تبلیغات

«شرک» غولي سبزرنگ که محبوب قلب‌ها شد

فارس/ انيميشن سينمايي «شرک»، يکي از موفق‌ترين انيميشن‌هايي سينماي جهان طي دو دهه اخير است که ستارگاني چون «مايک مايرز»، «ادي مورفي»، «آنتونيو باندراس» و «کامرون دياز» در آن صداپيشگي کرد‌ه‌اند.
انيميشن سينمايي «شرک» که تاکنون در 4 قسمت ساخته شده است، يکي از پرطرفدارترين انيميشن‌هاي دنيا محسوب مي‌شود اگرچه قسمت‌هاي پاياني به اندازه قسمت‌هاي نخست اين انيميشن با استقبال روبرو نشد.

اولين قسمت اين انيميشن سال 2001 ميلادي به کارگرداني مشترک «اندرو آدامسون» و «ويکي جنسون» با بودجه‌اي بالغ بر 160 ميليون دلار ساخته شده که در گيشه نيز بيش از 267 ميليون دلار فروخت.

منتقدان سينمايي در سايت سينمايي «اي ام دي بي» رتبه 7.9 از 10 را به اين انميشن داده‌اند که در رابطه با قسمت آخر اين رتبه به 6.4 از 10 کاهش يافت.
قسمت چهارم و آخر اين انيميشن سال 2010 ميلادي تحت عنوان «شرک براي هميشه» يا «شرک جاودانه» به کارگرداني «مايک ميشل» و با بودجه‌اي معادل 165 ميليون دلار ساخته شد که در گيشه 238 دلار فروخت. کاهشي حدود 30 ميليون دلار نسبت به قسمت اول خود.

اين انيميشن سينمايي محصول کمپاني «دريم ورکس»، يکي از بزرگترين کمپاني‌هاي انيميشن‌ سازي دنياست که داستان «شرک» غولي سبز رنگ را روايت مي‌کند که در جنگلي سرسبز در آرامش و سکوت زندگي مي‌کند، تا اينکه مأموران پادشاه به منطقه‌اي نزديک او مي‌آيند و از مردم چيزهاي عجيبشان را مي‌خواهند، پيرزني الاغش را مي‌دهد و ادعا مي‌کند که الاغش قادر به حرف زدن است. ناگهان الاغ از آنجا فرار مي‌کند و به خانه شرک مي‌رسد و سربازان هم از آنجا فرار مي‌کنند. پادشاه هم تمام حيوانات عجيب را به خانه او مي‌فرستد و اعلام مي‌کند تا هنگامي که شرک شاهزاده‌ خانم فيونا را براي او از قصر اژدها آزاد نکند حکم خانه‌اش را نمي‌دهد. شرک هم براي نجات شاهزاده‌خانم اقدام مي‌کند و طي اتفاقاتي که مي‌افتد، الاغ با اژدها ازدواج مي‌کند و شاهزاده‌خانم هم که در نيمه‌هاي شب به غول تبديل مي‌شده است با شرک ازدواج مي‌کند و پادشاه هم کشته مي‌شود.

در اين انيميشن «مايک مايرز» در نقش «شرک»، «کامرون دياز» در نقش «شاهزاده فيونا»، «آنتونيو باندراس» در نقش گربه و «ادي مورفي» در نقش «الاغ» صداپيشگي کرده‌اند.


* انيميشن شرک، از شخصيت‌هايي با منشاء حقيقي تا تلاش 275 انيماتور طي 3 سال

به عقيده برخي از کارشناسان سينمايي «شرک» در واقع پاسخ «دريم ورکس» به کارتون «ميکي موس» والت ديزني بود.
قسمت اول انيميشن شرک حاصل تلاش بيش از 275 هنرمند طي 3 سال است.

طرح‌ اوليه «شرک»

زماني‌که کمپاني «دريم ورکس» تأسيس شد، «جان اچ. ويليام»، تهيه‌کننده آمريکايي،کتاب بچه‌هايش را به کمپاني آورد و زماني‌که «جفري کاتزنبرگ» آن را ديد به شدت شيفته شخصيت شرک و داستان آن شد. مدتي بعد استوديو تصميم گرفت که داستان اين کتاب را تبديل به فيلم کند.

کتاب «شرک»

پس از خريداري امتيازهاي مربوط به اين کتاب، از نوامبر سال 1995 ميلادي، «کاتزنبرگ» به سرعت کارهاي مربوط به ساخت انيميشن «شرک» را آغاز کرد.

البته «استيون اسپيلبرگ‌» سال 1991 حتي پيش از تأسيس کمپاني «دريم ورکس» به فکر ساخت انيميشن «شرک» براساس اين کتاب به صورت سنتي بود ولي به دليل مشکلاتي موفق به اين کار نشده بود.

«کاتزنبرگ» و «اندرو آدامسون» به طور مشترک کارگرداني اين انيميشن را به عهده گرفتند ولي از همان ابتدا اين دو بر سر اينکه اين فيلم بايد تا چه اندازه نيز مناسب بزرگسالان باشد، با يکديگر دچار اختلاف شديد شدند.«آدامسون» معتقد بود که بايد برخي شوخي‌هاي جنسي به اين انيميشن اضافه شود ولي «کاتزنبرگ» با اين مطلب مخالف بود و اين موضوع پروژه را براي مدتي به تأخير انداخت.

در نهايت سال 1997 «اندرو آدامسون» و «کلي آزبري» با همکاري يکديگر اولين انيميشن «شرک» را کارگرداني کردند.

اکثر طرح‌هاي اوليه مربوط به خانه «شرک» بين‌ سال‌هاي 1996 تا 1997 ميلادي با استفاده از فتوشاپ کشيده شد و در ابتدا قرار بود که شرک با پدر و مادرش زندگي کند و در رختخوابش ماهي گنديده نگهداري کند و در مراحل بعدي اين قسمت دچار تغييراتي شد.

طرح‌هاي اوليه خانه مردابي شرک

_شخصيت شرک برگرفته از مردي زشت رو معروف به «فرشته فرانسوي» که به 14 زبان سخن مي‌گفت
شخصيت شرک از فردي به نام «مائوريس تيلت» الهام گرفته شده است.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات