تبلیغات

تظاهرات «يک ميليون ماسک» در لندن به درگيري با نيروي پليس منجر شد

تظاهرات «يک ميليون ماسک» در لندن به درگيري با نيروي پليس منجر شد

پرس تي وي/ تظاهرات ضد دولتي هزاران معترض انگليسي در لندن، با حضور نيروي پليس به خشونت کشيده شد.

فعالان انگليسي که نقاب‌هايي موسوم به «ناشناس» بر چهره داشتند، با برپايي تظاهرات در لندن، پايتخت انگليس، عليه مقامات اين کشور شعار سر دادند.

شرکت کنندگان در اين تظاهرات که روز پنج شنبه، تحت عنوان «يک ميليون ماسک» و به مناسبت يادبود گاي فاکِس برگزار شد، به «سياست رياضت اقتصادي و نقض حريم خصوصي» اعتراض کردند.

گاي فاکِس، سربازي انگليسي و کاتوليک‌مذهب بود که در سال 1605 ميلادي در طرحي نافرجام براي منفجر کردن پارلمان و کشتن شاه جيمز يکم شرکت داشت؛ وي در ماه نوامبر 1605 دستگير و در 31 ژانويه 1606 به همراه همدستانش در مقابل پارلمان اعدام شد.

فعالان انگليس در تظاهرات روز پنج شنبه با سردادن شعارهايي چون «يک راه حل: انقلاب» و «خيابان‌ها از آن ماست»، با ماموران امنيتي مقابل کاخ باکينگهام و دفتر ديويد کامرون، نخست وزير انگليس، درگير شدند و يک دستگاه خودروي پليس را به آتش کشيدند.

نيروي پليس انگليس هنگام خاموش کردن خودرويي که توسط معترضان ضد دولتي در لندن به آتش کشيده شد. (5 نوامبر 2015، تصوير از AFP)
چندين تظاهرات کننده در درگيري با نيروي پليس زخمي شدند.

به گفته پليس لندن، حدود ۵۰ نفر از تظاهرات کنندگان به اتهام جرايم کيفري از جمله حمله به پليس، بازداشت شده‌اند.

يکي از معترضان در حالي که به نقاب سفيدرنگ بسياري از معترضان اشاره داشت، گفت: «شش سال است که سعي مي‌کنيم مطبوعات را واداريم ما را جدي بگيرند. تنها با زدن نقاب توانسته‌ايم جلب توجه کنيم.»

يکي ديگر از شرکت‌کنندگان نيز «ناشناسي» را از نشانه‌هاي آزادي دانست و گفت: «ما حق اعتراض داريم؛ حق داريم يک زندگي آزاد داشته باشيم. حق داريم دولتي داشته باشيم که با ما شفاف باشد و بگويد چه کار مي‌کند. همه بايد برابر باشند؛ آن‌ها نبايد بالاتر باشند؛ آن ها نبايد بتوانند از جايگاه بالا به ما نگاه کنند. آن‌ها نبايد اجازه يابند با ما همچون جنايتکار رفتار کنند.»

اعتراضات فعالان انگليس از چهارشنبه شب با راه‌پيمايي هزاران معترض به سمت خيابان وايت هال، محل استقرار ساختمان‌هاي اصلي دولتي در مرکز لندن، آغاز شد.

تظاهرات کنندگان پنجم نوامبر با تجمع در شهرهاي اصلي سراسر جهان «روز گاي فاکس» را گرامي داشتند.

در همين راستا، صدها نفر روز پنج شنبه در واشنگتن به مناسبت اين مراسم سالانه، به سمت کاخ سفيد راه‌پيمايي کردند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات