تبلیغات

پيشروي نيروهاي ارتش سوريه در حلب

تسنيم/ نيروهاي ارتش سوريه با پيشروي در حلب و فرودگاه نظامي آن عرصه را براي عمليات هرچه گسترده تر عليه تروريست ها فراهم کرده و از قدرت مانور بيشتري برخوردار شده‌اند.

به گزارش پايگاه خبري «العهد»، پيشروي نيروهاي ارتش سوريه در حلب از آنجا حائز اهميت است که مجال را براي پيشروي در نقاط ديگر فراهم کرده و قدرت مانور ارتش عليه تروريست ها را دو چندان مي کند.

حلب در شمال سوريه

استان تاريخي حلب واقع در شمال سوريه که حوادث زيادي را پشت سر گذاشته است، دروازه شرق بوده و از همان آغاز بحران سوريه خط ارتباطي گروههاي تروريستي تحت حمايت ترکيه به رهبري اردوغان به شمار مي آمد زيرا وي تلاش داشت اين استان را به منطقه حائل در نقطه مرزي مشترک تبديل کند.

کنترل حلب و قدرت مانور ارتش سوريه

با توجه به اينکه گروههاي تروريستي مستقر در نزديکي حلب و مرزهاي ترکيه اين منطقه را به عنوان محل استقرار انتخاب کرده و از آنجا حملات خود را به سمت سوريه نشانه رفتند، بايد پرسيد آيا اين استان شمالي دروازه اي است که ارتش سوريه با استفاده از آن مي تواند تمام خاک کشور را باز پس بگيرد؟

با توجه به تاثير استراتژيک کنترل حلب و اهميت فراوان اين شهر در پيشروي نيروهاي ارتش در ساير مناطق تحت اشغال تروريست ها مي توان گفت که نبرد حلب به نقطه تحول نبردهاي سوريه تبديل شده است به ويژه اينکه نيروهاي ارتش از عمليات « سوريه از دريا تا نهر» خبر داده اند.

آغاز عمليات پاکسازي مسير منتهي به فرودگاه الکويرس

اين عمليات با آزادسازي راه ارتباطي اثريا- خناصر در حد فاصل حلب با دمشق آغاز شد و همزمان با آن عمليات تامين امنيت در مسير منتهي به فرودگاه نظامي «الکويرس» نيز کليد خورد.

به عبارت بهتر نيروهاي ارتش سويره تلاش دارند با استفاده از پيشروي در حلب و تامين امنيت مسير منتهي به فردگاه مزبور عرصه را بر تروريست‌‌هاي مسلح در ساير نقاط شمال نيز تنگ کنند.

کنترل حلب قدرت مانور ارتش را افزايش مي دهد

در همين ارتباط «حسن حسن» کارشناس نظامي سوريه در گفت وگو با العهد تاکيد کرد: راه ارتباطي اثريا - خناصر کاملا از گروههاي تروريستي پاکسازي شده و براي خودروهايي که در آن عبور و مرور دارند، امن شده است.

وي همچنين تاکيد کرد، اين راه ارتباطي تنها راه امن امداد رساني به حلب به شمار آمده و شريان حياتي آن است و اهميت آن در اين است که قدرت مانور را براي نيروهاي ارتش سوريه فراهم کرده و امکان بازگرداندن شرايط طبيعي به زندگي مردم در حلب را فراهم مي کند.

زمين گير شدن تروريست ها در حلب

اين کارشناس نظامي سوريه ادامه داد: از دست دادن اين راه ارتباطي براي گروههاي مسلح به اين معني است که قدرت مانور خود را از دست خواهند داد، زيرا ديگر نخواهند توانست از يک محور به محور ديگر منتقل شوند از همين رو توان آنان براي حمله فلج شده است و همين وضعيت موجب شد نيروهاي ارتش سوريه براي تعقيب ترويست ها قدرت بيشتري پيدا کنند.

ارتش در دوکيلومتري فرودگاه نظامي

حسن حسن اين عمليات را با عمليات ارتش به سمت فرودگاه نظامي الکويرس مرتبط دانسته و گفت: نيروهاي ارتش به دو کيلومتري فرودگاه مزبور رسيده اند و همزمان با اين پيشروي عمليات ديگري از محور جنوبي «خان طومان» در جريان است به اين معني که نيروهاي ارتش کمتر از دوکيلومتر با بزرگراه حلب- ادلب فاصله دارند.

وي با اشاره به اهميت استراتژيک فرودگاه الکويرس اظهار داشت: اين فرودگاه تنها نقطه اصلي شرق حلب است که تحت کنترل ارتش سوريه قرار دارد و همين وضعيت اهميت اين فرودگاه را روشن کرده و نشان مي دهد تروريست ها در کمين آن نشسته اند.

گسترده شدن دايره عمليات ارتش از فرودگاه به سمت ساير مناطق حلب

اين کارشناس سوري در ادامه توضيح داد که با رسيدن نيروهاي ارتش سوريه به اين فرودگاه ، از آن به عنوان نقطه اتکا و محل اصلي حملات خود عليه تروريست ها استفاده کرده و از ماموريت آزادسازي فرودگاه به ماموريت هاي ديگر از جمله آزاد سازي ساير مناطق استفاده خواهند کرد.

وي تاکيد کرد: با گذشت هر ساعت، ارتش سوريه موفقت جديدي را ثبت کرده و يک محور ديگر را تحت کنترل خود در مي آورد و اکنون در تلاش براي توسعه دايره امنيت بوده و به طور خاص تلاش دارد امنيت حومه دمشق و راه بين المللي حدفاصل دمشق و حمص را تامين کند.

تروريست ها روحيه خود را کاملا باخته اند

حسن حسن اظهار داشت: نيروهاي ارتش سوريه در حومه شمال غربي حماه و جنوب شرقي ادلب در حال انجام عمليات مشابه هستند به اين معني که در اين مناطق نيز عمليات منحصر به فردي درجريان است تا جايي که گروههاي مسلح روحيه خود را کاملا باخته اند و ديگر انگيزه اي براي مبارزه ندارند از همين رو از ادامه نبردها ناتوان مانده اند.

وي گفت: يکي از اولويت هاي اصلي ارتش سوريه تامين امنيت در سراسر کشور و بازگرداندن شرايط طبيعي به زندگي مردم است.

نقش خفت بار اردوغان در حمايت از تروريست ها

اين کارشناس سوري در بخش ديگري از اين گفت وگو با اشاره به نقش خفت بار اردوغان در حمايت از گروههاي مسلح تروريستي گفت: ترکيه به رهبري اردوغان، به عمق راهبردي گروههاي مسلح تروريستي تبديل شد و علاوه بر کمک تسليحاتي به تروريست ها در شهر حلب، حمايت هاي لوجستيکي و اطلاعاتي نيز در اختيار آنان قرار داد.

وي تاکيد کرد: با اينهمه روياي اردوغان براي تبديل شدن حلب به منطقه حائل نقش بر آب شد، زيرا نيروهاي ارتش سوريه توانستند اين منطقه را به شرايط پيش از اشغال آن به دست تروريست ها بازگردانند در نتيجه اکنون براي بازپس گيري ساير مناطق کشور قدرت مانور بيشتري پيدا کرده اند.

توان تروريست ها در ميدان نبرد به صفر رسيده است

حسن حسن در ادامه تصريح کرد: درصورت ادامه پيشروي ارتش با همين روند کنوني توان نيروهاي تروريستي براي انجام عمليات جنايت کارانه به پايين ترين ميزان خود تنزل خواهد يافت.

وي در مورد تاثير پيروزي هاي ميداني نيروهاي ارتش بر برگزاري کنفرانس ها و گفت وگوهاي سياسي مرتبط با سوريه گفت: اگر دستاوردهاي ميداني نبود نه کنفرانس وين ونه هيچ نشست ديگري در ارتباط با سوريه برگزار نمي شد.

اين کارشناس سوري يادآور شد: لحن تند غرب و حتي کشورهاي منطقه در قبال سوريه در حال تغيير است و همه اين تحولات به برکت دستاوردهاي ميداني ارتش سوريه و متحداش تحقق يافته است.

همچنين «عمر المعربوني» از ديگر کارشناسان نظامي سوريه در گفت وگو با العهد گفت: نبردهاي کنوني در چارچوب راهبرد بازپس گيري تمام مناطق سوريه جا دارد و موضوع اصلي عمليات نظامي نيروهاي ارتش با عمليات زميني فراگير تحت عنوان عمليات «از دريا تا نهر» گره خورده است.

وي تاکيد کرد: اکنون نيروهاي ارتش راهبرد نوک پيکان و دو طرف گاز انبر را عليه گروههاي تروريستي در پيش گرفته اند که نمونه آن عمليات جاري در خان طومان است.

اين کارشناس نظامي تصريح کرد: اکنون عمليات ضربه کاري به ترويست ها کليد خورده است و اين آغاز حملات هوايي عليه اتاق هاي فرماندهي وانبار سلاح و راههاي امداد رساني آنان است و مرحله دوم حملات هوايي شامل حمله مستقيم جنگنده ها به اهداف تروريست ها از نزديک است.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات