عنوان قهرماني آسيا برسند.در ايران، هواداران استقلال در کري هايشان با پرسپوليسي ها، از دو قهرماني آسيا ي خود استفاده زيادي مي‌برند.
يکي از مربيان سابق استقلال در اين رابطه گفته بود:" (اين قهرماني ها) بدين معني است که بايد به پرسپوليسي ها بگوييم وقتي شما هيچ چيز نبوديد، ما قهرمان آسيا شده بوديم، آن هم نه يک بار بلکه دو بار."

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات