تبلیغات

قشقاوي: در رابطه با وضعيت رکن‌آبادي يادداشت رسمي به سعودي‌ها داده‌ايم

قشقاوي: در رابطه با وضعيت رکن‌آبادي يادداشت رسمي به سعودي‌ها داده‌ايم

مهر/ معاون وزير خارجه گفت: بارها به سعودي‌ها اعلام کرده‌ايم اگر حاجي در فاجعه منا جان باخته‌، بايد جنازه آن را ببينيم و تا نبينيم احتمالات ديگر همچنان مطرح است. براي بررسي شيوه پيگيري حقوقي حادثه با حقوقدانان جلسه داريم.

حسن قشقاوي معاون کنسولي و امور مجلس وزير امور خارجه از ارائه يادداشت رسمي اين وزارتخانه به مقامات سعودي براي تعيين وضعيت سفير سابق کشورمان در لبنان در جريان حادثه منا خبر داد.
قشقاوي با اشاره به گذشت بيش از ۴۰ روز از حادثه منا و مفقود بودن جمعي از زائران ايراني از جمله سفير سابق کشورمان در لبنان، اظهار داشت: موضع ما که بارها به سعودي ها اعلام کرده ايم اين است که اگر اين افراد جان باخته‌اند، بايد جنازه آنها را ببينيم و تا نبينيم احتمالات ديگر همچنان مطرح است.
وي افزود: آقاي اوحدي، رئيس سازمان حج و زيارت چند روز پيش براي پيگيري اين موضوع به عربستان رفت و سرکنسول ما نيز در آنجا حضور دارد و فضايي ايجاد شده که ما موضوع را همچنان با جديت دنبال کنيم، بنابراين الان نمي توان هيچ احتمالي را قطعي تلقي کرد.
معاون کنسولي و امور مجلس وزير امور خارجه خاطرنشان کرد: در رابطه با وضعيت آقاي رکن‌آبادي نيز يادداشت رسمي به سعودي‌ها داده ايم تا تکليف ماجرا را سريع‌تر روشن کنند.
قشقاوي درباره فرار روبه جلوي برخي رسانه هاي سعودي در روزهاي اول پس از حادثه منا که حضور چهره هايي همچون رکن‌آبادي را در حج امسال انکار مي کردند، اظهار داشت: در مذاکره اي که با سعودي ها داشتيم، آنها عبارتي با عنوان «شايعات رسانه‌اي» را مطرح مي کردند و مدعي بودند که اين شايعات به صورت متقابل هم از سوي رسانه هاي ايراني و هم رسانه‌هاي سعودي مطرح مي‌شود.
وي ادامه داد: ما در پاسخ به آنها تاکيد کرديم که بر واقعيت ها تکيه مي کنيم نه شايعات، اما طبيعي است که رسانه هاي ما پيگير هستند تا تکليف ماجرا معلوم شود و خود ِ شما چرايي و چگونگي حادثه را اعلام کنيد، از جمله سرنوشت کساني همچون آقاي رکن‌آبادي را براي ما روشن کنيد.
معاون وزير امور خارجه کشورمان همچنين از برگزاري جلساتي با حقوق دانان براي بررسي شيوه پيگيري حقوقي حادثه منا در وزارت امور خارجه خبر داد.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات