تبلیغات

شناسايي سيارات غول‌پيکر در اطراف ستارگان جوان

ايسنا/ محققان موفق به شبيه‌سازي نحوه اثرگذاري سيارات غول‌پيکر بر روي صفحه گاز و غبار در اطراف يک ستاره جوان شدند.
پژوهش جديد ناسا نشان‌دهنده الگوهاي مارپيچ غول‌پيکري است که در اطراف ستارگان بسيار جوان ديده مي‌شوند و ممکن است نشانه‌اي از سيارات غول پيکر و پنهان در مدار آن‌ها باشند. اگر صحت اين نظريه اثبات شود، مي‌تواند روشي جديد براي تشخيص سياره باشد و بينشي ارزشمند از تولد سياره را ارائه مي‌کند.

ستاره‌شناسان هزاران سياره را در حال چرخش در اطراف ستاره‌هاي دوردست شناسايي کرده‌اند اما بررسي اولين مراحل شکل‌گيري آن‌ها با توجه به ضخامت صفحه گاز و غباري که آنها را احاطه کرده ،کار دشواري است.

اين پژوهش جديد نشان مي‌دهد که مي‌توان با جست‌وجو براي اختلالات گرانشي در بخش‌هاي گسترده مواد، سيارات اطراف صفحه ستاره جوان را شناسايي کرد. اين طور تصور مي‌شود که حضور سيارات غول‌پيکر باعث شکل‌گيري بازوهاي مارپيچ مقياس بزرگ در اطراف ستارگان جوان باشد که سن‌شان به طور کلي تنها چند ميليون سال است.

اين گروه با بررسي دو ستاره جوان SAO 206462 و MWC 758، به شبيه‌سازي کامپيوتري ستارگان و صفحه‌ها پرداختند که تاثير سيارات غول‌پيکر جوان را در صورتي که وجود داشته باشند، مدلسازي مي‌کند.

در اين شبيه‌سازي، سيارات باعث ايجاد مناطق با تراکم بالايي از گاز و غبار مي‌شوند و هنگامي که صفحه در اطراف ستاره مي‌چرخد، بازوهاي مارپيچ عظيمي را تشکيل مي‌دهد. اين ساختار‌ها شباهت نزديکي به ويژگي‌هاي مشاهده شده توسط تلسکوپ بسيار بزرگ رصدخانه جنوب اروپا دارد.

اين شبيه‌سازي همچنين نشان مي‌دهد که بازوهاي مارپيچ مي‌توانند اطلاعات زيادي در مورد سيارات فرضي، از جمله جرم آن‌ها فراهم کنند. آن‌ها همچنين نشان مي‌دهند که سياراتي که به دور ستارگان SAO 206462 و MWC 758 مي‌چرخند، واقعا بزرگ هستند و اندازه آن‌ها حداقل 10 برابر جرم مشتري است.

اين ايده مي‌تواند پيامدهاي پيشگامانه‌اي در برداشته باشد، اما بايد تا نصب و راه‌اندازي نسل بعدي تلسکوپ‌ها مانند تلسکوپ فضايي جيمز وب صبر کرد تا با مشاهده سيارات پيش‌بيني شده، اين نظريه را تأييد يا رد کرد. اگر درستي آن ثابت شود، مي‌تواند به طور قابل توجهي درک انسان را از جهان ارتقا دهد.

به گفته محققان، نظريه‌هاي مختلفي درباره چگونگي شکل‌گيري سيارات وجود دارد اما تحقيقات بسيار کمي بر اساس شواهد مستقيم اين نظريه را تاييد مي‌کند.

يافته هاي اين تحقيق در مجله Astrophysical منتشر شده است.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات