تبلیغات

اعتماد به نفسي که کفر است!!

تبيان/ تبيان اعتماد يعني اطمينان از اينکه طرف مقابل در روابطش با شما، قصد ضربه زدن ندارد. اطمينان از اينکه او نيز شما را دوست دارد. اعتماد يعني رسيدن به شناختي معمولي و معقول درباره ارتباط افراد و تعيين حدود و مرزها براي ايجاد ارتباط. آيا آنقدر خود را مي شناسيد و به شايستگي و صلاحيت خويش اطمينان و يقين داريد تا به خود اعتماد کنيد؟
يکي از چيزهايي که امروزه در علم روانشناسي ، به عنوان يکي از ارکان موفقيت افراد به آن سخن مي گويد، موضوع اعتماد به نفس مي باشد.
در قرآن کريم هم از اين موضوع نه با لفظ اعتماد به نفس ، که با نگاهي ديگر به اين عنصر توجه مي کند و موشکافي دقيق و زيبايي در اين موضوع دارد ...
در آيات بسياري از توکل و اعتماد کردن به خدا سخن مي کويد:
«وَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ»(احزاب،3)، «وَتَوَکَّلْ عَلَى الْحَيِّ الَّذِي لَا يَمُوتُ»(فرقان،58)، «وَقُلِ الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِي لَمْ يَتَّخِذْ وَلَدًا وَلَم يَکُن لَّهُ شَرِيکٌ فِي الْمُلْکِ وَلَمْ يَکُن لَّهُ وَلِيٌّ مِّنَ الذُّلَّ وَکَبِّرْهُ تَکْبِيرًا»(اسراء،111)، «فَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ»(هود،112).

ترجمه همه اين آيات اين است: اي پيغمبر! قلبت را به خدا بده، «وَتَبَتَّلْ إِلَيْهِ تَبْتِيلًا» (مزمل، 8) از همه عالم ببُر و خودت را متصل به خدا کن و به سوي خدا منقطع شو و کارت را با خدا يکسره کن! اين حرکت مي دهد.

اسلام و اعتماد به نفس
در بينش و نگرش اسلامي و قرآني مسأله اعتماد به نفس، به اين معنا که انسان در مسير موفقيت خود، خود را في نفسه بدون تکيه گاه معنوي همه کاره بداند و غني و بي نياز مخالف است و آن را خارج از نگرش توحيدي ارزيابي و به گونه اي از مقوله شرک برمي شمارد؛ زيرا در نگاه قرآن به هستي، محور همه چيز، توحيد محض است.
در بينش اسلامي و قرآني انسان نه تنها مي بايست در همه امور خويش خداوند را به عنوان حاکم و مدير و مدبر بنگرد بلکه در کارهاي خويش بايد به او توکل و اعتماد کند و از اعتماد به نفس به معنا و مفهومي که گفته شد، خودداري کند؛ زيرا اين نگرش از اعتماد به نفس چيزي جز باور به استغناي ذاتي نيست که بر خلاف بينش و نگرش قرآني است.

انسان و استغنا ممکن نيست!
قرآن بر اين امر تأکيد مي کند که انسان موجودي وابسته است. اين وابستگي به شکلي است که بدون خدا نه تنها او وجود نمي يابد بلکه بقا و پايداري وجودي وي به خداوند است . باتوجه به آموزه هاي قرآني مي توان گفت که انسان هيچ گاه نمي تواند به تنهايي و بر پايه وجود و استعداد و توانايي هاي خويش هر آن چه را خواست به دست آورد چرا که به حکم آيه: أَنتُمُ الْفُقَرَاء إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ (فاطر،15) انسان از فقر (نياز) ذاتي برخوردار مي باشد و نمي تواند بي حکم و اراده و مشيت الهي وجود و بقايي داشته باشد و يا به امري دست يابد.
اعتماد به نفس اگر به معناي استغناي ذاتي از خداوند باشد، در انديشه و بينش، کفر و گمراهي است و در عمل، امر خلاف واقع و دور از حقيقت، قرآن به کساني که به اين معنا از اعتماد به نفس باور دارند هشدار شديد مي دهد و آن را کفر و گمراهي برمي شمارد.
از نظر قرآن يکي از عوامل بسيار مهم در راه کفر و طغيان بشر بر ضد خدا، استغناي انسان است:کَلَّا إِنَّ الْإِنسَانَ لَيَطْغَى* أَن رَّآهُ اسْتَغْنَى هر زماني که انسان خود را مستغني ديد طغيان مي ورزد. (علق آيه 6 و 7 و نيز نگاه کنيد: عبس آيه5 و ليل آيه8)

ديدتان را نسبت به اعتماد به نفس تغيير دهيد
اعتماد به نفس را به گونه اي ديگر بايد تعبير کرد بدين نحو که انسان قدر و منزلت خويش را در هستي بداند و به اين نکته توجه داشته باشد که خداوند همه توانايي ها و قدرت ها را به شکل اسمايي در وي قرار داده است. از سوئي همه هستي از زمين و زمان و آسمان و هر آن چه در آن هاست را مسخر او کرده تا بتواند با همت، پشتکار، خلاقيت، ابتکار و استقامت و اراده قوي خود براي رسيدن به کمال لايق و شايسته اش از آنها بهره برد و از مردم مي خواهد که با اين که به قدرت و توانايي هاي خدادادي خويش آگاه مي شوند و از آن بهره مي گيرند ولي با اين همه بدانند که همه اين قدرت، برخاسته از حول و قوه اوست و اوست که غني بالذات است و انسان مي بايست در هر کاري، به خداوند به عنوان منشا قدرت و قوت، تکيه و اعتماد کند و اين همان معناي توکل و اعتماد به خداست که در بسياري از آيات قرآن بدان اشاره شده است.
به هر حال اعتماد به نفس به معناي درست آن هماهنگي و ارتباط تنگاتنگي با مسئله توکل و مقوله اعتماد به خدا و تکيه بر او دارد و نمي توان مسئله اعتماد به نفس را در اسلام و قرآن از توکل و اعتماد به خدا جدا دانست؛ زيرا باور به جداسازي چيزي جز کفر و شرک نيست. و با توجه به کلام علامه طهراني نفسي قابل اعتماد است که مسير سير الي الله را طي کرده و رنگ و صبغه الهي به خود گرفته باشد و اعتماد به اين نفس يعني اعتماد به خدا.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات