تبلیغات

معرفي کتاب/ «کمدي الهي» يکي از پنج شاهکار برتر ادبي دنيا

خبرگزاري کتاب ايران/ فيروز زنوزي جلالي، نويسنده و منتقد ادبي، کتاب «کمدي الهي» نوشته دانته آليگيري را براي مطالعه آخر هفته پيشنهاد کرد و گفت: اين اثر يکي از پنج شاهکار برتر ادبي دنياست و هر کتابخانه‌اي که سرش به تنش بيارزد، حتماً اين کتاب را در قفسه‌هاي خود دارد.

فيروز زنوزي جلالي، درباره کتاب پيشنهادي خود براي مطالعه مخاطبان اظهار کرد: کتاب سه جلدي «کمدي الهي» نوشته دانته آليگيري، شامل سرودهاي اين نويسنده درباره دوزخ، برزخ و بهشت است که زبان خاص و تخيل نيرومندي که او در زمان خود در کار انداخته، بسيار مثال زدني و شگفت‌انگيز است.

اين نويسنده و منتقد ادبي درباره اين کتاب گفت: به اعتقاد من اين اثر يکي از پنج شاهکار ادبي دنيا است؛ گرچه آثار ديگري نيز همپاي اين اثر وجود دارد، اعتبار آن به قدري است که هر کتابخانه‌اي که سرش به تنش بيارزد، حتماً اين کتاب را در قفسه‌هاي خود دارد.

وي ادامه داد: سرودهاي دانته، جغرافيا، فضا و دنياي گسترده و عميقي دارد که مي‌تواند هر خواننده‌اي را با خود همراه کند. همچنين وجه تصويري و الهام‌بخش اين اثر به ويژه براي نويسندگان جوان، بسيار آموزنده و راهگشا خواهد بود. به همين دليل همواره خواندن اين اثر ادبي غني را به علاقه‌مندان به نويسندگي توصيه مي‌کنم.

در ابتداي «کمدي الهي» دانته، شاعر و راوي داستان در نيمه راه 35 سالگي، در جنگلي تاريک، سرگردان است که ناگهان «ويرژيل» شاعر باستاني روم بر او ظاهر مي‌شود و آن دو به دنيايي ديگر سفر مي‌کنند. ويرژيل، به عنوان راهنما، دانته را به سفري به دوزخ و برزخ و بهشت مي‌برد. اين سفر در طول هفت روز، از شب جمعه هشتم آوريل سال 1300 ميلادي تا پانزدهم آوريل سال 1300، انجام مي‌گيرد.

اولين مقصد دانته و ويرژيل، دوزخ است. دانته دوزخ را به شکل قيفي به تصوير مي‌کشد که تا عمق زمين فرو مي‌رود و در مرکز زمين پايان مي‌يابد. در آنجا شيطان فرمانروايي مي‌کند. دوزخ از نظر او زير بيت‌المقدس، مکان شهادت حضرت عيسي، قرار دارد. اساسي‌ترين ويژگي دوزخ، نبودن اميد است. هنگام ورود به دوزخ، روي تابلوي ورودي، چنين نوشته شده بود: «اي آن که وارد مي‌شوي، دست از هر اميدي بشوي».

در طبقات دوزخ، گناهکاران را مي‌بينند. هرقدر گناهان افراد سنگين‌تر باشند، به مرکز زمين نزديک‌ترند. در سراسر دوزخ هر کيفري مناسب با نوع جرم است و اين ارتباط گناه با مجازات و اشارت تمثيلي خاصي که در اين موارد آورده شده از شاهکارهاي دانته در تدوين اين کتاب محسوب مي‌شود. در اين کتاب، طبقه‌بندي گناهان در دوزخ، طبق نظريه فلسفي ارسطو صورت گرفته است. دانته گناهان را به «گناهان افراط کاري» و «گناهان بدخواهي» تقسيم مي‌کند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات