تبلیغات

در اردوگاه مهاجران غيرقانوني تهران چه مي‌گذرد؟

مهر/ اردوگاه عسگرآباد که به‌عنوان محلي براي نگهداري مهاجران و اتباع خارجي در نظر گرفته‌شده است، تبعات اجتماعي فراواني به همراه داشته و ضرورت تغيير مکان آن به‌شدت احساس مي‌شود.
شهرستان‌هاي جنوب شرق استان تهران به‌ويژه شهرستان‌هاي ورامين و پيشوا ازجمله شهرهايي هستند که بيشترين آمار مهاجران و اتباع خارجي را در خود جاي‌داده‌اند.

امروز بسياري از مسئولان و کارشناسان اجتماعي اعتقاددارند که بايد ورود و خروج اتباع خارجي به شهرهاي مختلف کشور مديريت‌شده و با برنامه‌ريزي منظم، اقدامات لازم را انجام داد.

اردوگاه عسگرآباد از سال ها پيش به‌عنوان محلي براي نگهداري مهاجران و اتباع بيگانه که غيرقانوني وارد کشور شده بودند، تعيين و راه‌اندازي شد و اين امر ميزان حضور اتباع خارجي در شهرهاي ورامين و پيشوا را افزايش داد.

در اردوگاه عسگرآباد به وضعيت اتباع خارجي که به‌صورت غيرقانوني وارد کشور شده رسيدگي و زمينه بازگشت آنان به کشور خود فراهم مي شود.

تبعاتي که اردوگاه عسگرآباد به همراه دارد

بسياري اعتقاددارند که راه‌اندازي اردوگاه عسگرآباد در مکان فعلي تبعات و مشکلات فرهنگي و اجتماعي فراواني را براي مردم ديار ۱۵ خرداد به همراه داشته و ضرورت بازنگري و تغيير مکاني آن احساس مي‌شود.

حسين محمدي کارشناس مسائل اجتماعي اظهار داشت: بايد درراه اندازي مکان‌هايي که تبعات فرهنگي و اجتماعي به همراه دارد، نهايت دقت را کرد.

ساماندهي عسگرآباد يک ضرورت انکارناپذير است

وي افزود: راه‌اندازي يک اردوگاه و يا يک ساختمان و مجموعه که در آن مردمي بافرهنگ، عقايد و رسومي متفاوت با رسوم و فرهنگ قالب جامعه حضور دارند، قطعاً مشکلاتي را به همراه دارد.

محمدي ادامه داد: ساماندهي مکان‌هايي نظير اردوگاه عسگرآباد به‌منظور کاهش آسيب‌هاي اجتماعي يک ضرورت انکارناپذير محسوب مي‌شود و بايد در دستور کار مسئولان باشد.

سرهنگ صفدر سليمي معاون فرهنگي و اجتماعي انتظامي شرق استان تهران نيز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شرق استان تهران ازجمله نقاط پرتراکم در ميزباني از مهاجران و اتباع خارجي است.

وي افزود: چند صد هزار مهاجر و اتباع خارجي در شرق استان تهران حضور دارند که تلاش‌هاي لازم براي ساماندهي و قانونمند شدن حضور آنان انجام و بسياري از مهاجرين با طي کردن مراحل قانوني، داراي کارت اقامت شده‌اند.

تغيير مکان اردوگاه عسگرآباد يک اقدام مثبت است

سيد حسين نقوي حسيني عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نيز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تبعات فرهنگي و اجتماعي مکان فعلي اردوگاه عسگرآباد اظهار داشت: تغيير مکان‌هاي اردوگاه عسگرآباد و زندان خورين در پيشوا و ورامين يک اقدام مثبت است.

رئيس مجمع نمايندگان استان تهران افزود: ما با تغيير مکان اردوگاه عسگرآباد که داراي خسارت‌هاي اجتماعي و فرهنگي فراواني است، موافق هستيم.

نماينده مردم ورامين، قرچک و پيشوا در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: امروز اردوگاه عسگرآباد در مکان فعلي خود، خسارت‌هاي اجتماعي و فرهنگي زيادي را براي مردم به ارمغان آورده و موضوعات اجتماعي مختلفي را با خود همراه مي‌کند.

نقوي حسيني اضافه کرد: اميدوارم اين موضوع جنبه عملياتي به خود گرفته و هر چه زودتر اين اقدام مثبت در منطقه انجام شود.

اردوگاه عسگرآباد با کمبود فضا مواجه است

عباس ملکوتي خواه فرماندار پيشوا نيز در اين زمينه با اشاره به تلاش مسئولان براي انتقال اردوگاه عسگرآباد اظهار داشت: امروز اردوگاه عسگرآباد از فضاي کافي برخوردار نيست و با توجه به کمبود فضاي موجود، نياز براي انتقال اين اردوگاه از مکان فعلي احساس مي‌شود.

وي افزود: مسئولان استانداري تهران نيز نسبت به تغيير مکان اردوگاه عسگرآباد نظر مساعد دارند، به همين خاطر مکان‌يابي براي انتقال اين اردوگاه انجام مي‌شود.

ملکوتي خواه ادامه داد: تلاش‌هاي لازم براي مرمت و بازسازي و افزايش تجهيزات و امکانات اردوگاه عسگرآباد در مکان فعلي تا انتخاب مکان جديد و انجام اقدامات لازم براي انتقال، پيگيري و عملياتي خواهد شد.

وي اضافه کرد: مسئولان تمام تلاش خود را براي حل مشکلات و دغدغه‌هاي موجود در اين زمينه به کار خواهند گرفت.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات