تبلیغات

تاکيد وزراي خارجه چين و آمريکا به همکاري خود در اجراي «برجام»

تاکيد وزراي خارجه چين و آمريکا به همکاري خود در اجراي «برجام»

ايرنا/ وزير امور خارجه چين در گفت وگوي تلفني با همتاي آمريکايي خود با ابراز خرسندي از توافق وين و نتايج بدست آمده در آن، بر تداوم همکاري ميان دو کشور در اجراي موارد کامل «برجام» و حل کامل موضوع هسته اي ايران تاکيد کرد.

«وانگ يي» وزير امور خارجه چين در اين گفت وگو که امروز - پنجشنبه - صورت گرفت، تصريح کرد که چين و آمريکا در حل موضوع هسته اي ايران همکاريهاي خوبي داشتند و اين همکاريها را تا پايان کار همچنان ادامه خواهند داد.
«جان کري» نيز با تقدير از تلاش هاي چين براي حل موضوع هسته اي ايران در طول سالهاي اخير ابراز اميدواري کرد چين و آمريکا به اتفاق طرف هاي ذيربط همچنان به تلاش هاي خود براي اجراي برنامه «جامع اقدام مشترک» و همچنين «بازسازي راکتور آب سنگين اراک»، ادامه دهند.
«وانگ يي» نيز خاطرنشان کرد که تضمين اجراي «برجام» با منافع مشترک جامعه جهاني منطبق بوده و چين مايل است در اين راستا هماهنگي لازم با ديگر طرف ها حفظ و نقش شايسته خود را ايفا کند.
راديو بين المللي چين نيز در گزارشي به مذاکره دو طرف در خصوص مساله سوريه اشاره و يادآور شد: طرفين نتايج به دست آمده در نشست اخير در وين را قابل قبول دانسته اند.
وزير خارجه چين توافقنامه حاصله در نشست وين در باره سوريه را مثبت ارزيابي کرد و گفت: با توجه به شرايط فعلي، حل مساله سوريه از طريق رهيافت هاي سياسي جزو اولويت هاي کنوني است.
او در تشريح مواضع چين درباره مساله سوريه گفت: چين معتقد است که در گام اول بايد طرف هاي مختلف براي مبارزه با تروريست ها متحد شوند و پس از آن آتش بس در تمامي مناطق اين کشور اجرا گردد.
رئيس دستگاه ديپلماسي چين همچنين يادآور شد که بازسازي سياسي کشور سوريه و ارائه کمک هاي انساني و بازسازي اقتصادي آن از ديگر مواردي است که پس از برقراري آتش بس بايد هر چه سريعتر اجرايي شود.
او همچنين اعلام کرد که چين مايل است فعالانه در فرايند حل سياسي مساله سوريه حضور داشته باشد.
بخش ديگر گفت وگوي تلفني وزيران امور خارجه چين و آمريکا مربوط به مناقشه اخير دو کشور در خصوص درياي جنوبي چين بود که «وانگ يي» از روند در پيش گرفته شده از سوي واشنگتن در اين منطقه به شدت انتقاد کرد.
وي با ابراز گلايه از حضور ناوهاي جنگي آمريکا در درياي جنوبي، نسبت به تداوم اين روند هشدار داد و از همتاي آمريکايي خود خواست با روي آوردن به مذاکره، در حل اين مساله اقدام کند.
آمريکا هفته گذشته و در اقدامي مداخله جويانه چند ناو جنگي از جمله ناوشکن «يو اس اس لاسن» را در 12 مايلي جزاير «اسپارتلي» و جزاير مصنوعي ساخته شده توسط چين در درياي جنوبي مستقر کرد تا با اين کار بر شدت تنش در منطقه شرق آسيا بيافزايد.
«وانگ يي» همچنين گفت که حضور اين ناوها اعتماد متقابل ميان چين و آمريکا را سلب کرده و باعث تشديد تنش در منطقه مي شود.
وي همچنين تاکيد کرد که اصرار آمريکا بر تداوم گشت زني هاي ناوهاي جنگي خود در آبهاي سرزميني چين، مي تواند پيامدهاي منفي به بار آورد.
وزير امور خارجه چين همچنين در سخنان خود به سفر اخير (مهر ماه) «شي جين پينگ» رئيس جمهور اين کشور به آمريکا اشاره کرد و گفت که روابط دو کشور به خاطر انجام اين ديدار با فرصت هاي مناسب، مهم و جديدي روبرو شده و دو طرف بايد تلاش کنند تا بر اجراي توافقات سران دو کشور در اين ديدار متمرکز و در توسعه سالم و باثبات روابط دوجانبه بکوشند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات