تبلیغات

خودروهاي لوکس فولکس واگن آلاينده از آب درآمدند

ايسنا/ رگولاتورهاي آمريکايي اعلام کردند خودروهاي ديزلي لوکس فولکس واگن در اروپا مجهز به همان نرم افزاري هستند که براي تقلب در تستهاي آلايندگي آمريکا مورد استفاده قرار گرفته است.
رگولاتورهاي آمريکايي اعلام کرده اند حدود 10 هزار خودروي فولکس واگن در آمريکا شامل بعضي از مدلهاي آئودي و پورشه مجهز به نرم افزاري هستند که براي کمتر نشان دادن ميزان آلايندگي خودروها طراحي شده است. اين نرم افزار در زمان انجام تست، کنترلهاي آلايندگي را فعال و در زمان رانندگي معمولي آنها را غيرفعال مي‌کند تا ميزان آلايندگي را کمتر از سطح واقعي نشان دهد.

آنها اعلام کردند فولکس واگن در مطلع کردن مقامات آمريکايي درباره نصب اين نرم افزار در مدلهاي شاسي بلند لوکس با موتورهاي بزرگتر سه ليتري کوتاهي کرده است. افشاگري جديد به معناي گسترش دامنه تقلب اين خودروساز آلماني است که پيش از اين تصور مي رفت به خودروهاي بازار انبوه با موتور کوچکتر محدود است.

فولکس واگن که ابتدا منکر اتهامات جديد شده بود، به رويترز گفت اين نرم افزار در خودروهاي به فروش رفته در اروپا هم بکار رفته است. اروپا بزرگترين بازار فولکس واگن است و حدود 40 درصد از فروش اين شرکت را تشکيل مي دهد.

اين خودروساز درباره شمار خودروهاي اروپايي که به اين نرم افزار مجهز هستند اظهارنظر نکرد اما احتمال بالاتر بودن خودروهاي آمريکايي از رقم 10 هزار دستگاه را منتفي ندانست.

تحليلگران بانک بارکليز برآورد کرده اند که شمار خودروهايي که در اروپا مجهز به اين نرم افزار هستند ممکن است 20 برابر رقم خودروها در آمريکا باشد.
اتهامات مطرح شده از سوي سازمان حفظ محيط زيست آمريکا واحد آمريکاي شمالي پورشه را ناچار کرد فروش شاسي بلندهاي کاين ديزلي مدل سال 2014 تا 2016 را تا اطلاع ثانوي متوقف کند و آئودي هم تحويل مدلهاي A6، A7،A8 و Q5 را متوقف کرده است.

فولکس واگن پس از اينکه اقرار کرد اين نرم افزار را براي تقلب در تستهاي آلايندگي در موتورهاي ديزلي کوچکتر نصب کرده است طبق دستور رگولاتورهاي اروپا، بايد براي 8.5 ميليون خودرو در اين منطقه فراخوان دهد. از زمان افشاي اين رسوايي حدود يک سوم يا 24 ميليارد يورو از ارزش بازار فولکس واگن کاسته شده است.
اما اين شرکت که بزرگترين خودروساز اروپاست، اعلام کرده نرم افزار مذکور مقررات اروپا يا آمريکا را نقض نکرده است.
طبق توضيح فولکس واگن، نرم افزار AECD سطح آلايندگي را تغيير نمي دهد بلکه اطمينان حاصل مي کند پس از شروع سرد موتور، مبدلهاي کاتاليستي به سرعت به دماي کاري خود مي رسند و تسويه آلايندگي انجام مي شود. همچنين اين نرم افزار از قطعات موتور در فرآيند احتراق حفاظت مي کند.

بر اساس گزارش رويترز، اين نرم افزار در هفت مدل برندهاي آئودي، پورشه و فولکس واگن در مدل سال 2014 تا 2016 بکار رفته که پنج مدل آنها آئودي هستند. همچنين در موتورهاي دو ليتري مدل سال 2016 استفاده شده است.

فروش آئودي و پورشه به اتفاق يک پنجم از فروش جهاني گروه خودروسازي فولکس واگن را تشکيل مي دهد.
در همين حال الکساندر دوبرينت، وزير حمل و نقل آلمان با ابراز عصبانيت از فولکس واگن، اظهار کرد همه مدلهايي که تحت برندهاي اين گروه خودروسازي شامل فولکس واگن، آئودي، اسکودا و سيت به فروش رفته اند و موتورهاي بنزيني يا ديزلي دارند براي سنجش سطح آلايندگي دي اکسيد کربن و اکسيد نيتروژن مورد تست مجدد قرار مي گيرند.

تصميم دولت آلمان در پي انتشار بيانيه فولکس واگن گرفته شد که طي آن اعلام کرد سطح آلايندگي دي اکسيد کربن حدود 800 هزار خودرو کمتر از ميزان واقعي ارزيابي شده اند.
فولکس واگن با داشتن بيش از 750 هزار کارمند، بزرگترين کارفرماي آلمان و نماد توان مهندسي اين کشور است.

وزير حمل و نقل آلمان اظهار کرد اين شرکت باعث خشم و ناراحتي در وزارتخانه اش شده است در حاليکه سخنگوي آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اظهار کرد اين شرکت بايد اقداماتي را انجام دهد تا چنين موردي مجددا تکرار نشود و فولکس واگن وظيفه دارد با شفافيت کامل به اين بحران رسيدگي کند.
به گفته تحليلگران، اقرار در مورد مصرف سوخت اين خودروها ممکن است موجب کاهش تقاضاي مصرف کنندگان شده و به فروش فولکس واگن لطمه بزند.

گسترش بحران آلايندگي به خودروهاي بنزيني، حداقل دو ميليارد يورو به هزينه‌هاي فولکس واگن اضافه خواهد کرد.
اولين باري که خبر نقض قوانين آلايندگي توسط سوي فولکس واگن منتشر شد، سازمان حفظ محيط زيست آمريکا روشن کرد که اين شرکت با 18 ميليارد دلار جريمه روبرو خواهد بود.
اين شرکت هفته گذشته نخستين ضرر سه ماهه در بيش از 15 سال گذشته را گزارش و اعلام کرد 6.7 ميليارد يورو (7.4 ميليارد دلار) براي پوشش هزينه‌هاي اوليه اين رسوايي اختصاص داده است.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات