تبلیغات

در فصل پاييز ضرورتي براي استفاده از ضدآفتاب وجود دارد؟

جام جم/ با آمدن پاييز کم‌کم آثارش را روي پوستمان حس مي‌کنيم. احساس مي‌کنيم پوست‌مان مثل چوب، خشک و زبر شده است، اما چرا با تغيير فصل خشکي پوست بروز مي‌کند؟ چه اتفاقاتي در ساختمان محافظ بدن مي‌افتد که اين گونه به کوير تبديل مي‌شود؟

دلايل و درمان خشکي پوست در فصل پاييز و زمستان
دکتر صديق، متخصص پوست و مو با اشاره به اين که استفاده از وسايل گرمايشي، رطوبت هوا را از بين مي‌برد و باعث خشکي بيشتر پوست مي‌شود، مي‌گويد: افراد در فصل تابستان به دليل گرماي هوا معمولا دچار تعريق مي‌شوند. عرق کردن سبب مرطوب شدن سطح پوست مي‌شود. در فصل پاييز به دليل کاهش رطوبت و سرد شدن هوا، فرد کمتر عرق مي‌کند و اين باعث خشکي پوست مي‌شود.

راهکارهايي براي مبارزه با خشکي پوست
رعايت چگونگي و تعداد دفعات شست‌و‌شو در اين فصل بايد متناسب با ميزان تعريق پوست تنظيم شود. فصولي که تعريق پوست بيشتر است، مثل تابستان بايد تعداد دفعات شست‌وشو و استحمام بيشتر شود.در فصول سرد با توجه به خشکي هوا لازم است تعداد دفعات شست‌وشو کمتر شود. همچنين افرادي که ژنتيکي، خشکي پوست دارند بهتر است در فصول سرد و خشک بيشتر از يک الي دو بار در هفته حمام نکنند.

استفاده از مواد شوينده که خاصيت قليايي بيشتري دارد معمولا خشکي پوست را بيشتر مي‌کنند. افراد از شوينده‌هاي ملايم مانند شامپو بچه يا شوينده‌هاي غيرصابوني براي شست‌وشو استفاده کنند. همچنين مبتلايان به خشکي پوست از کيسه و ليف استفاده نکنند. اين وسايل معمولا باعث آسيب و تشديد مشکل مي‌شود.

استفاده مناسب از مرطوب‌کننده‌ها، رطوبتي را که در اين فصل از دست مي‌رود به پوست بازمي‌گرداند، افراد از مرطوب‌کننده‌هاي مناسب پوست در زمان مناسب استفاده کنند. بهتر است، مصرف اين مرطوب‌کننده‌ها بعد از استحمام زماني که پوست کمي رطوبت دارد، استفاده شود.

آيا با پايان يافتن فصل تابستان ضرورتي براي استفاده از ضدآفتاب وجود ندارد؟
افراد به اشتباه فکر مي‌کنند استفاده از ضدآفتاب مربوط به فصولي از سال است که آفتاب شديدتر است، در حالي که حفاظت از پوست در برابر آفتاب فقط مربوط به فصل خاصي نيست. با اين که شدت آفتاب در اين فصول کمتر است، افراد بايد ضدآفتاب مناسب نوع پوستشان را استفاده کنند. اگر چه به دليل تعريق کمتر، نياز کمتري به تجديد ضدآفتاب وجود دارد.

پوست، غذا مي‌خواهد
مصرف مواد غذايي در بهبود خشکي پوست موثر است و به نوعي مي‌توان گفت پوست هر انساني به غذا نياز دارد.فرد در طول روز مايعات بيشتري بنوشد. همچنين درصد مناسبي از ميوه‌ها و سبزيجات در رژيم‌هاي غذايي گنجانده شود. با مصرف اين مواد، ويتامين‌هاي مورد نياز پوست ازجمله ويتامين‌هاي گروه B و E، باعث حفظ طراوت و رطوبت پوست مي‌شود.

برطرف کردن خشکي پوست
استفاده از مرطوب‌کننده‌ها و نرم‌کننده‌ها براي برطرف کردن خشکي پوست موثر است و انواع متفاوتي دارد که عمدتا شامل پمادها و کرم‌ها مي‌شوند. پماد‌ها داراي خاصيت مرطوب‌کنندگي بيشتري است؛ اما ممکن است استفاده از آنها به دليل چربي بيش از حد براي فرد مشکل باشد. کرم‌ها خاصيت چرب کنندگي کمتري دارند و استفاده از آنها براي فرد راحت‌تر است.

استفاده از دستکش نخي در محيط‌هاي عمومي چون باعث انتقال بيماري مي‌شود توصيه نمي‌شود، اما لازم است در صورت استفاده فرد از مواد شوينده حتما از دستکش استفاده شود و افرادي که خشکي پوست شديد دارند، زير دستکش آشپزخانه از دستکش نخي استفاده کنند.

معمولا افراد در اين فصل از لباس‌هاي پشمي استفاده مي‌کنند. آيا اين امر مي‌تواند در بروز خشکي پوست تاثير بگذارد؟
بافت البسه پشمي بخصوص در افرادي که زمينه اگزما دارند، باعث تحريک پوست مي شود. به اين افراد توصيه مي‌کنيم، اگر مي‌خواهيد از لباس‌هاي پشمي استفاده کنيد، حتما از زيرپوش‌هاي نخي و ترجيحا با رنگ سفيد در زير اين لباس‌ها استفاده کنيد.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات