تبلیغات

اکبرلو: «کيميا» از فضاي واقعي دور است/

فارس/ يک منتقد معتقد است فضاسازي ترکيبي است از طراحي صحنه،جنس ديالوگ نويسي و روابط خاص بين آدم‌ها در يک دوره تاريخي که اين امر در سريال «کيميا» بي اهميت نشان داده مي‌شود.

«منوچهر اکبرلو» درباره سريال در حال پخش «کيميا» گفت:‌ در سريال‌هايي که دوره گسترده‌اي از تاريخ را روايت مي‌کند،‌ عامل مهمي وجود دارد به نام فضاسازي که نقش مهمي در باور پذيري شخصيت‌ها و پيگيري داستان دارد.

وي ادامه داد:‌اين فضاسازي ترکيبي است از طراحي صحنه،جنس ديالوگ نويسي و روابط خاص بين آدم‌ها در آن دوره تاريخي که اين امر در سريال «کيميا» بي اهميت نشان داده مي‌شود. بدين معنا که کمترين نشانه‌اي از طراحي لباس،صحنه و ديالوگ مربوط به دوره تاريخي پيش از انقلاب را شاهد هستيم.

اکبرلو ادامه داد:‌البته معمولا در اينگونه موارد حرف از کمبود بودجه زده مي‌شود،اما صرف بودجه کمتر در اين گونه سريال‌ها به معني هدر رفتن همان بودجه محدود است. چراکه اساسا باورپذيري شکل نمي‌گيرد. به عنوان نمونه صحنه‌هاي تظاهرات پيش از انقلاب که در لا به لاي آن قطعات مستند ارائه مي‌شود. همين کنار هم قرار گرفتن اين قطعات نشان مي‌دهد که سريال چقدر از فضاي واقعي دور است.

اين منتقد سينما و تلويزيون بيان داشت: بنابر اين به نظر من محدويت‌هاي بودجه توجيه هنري لازم را ندارد و نيازي به اين نيست که قصه‌اي روايت کنيم که در دوره‌اي مي‌گذرد که گروه سازنده بودجه و دانش کافي براي خلق آن فضا را ندارد.

وي ادامه داد:گروه توليد با گذاشتن کلاه بر سر خانم‌ها يا کروات بستن مردان هرگز به فضاي دهه پنجاه دسترسي پيدا نمي‌کنند. چراکه روابط آدم‌ها، ديالوگ‌ها و ظاهر آدم‌ها همان فضاسازي دهه 90 يعني حال حاضر است.اين قسمت يا کم دانشي يا ساده انگاري در توليد تمامي سريال را تحت الشعاع خود قرار مي‌دهد.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات