تبلیغات

ابنيه/ پل تاريخي لاتيدان ؛ طولاني‌ترين پل تاريخي ايران

بيتوته/ پل لاتيدان يکي از آثار تاريخي واقع در بخش مرکزي شهرستان بندرعباس در جنوب ايران است. پل لاتيدان سال‌ها در زير خاک مدفون بود تا اينکه در سال ۱۳۷۲، در اثر سيلاب در نزديکي روستاي کلمتلي (لاتيدان) (شهرستان بندرعباس – استان هرمزگان)، يکي از درازترين پل‌هاي تاريخي ايران، نمايان شد.
براي ديدن طويل‌ترين پل ايران بايد به جنوب ايران و استان هرمزگان سفر کنيد. در 50 کيلومتري غرب بندرعباس روي رود «کول» پلي بسيار بلند و طويل ساخته شده است که پل لاتيدان نام دارد
عرض پل لاتيدان به دليل طولاني بودن آن در بخش‌هاي مختلف متغير است. يکي از اصلي‌ترين دلايل تخريب قسمت مياني پل، نبود امکان ساخت پي و شالوده محکم براي آن به دليل شدت جريان آب رود است. مصالح به کار رفته در ساخت اين پل سنگ‌هاي تراش نخورده و ناهمگون است که توسط ملاط به يکديگر متصل شده‌اند.
لاتيدان,پل لاتيدان کجاست

عرض پل لاتيدان به دليل طولاني بودن آن در بخش‌هاي مختلف متغير است
اين پل ظاهراً در زمان شاه عباس اول و در جريان احداث جاده کاروان رو ساخته شده و نقش موثري در نقل و انتقال نيرو و تدارکات براي باز پس گيري منطقه خليج فارس از استعمارگران پرتغالي داشته است.
بايد دانست که درازاي پل لاتيدان (پل‌کول)، سه برابر سي و سه پل اصفهان است و تاکنون گام‌هاي اندکي براي بازسازي، استحکام‌بخشي و نگاه‌داري اين پل برداشته شده‌است. به‌گونه‌اي که تنها در سال‌هاي ۱۳۷۹ و ۱۳۸۶، بازسازي اندکي بر روي آن به عمل آمده‌است.

از آن‌جا که اين پل، در مسير آبراهه‌هاي چندي قرار دارد و در فصل بارندگي، حجم آب در زير پل بسيار زياد است، از اين رو بايد با تعيين اعتبارات ملي براي اين اثر ملي، کار بررسي‌هاي استحکام‌بخشي و بازسازي اين پل آغاز شود، پيش از آن‌که اين اثر که پس از گذشت سال‌ها بر اثر يک سيلاب سر برآورده‌است، در اثر سيلاب ديگري فرو ريزد و نابود شود.
پل تاريخي لاتيدان,پل لاتيدان

پل لاتيدان ظاهراً در زمان شاه عباس اول و در جريان احداث جاده کاروان رو ساخته شده است
درازاي پل لاتيدان (پل‌کول)، تقريباً سه برابر سي و سه پل اصفهان است
پل لاتيدان سال‌ها در زير خاک مدفون بود تا اينکه در سال ۱۳۷۲، در اثر سيلاب، نمايان شد
براي ديدن پل لاتيدان بايد به جنوب ايران و استان هرمزگان سفر کنيد

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات