تبلیغات

عکسي از زن عکاس ايراني بر روي مجله آمريکايي «تايم»

تابناک/ مجله آمريکايي «تايم» در اتفاقي ‌بي‌ سابقه، عکسي از يک عکاس ايراني را بر روي جلد برد و اين تصوير را به عنوان نمايي از ايران در سال ۲۰۲۵ به مخاطب عرضه کرد؛ اتفاقي مهم براي جامعه عکاسي ايران که نويسندگان تايم با برداشتي متفاوت، به سراغش رفته‌ اند.
هفته‌ نامه آمريکايي «تايم» نه صرفاً به دليل تيراژ دو ميليون و ششصد هزار نسخه‌ اي اش، بلکه عمدتاً به واسطه سابقه بسيار طولاني‌ اش در انتشار و همچنين وسعت نگاه جهاني به اين مجله، همواره به عنوان يکي از معتبرترين رسانه‌ هاي جهان شناخته شده و کاهش تدريجي تيراژ رسانه‌ هاي مکتوب از جمله همين مجله نيز باعث نشده تا نگاه‌ ها درباره نقش آن کمرنگ شود.

جلد «تايم» به طور ويژه همواره فرصتي براي بيان مهم‌ترين وقايع روز بوده و چهره‌ها نقشي کليدي در اين جلد ايفا کرده‌اند و در شماري از اين مجلات نيز چهره‌هاي ايراني نقش بسته‌‎اند اما اينکه يک عکس از عکاسي ايراني بر روي جلد اين مجله منتشر شود، واقعه‌ اي بي‌ سابقه بود و تاکنون هيچ تصوير ثبت شده توسط عکاسان حرفه‌اي ايران نتوانسته بود، صفحه نخست اين رسانه را تسخير کند اما امروز بالاخره اين اتفاق به نام يک ايراني ثبت شد.

«تايم» بر روي جلد تازه ‌ترين شماره خود با انتشاري تصويري ثبت شده توسط «نيوشا توکليان» عکاس زن ايراني، از يک دختر ايراني که نخيک بادکنک را در دست دارد، به استقبال ايران در سال ۲۰۲۵ رفته و دقيقاً تيتر «IRAN 2025» را براي اين عکس انتخاب کرده است.

نيوشا توکليان خبرنگار و عکاس خودآموخته ايراني، جزو چهره‌هاي توانمند اين عرصه محسوب مي‌شود که در بيش از يک دهه اخير عکس‌هايش در نشريات معتبر بين‌المللي چون تايم، نيويورک تايمز، اشترن و فيگارو به چاپ رسيده است. توکليان براي دستيابي به تصاوير منحصر به فرد به نقاط مختلف خاورميانه سفر کرده و تاکنون در کشورهاي عراق، لبنان، سوريه، عربستان و پاکستان به عکاسي پرداخته است.

«تايم» با انتخاب بيست عکس از توکليان که در صفحات داخلي آخرين شماره‌اش منتشر کرده و همچنين عکس روي جلد که ارجاعي به اين عکس‌ها و گزارش ضميمه‌اش دارد، به جاي ارائه تصوير سياه از ايران، تلاش کرده تصويري خاکستري از ايران به نمايش بگذارد و از نشانه هاي مدرنيسم در ايران نظير مترو تا حفظ برخي سنت‌ها و البته کنار هم قرار گرفتن فضاي متفاوتي ذهني و پوشش چند نسل مختلف ايران کنار هم قرار گرفته‌ اند.

نويسنده تايم نيز به اين نکته اشاره کرده که فضاي ايران برخلاف تصور بسياري از غربي‌هاست و با جامعه‌اي نيمه مدرن مواجه هستيم که بخشي از فضاي سال‌هاي ابتدايي انقلاب در کنار نگاه‌هاي تازه نسل جديد در آن مشهود است و از تصوير کلي که ايران امروز به او مي‌دهد و دورنمايي که او تصور کرده و از آن با عنوان «ايران ۲۰۲۵» ياد کرده، هيجان زده شده است. انتخاب تصويري با پس زمينه ساختمان‌هاي مدرن و دختري با پوشش نزديک به طيف وسيعي از دهه‌ هفتاد در راستاي همين هيجانات بوده است.

سواي اينکه چقدر تصور نويسنده مجله تايم نسبت به دورنماي جامعه ايراني منطبق به واقعيت است، قرارگيري نگاه يک عکاس ايران به عنوان نگاه مرجع نسبت به ايران قابل توجه است. توکليان پيش از اين با رد جايزه پنجاه هزار دلاري بنياد فتوژورناليسم کارمينيک که قصد داشتند، با انتخاب حساب شده و تعبير «نسل سوخته» استفاده ابزاري از عکس‌هايش داشته باشند، نشان داده ظرفيت حضور در عرصه جهاني را دارد و از اين منظر، بايد قرار گرفتن عکسش بر روي جلد «تايم» به عکاسان ايراني تبريک گفت.

با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد

https://telegram.me/akharinkhabar

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات