تبلیغات

قصه‌ تلخ اعتياد زنان در دالان شهر

باشگاه خبرنگاران/ اعتياد، داستاني تلخ در هر جامعه‌اي محسوب مي‌شود اما قصه‌ اعتياد در بين زنان به مراتب بسيار تلخ‌تر است که نياز به توجه ويژه از جانب تمام ارگان هاي مسئول است.

اعتياد و سوء مصرف مواد مخدر اگر چه داستاني با پاياني تلخ و حتي شنيدن آن ناخوشايند است اما با شيوع مصرف مواد مخدر در کشور نياز به توجه ويژه و بررسي تمام ابعاد آن از سوي مسئولان و جامعه‌شناسان را مي‌طلبد .

در گذشته اگر صحبت از مصرف مواد مخدر و اعتياد مي‌شد، نگاه‌ها به سمت قشر خاصي از مردان مي‌رفت که از وضعيت خانوادگي مطلوبي برخوردار نبودند. اما در چند سال اخير اعتياد ديگر مرد و زن نمي‌شناسد و مصرف مواد به گونه‌اي در ميان زنان و دختران شيوع پيدا کرده که زنگ خطر آن چند وقتي است که به گوش مي‌رسد.

خبرها و مطالعات انجام شده حاکي از اين است که مصرف مواد مخدر در بين زنان در حال رواج است به گونه‌اي که اگر شيوع آن به همين منوال ادامه پيدا کند با مشکلات زيادي در آينده در حوزه زنان، بنياد خانواده و کودکان معتاد روبه‌رو خواهيم بود.

براساس آمارهاي منتشر شده در 7 ماهه سال جاري حدود يک ميليون و 325 هزار تن در کشور مصرف کننده مواد مخدر هستند که 10 درصد آنان را زنان تشکيل مي‌دهند. اگرچه در نگاه اول اين تعداد کم به نظر مي رسد اما ممکن است در آينده‌اي نزديک همين تعداد کم تبعات ناگواري را به جامعه تحميل کنند.

** تشويق زنان به مصرف مواد مخدر

در سال‌هاي اخير شاهد هستيم که زنان و دختران به دلايل واهي از جمله زيبايي، افزايش تمرکز در هنگام مطالعه و لاغري تشويق به مصرف مواد مي‌شوند.

افراد سود‌جو با عنوان اين مطلب که مصرف مواد مخدر از جمله شيشه مي‌تواند تأثير معجزه‌آسايي در لاغري داشته باشد، زنان و دختران جوان را تشويق به استفاده از آنها مي‌کنند.

مينو اصلاني رئيس سازمان بسيج جامعه زنان کشور با اشاره به شيوع مواد مخدر در بين زنان گفت: متأسفانه امروز اعتياد به آرايشگاه‌هاي زنان و ورزشگاه‌ها نفوذ کرده است.

وي با اشاره به اينکه مهم‌ترين راهکار مبارزه با اعتياد آگاه‌سازي خانواده‌ها است، عنوان کرد: خانواده ها با دادن هشدارهاي لازم به فرزندان خود مي‌توانند در کاهش تعداد معتادان نقش مؤثري داشته باشند.

ترويج مطالب نادرست مبني بر اينکه مواد مخدر تأثير شگفتي در افزايش تمرکز و لاغري دارد باعث کاهش سن اعتياد در بين زنان شده است.

** سن اعتياد بين دختران به زير 13 سال رسيده است

تشويق دختران به مصرف مواد مخدر سن اعتياد را بين اين قشر از جامعه به شدت کاهش داده است.

شهدخت ملا‌وردي معاون امور زنان رياست جمهوري در رابطه با کاهش سن اعتياد در بين دختران، گفت: سن شروع مواد مخدر در بين دختران به زير 13 سال رسيده است و الگوي مصرف نيز اکنون به سمت مواد صنعتي و روان‌گردان تغيير کرده که قابل تأمل و جاي نگراني دارد.

کاهش سن اعتياد در بين زنان نگراني‌هاي زيادي را به همراه دارد از جمله افزايش مادران معتاد و به تبع آن تولد نوزاداني که از بدو تولد با اعتياد به دنيا مي‌آيند، شيوع بيماري‌هايي به مانند ايدز و هپاتيت، هزينه‌هاي زيادي به دوش دولت در آينده‌اي نزديک تحميل مي‌کند.

** تولد 2 نوزاد معتاد در تهران

براساس آنچه گفته شد با کاهش سن اعتياد در بين دختران در آينده‌اي نزديک بايد تولد نوزاداني باشيم که از بدو تولد با اعتياد دست و پنجه نرم مي کنند.

فاطمه دانشور رئيس کميسيون اجتماعي و فرهنگي شوراي شهر تهران با اشاره به افزايش آمار تولد نوزادان معتاد پايتخت به نسبت گذشته گفت:در گذشته گزارش ولادت 3 تا 4 نوزاد معتاد در هر ماه به دست مي‌رسيد اما در ماه‌هاي اخير ميانگين 2 نوزاد در هر روز گزارش مي شود.

وي تاکيد کرد: اعتياد و مصرف مواد در مخدر در بين زنان آنقدر شيوع پيدا کرده که اين روزها شاهد خيل زيادي از زنان کارتن خواب معتاد در گوشه و کنار شهر هستيم که شب را به روز مي رسانند و همين موضوع و تغيير چهره شهرها به اندازه‌اي حاد شده که سرانجام مسئولان به‌ فکر ساخت يک کمپ نگهداري زنان معتاد و بي‌خانمان در اطراف تهران افتاده‌اند.

اما در اين‌جا سوال پيش مي‌آيد که چرا بايد بگذاريم که اعتياد در جامعه به‌ويژه در زنان تا اين حد رواج پيدا کند؟

چرا از همان دوران ابتدايي جلوي شيوع آن گرفته نمي‌شود؟

و سرانجام چرا مسئولان در جمع‌آوري اين زنان از سطح شهر تعلل مي‌کنند؟

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات