تبلیغات

زنان فضانوردان بهتري نسبت به مردان هستند

باشگاه خبرنگاران/ سيستم بيولوژيک بدن زنان و قابليت کنترل شرايط،آن‌ها را تبديل به فضانوردان بهتري به نسبت مردان فضانورد کرده است.

گفتني است، کارشناسان روسي پيش از شبيه‌سازي زندگي در فضا به مدت 8 روز و محدودسازي زنان در يک کمپ دريافته‌اند زنان از قابليت و مهارت بالاتري به نسبت مردان فضانورد برخوردار هستند.

بررسي‌ها نشان مي‌دهند، 6 زن فضانورد روسي به مدت 8 روز در يک مجموعه با قلاب‌هاي چوبي محدود شدند تا اثرات رواني و جسمي سفر به فضا در آن‌ها سنجيده شود. مشابه اين آزمايش در سال 2010 بر روي 6 داوطلب مرد به مدت 520 روز صورت گرفت تا اثرات مسافرت ساختگي به سياره مريخ و بازگشت از آن سياره بررسي شود.

نخستين فضانورد زن جهان خانم والنتينا ترشکوا از کشور روسيه امروزي است که در سال 1963 به فضا فرستاده شد. در حال حاضر فضانوردان زني که به ايستگاه فضايي بين المللي ISS فرستاده مي‌شوند با مشکلات مختلفي مواجه هستند، از جمله شستشو و ساعت بيولوژيک بدن، اما از لحاظ دقت در تعميرات، فرماندهي عمليات و قدرت تصميم‌گيري در شرايط سخت از مردان فضانورد موفق‌تر عمل کرده‌اند. از جمله مشکلات فضانوردان در فضا استحمام، استراحت، غذا خوردن و مقابله با بي‌وزني است.

کارشناسان با توجه به استقامت بالاي بدني زنان در فضا و ساير قابليت‌هاي جسماني و رواني ايده ارسال فضانورد زن به سياره مريخ در سال‌هاي آينده را مطرح کرده‌اند.

کارشناسان اعتقاد دارند مردان در شرايط انزوا و استرس عصبي سريعاً تحت تأثير قرار مي‌گيرند و در عوض زنان راحت‌تر روحيه خود را حفظ مي‌کنند و از استرس کمتري برخوردار مي‌شوند.

8 فضانورد زن روسي که در کپسول شبيه‌سازي شده در زمين اقامت کردند اين تجربه را بسيار شگفت‌انگيز خوانده و اعلام کردند که طي اين مدت هيچ مشکل روحي و جسمي پيدا نکرده‌اند و با يکديگر دچار اختلاف نشده‌اند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات