تبلیغات

چه خطري به اندازه زلزله تهران را تهديد مي‌کند؟

ايسنا/ رئيس سازمان مديريت بحران کشور سيل را حادثه‌اي دانست که مي‌تواند به اندازه زلزله براي تهران خطرناک باشد و گفت: در راستاي پيش‌بيني و پيشگيري از وقوع سيل سامانه‌هاي هشدار سريع در حوزه‌هاي آبريز تهران نصب مي‌شوند.

اسماعيل نجار، درباره احتمال ورود سيل در تهران اظهارکرد: پيشتر وقوع سيل در تهران سابقه داشته است و در يکي دو سال گذشته نيز نشانه‌هايي از آن ديده شده است مانند حادثه سيل کن يا سيلاب مترو تهران. از اين رو مي‌توان گفت که سيل هميشه خطرات و خسارات زيادي دارد.

وجود هفت حوضه آبريز در تهران


نجار با بيان اينکه در تهران هفت حوضه آبريز وجود دارد، گفت: اگر بنا باشد در تهران سيلي رخ دهد اين هفت نقطه از نقاطي است که ايجاد مشکل خواهد کرد و البته در نقاطي ديگر نيز احتمال بروز سيلاب وجود دارد.

رئيس سازمان مديريت بحران کشور افزود: همچنين مشکل ديگر خروجي‌هاي آب از تهران است که مي‌تواند در روستاهاي پايين‌دستي ايجاد مشکل کند، در اين باره مطالعاتي انجام گرفته و اقداماتي نيز بايد انجام شود. نمونه اخير اين حادثه را در سيلاب قيام دشت مشاهده کرديم. وزارت راه و شهرسازي، وزارت نيرو، شهرداري تهران، وزارت جهاد کشاورزي و سازمان جنگل‌ها و مراتع از جمله سازمان‌هايي هستند که در اين زمينه مسئوليت دارند.

جلسه وزير نيرو با شهردار تهران درباره سيل


نجار از جلسه وزير نيرو و شهردار تهران براي بررسي پيامدهاي سيل خبر داد و گفت: در اين جلسه تصميماتي گرفته شد و مقرر گرديد اقدامات به شکل جدي‌تر بررسي و صورت گيرد.

نجار، رييس سازمان مديريت بحران


وي به آخرين جلسه شوراي مديريت بحران شهر تهران براي بررسي حادثه سيلاب اشاره کرد و گفت: در اين جلسه که در روز سه‌شنبه برگزار شد بنده، رئيس شوراي شهر، رئيس سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران، رئيس دانشکده هواشناسي و... حضور داشتيم که آخرين تصميم‌گيري‌ها درباره سيل مطرح شد.

نجار ادامه داد: همچنين در اين جلسه صورتجلسه‌اي براي برنامه کوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدت تنظيم شد که براساس آن مي‌بايست سامانه‌هاي هشدار سريع در حوزه‌هاي آبريز تهران نصب شود تا نسبت به بروز سيلاب و يا مخاطرات اينچنيني حساسيت داشته باشد.

مسيل‌ها به راه، اتوبان و پل تبديل شده‌اند


رييس سازمان مديريت بحران کشور در بخش ديگري در گفت‌وگوي خود با ايسنا با تاکيد بر اينکه دستکاري طبيعت مي‌تواند پيامدهاي زيادي به دنبال داشته باشد، اظهار کرد: متاسفانه در تهران عمده مسيل‌ها به راه، پل و اتوبان تبديل شده است و ممکن است ايجاد مشکل کند، در گذشته اگر سيلابي در تهران رخ مي‌داد از مسيل‌ها خارج مي‌شد اما امروزه سيلاب بايد از ميان بزرگراه و پل‌ها عبور کند. در برخي از مسيل‌ها نيز ريختن نخاله ايجاد مشکل خواهد کرد که در اين خصوص نيز تصميماتي گرفته شده است، اما مردم و برخي از دستگاه‌ها نيز بايد رعايت کرده و از ريختن زباله و نخاله در رودها و مسيل ها خودداري کنند.

نجار درباره اينکه براي اختصاص اعتبار در زمينه پيش‌بيني و پيشگيري از وقوع سيل در پايتخت چه اقداماتي انجام شده است، گفت: دولت و مجلس در اين زمينه اقداماتي را انجام خواهند داد و ما نيز آماده‌ايم در حد توان و اختيارات قانوني خود در اين زمينه کمک کنيم.

سيل به اندازه زلزله براي تهران خطرناک است


نجار با بيان اينکه تهران شهري است که از جهات مختلفي حائز اهميت است، گفت: ايمني پرجمعيت‌ترين شهر کشور که در آن مراکز اقتصادي، سياسي، تجاري، فرهنگي و... وجود دارد، بايد بيش از اينها از مورد توجه قرار گيرد. موضوع سيل به اندازه زلزله براي تهران خطرناک است و بايد راهکارهاي جامعي براي آن انديشيده شود.

وي در پايان با اشاره به نهايي شدن طرح جامع سيلاب درجلسه شوراي مديريت بحران شهر تهران اظهار کرد: اميدواريم براساس اين طرح بتوان خطرات ناشي از سيل در پايتخت را کاهش داد که البته اين موضوع نيازمند تصويب شوراي شهر است.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات