تبلیغات

آيين ديدار مستند «حميد هما» به کارگرداني محمدعلي سجادي برگزار شد

آيين ديدار مستند «حميد هما» به کارگرداني محمدعلي سجادي برگزار شد

خبرآنلاين/ پنجاه و سومين آيين ديدار فيلم‌هاي گروه هنر و تجربه، چهارشنبه شب ۱۳ آبان با نمايش مستند «حميد هما» به کارگرداني محمدعلي سجادي برگزار شد. اين مراسم با حضور عوامل فيلم در موزه سينما برپا شد.
پس از برگزاري مراسم امضاي پوستر و رفتن مهمانان به سالن نمايش فيلم، عليرضا غفاري که اجراي مراسم را برعهده داشت ابتدا از نقش هنر و تجربه در سينماي امروز گفت و توضيح داد که باتوجه به کمبود سالن‌هاي نمايش و توليد فيلم‌هاي زياد در سينماي ايران، هنر و تجربه فرصت آن را فراهم کرده تا سينمادوستان فرصت ديدن آثار خاص را از دست ندهند. غفاري همچنين مستند «حميد هما» را يک اتفاق در سينماي پرتره خواند و از کمبود چنين فيلم‌هايي در تلويزيون ايران گلايه کرد. در ادامه او بيوگرافي کوتاهي از هما روستا و حميد سمندريان ارائه داد و ضمن اشاره به اينکه حدود سه نسل از بازيگران تئاتر و سينماي ايران به طور مستقيم شاگرد سمندريان بوده‌اند از محمد علي سجادي دعوت کرد تا به روي سن بيايد. سجادي از حاضرين اينگونه تشکر کرد: «ممنونم که دعوت حميد و هما را پذيرفتيد و آمديد. به قول سمندريان، ما هميشه مي‌ميريم اما حاضريم». او در مورد چگونگي توليد «حميد هما» گفت: «قرار بود براي هما روستا نکوداشتي در جشنواره فجر برپا شود و از من دعوت شد تا فيلمي ۸ دقيقه‌اي به اين بهانه از او بسازم که من هم خيلي استقبال کردم. هما روستا زمان ساخت فيلم با بيماري‌اش در حال جدال بود و تلاش مي‌کرد تا آنرا شکست دهد. فيلم ما با هيچ ساخته شد و بي‌چيز است. ما هم زمان کمي براي فيلم‌برداري و رساندن کار داشتيم و حين ساخت فيلم خودم را به دست لحظه سپردم و از جوانها کمک گرفتم. حميد لبخنده هم به ما پيوست تا مصاحبه با هما روستا را انجام دهد. تلاش کردم تا فيلم طبيعي کارش جلو برود و رها باشد. دو نسخه هم از آن دارم که تدوينشان يک سال طول کشيد. نسخه‌اي ۴ ساعته و با جزئيات از گفتگوها دارم که قابليت براي پژوهش دارد. همينجا مي‌گويم که بعد از اين مستند، دو فيلم با حضور بيش از ۷۰ دانشجوي آموزشگاه حميد سمندريان ساخته‌ام.»

در ادامه غفاري به اهميت سينماي پرتره اشاره کرد. او در مورد ساخته نشدن فيلم در مورد اشخاص مهم هنري هشدار داد و گفت که در غير اينصورت ۲۰ سال ديگر ما تصويري از مفاخر خود نداريم تا به نسل‌هاي بعدي معرفي کنيم. قبل از نمايش فيلم سجادي از حميد لبخنده، آرمان فياض و آرش خزايي(تصويربرداران) و سامان شهامت (صدابردار) دعوت کرد تا روي سن بيايند. لبخنده سجادي را متخصصي خطاب کرد که بلد است از هيچ، فيلم بسازد.

واروژ کريم مسيحي، آهو خردمند، مهدي ميامي، مجتبي راعي، محمدرضا هنرمند، محمد بزرگ‌نيا، حميد لبخنده و …. از مهمانان سرشناس حاضر در اين مراسم بودند. مستند «حميد هما» به زندگي و آثار حميد سمندريان و همسرش هما روستا مي‌پردازد و توليد سال ۹۲ است.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات